Rasvlahustuvad toitained teevad silmad rõõmsaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. august 2023 kell 8:45Silmaprobleemid, k.a silmade kuivus ja hägune nägemine on tänapäeval sagedasemad kui kunagi varem. Arsti juurde jõutakse reeglina alles siis, kui asi juba väga tõsiseks kisub. Ometi on igaühel meist võimalik oma silmade eest ennetavalt hoolt kanda, toetades neid optimaalse päevarütmi, piisava puhkuse ja õigete toitainetega. Artikli autor on terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.

 

Arvukad uuringud kinnitavad, et mõningate spetsiifiliste toitainete ja hoolikalt valitud kvaliteetsete toidulisandite abil saame silmavaevusi ennetada ja juba tekkinud probleeme leevendada. Nii Hiina kui ka ajurveda (sanskr āyurveda – elu teadmine) meditsiini praktikud on aastatuhandeid teadnud, et silmade tervis ja maksa seisund on omavahel seotud. Samale järeldusele on nüüdseks jõutud ka paljudes tänapäevastes teadusuuringutes. Just maksa poolt toodetud sapi abil emulgeeritakse rasvu ja konverteeritakse keha jaoks hästiomastatavasse vormi silmadele nii olulised rasvlahustuvad toitained.

Maksafunktsiooni nõrgenemisega seostatakse kuiva silma sündroomi, lühinägelikkust, silmades tekkivaid hõljumeid, fotofoobiat (silmade valguskartust), nüktaloopiat (kanapimesust), glaukoomi (rohekae), katarakti (hallkae), retinitis pigmentosa’t, kollatähni kärbumist (AMD) jms.

Järgnevalt olgu ära toodud mõned neist olulistest rasvlahustuvatest toitainetest, mis silmadele suurt rõõmu valmistavad – veel üks põhjus loobuda ajale jalgujäänud müüdist, et rasv ja rasvased toidud on kehale ebavajalikud või lausa kahjulikud.

 

A-vitamiin

Silmade jaoks äärmiselt olulist A-vitamiini kasutab võrkkest nägemisraja esimestes osades, eriti tähtis on see heaks öiseks nägemiseks. A-vitamiin on oluline ka silmade pealispinna libestamiseks, niisutamiseks ja kvaliteetse pisaravedeliku tootmiseks. A-vitamiini vaegusega inimestel võib tekkida tõsine silmade kuivus ja öised nägemishäired. Ajaloost on teada fakt, et Hippokrates ravis oma patsientide kanapimed

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt