Floridas tekitavad sääsed suurt paanikat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. juuni 2013 kell 19:25Juba märtsis jõudsid meediasse esimesed hirmujutud, kuidas Floridas on sel hooajal oodata ülisuurte agressiivsete sääskede rünnakut. Ajalehed käskisid ette kujutada Hollywoodi õudusfilmide stsenaariumeid ja kirjutasid, et piirkonda tabanud tormide tõttu soodsates oludes talvitunud munadest võib tulla massiliselt sääski, kes on peaaegu 20 korda suuremad, kui tavapärased moskiitod, kellega ameeriklased harjunud on. Nad võivad rünnata nii päevasel kui öisel ajal, nende munad säilivad aastaid ning on võimalik, et nad on resistentsed isegi putukaõrjevahendite vastu.

 

Suured sääsed (Psorophora ciliata) keda teatakse inglise keeles nimetuse gallinippers all, tulid kaasa eelmisel aastal suure troopikatormiga. Nad munevad enda munad järvede ja jõgede lähedusse, kus need võivad aastaid olla uinunud olekus, kuni kõrgvesi nende koorumise võimalikuks teeb. Hiljutiste üleujutuste tõttu edastasid entomoloogid hoiatuse, et inimesed saaksid võtta kasutusele kaitsemeetmed hoidumaks selle hiidsääse eriliselt valusa hammustuse eest.

See putukas on umbes 1,3 cm pikkuse must-valge mustriga kehaga. Emasääsed on väga agressiivsed ning nende hammustust on võrreldud pussitamisega. Kuna nad on väga suured, siis ei pruugi nad olla ka nii tundlikud sääsetõrjevahendite suhtes, kui väiksemad moskiitod. Eelkõige soovitatakse inimestel loodusesse minnes kanda pikki pükse ja pikkade varrukatega särke. Ainuke hea uudis on see, et erinevalt mõnedest väiksematest liigikaaslastest ei kanna see hiidputukas haiguseid. Hiidsääse vastsetel on ka vastav isu – nad söövad ka teiste sääskede ja muude liikide vastseid.

Kohalik Florida elanik kirjeldas, kuidas hiidsääsk hammustas läbi puuvillasest kangast pükste, mis olevat ennekuulmatu. Samuti kirjeldatakse, et seda hetke, kui sääsk hammustab, on tunda ja see teeb kohutavat valu. Meedia annab soovituse tõsiselt järgi mõelda, enne kui sellel suvel Floridasse puhkama minna.

Kõlab see kõik kuidagi tuttavalt? Paanika põhjustanud sääse puhul on tegemist kohaliku liigiga, kes on sealsetes piirkondades elanud juba aastasadu ja on ilmselt vaid napilt (kui üldse) suurem kui meil levinud liigid. Siin on naljakas mõelda, et võimalik sääseuputus saab meedias sama palju või rohkemgi tähelepanu kui Florida lahtedes ujuvad haid.

 

 

Allikad: Natural Society, Aed ja Kodu, Daily Mail, Live Science

Foto: digitaljournal.com

 

Toimetasid Katrin Suik ja Maarja Aljas  

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt