Lendavad autod: radikaalne disainikontseptsioon sihib kõrgele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuni 2013 kell 17:43 

Paljud meist on soovinud endale lendavat masinat, et vältida ummikuid. Viimaste uuendustega materjalitööstuses, energiaallikates ja automatiseerimises võivad need soovid tõeks saada palju kiiremini, kui me arvame. Lendavate autode väljatöötamisega tegelevad mitmed firmad ning ei pruugi minna enam väga kaua aega, kuni viimasedki raskused ületatakse ning maal ja õhus sobilikud personaalsõidukid laiemasse kasutusse tulevad.

 

Selle kuu alguses avalikustas Ameerika õhuruumi start-up nimega Terrafugia sõiduki tähisega TF-X, mis on radikaalne uuendus õhutranspordis. Masin on futuristliku väljanägemisega ning tõuseb õhku ja maandub nagu helikopter.

“Me usume, et praegu on õige hetk hakata otsima lahendusi väljakutsetele lendavate autode maailmas,“ kommenteeris Caer Dietrich, kes on Terrafugia kaasasutaja. “Eesmärgiks on proovida luua personaalne transpordivahend, millest inimesed on juba aastaid unistanud.“ Dietrich usub, et kogu vajalik tehnoloogia on juba olemas ning takistused seoses Ameerika Rahvusliku Lennuametiga on samuti ületatavad.

Üks TF-X peamisi plusse on võimalus maanduda ja õhku tõusta vertikaalselt – nagu helikoptergi – ehk see ei nõua pikka stardi- ega maandumisrada, mis võimaldab masinat kasutada pea kõikjal. Autona sõidab see hübriid oma elektrimootoril ja akul. Et õhku tõusta, vajab ta veidi lisajõudu oma süsivesinik-sisepõlemismootorilt. Autol on kokkupakitavad tiivad, kaks suurt mootorit mõlemal pool sõidukit, ning propellerid, mis tõstavad sõiduki õhku. TF-X täiskiiruseks on 320 km/h (200 miili tunnis) ning lennukauguseks umbes 800 km (500 miili).

 

Vaata reklaamvideot:

 

Loe lisa TF-X kohta siit.

Allikas: BBC

Foto: live.drjays.com

 

Tõlkis Meeli Seermaa

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt