Kas toidulisandid üldse toimivad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. oktoober 2022 kell 10:02Toidulisandite ja vitamiinide kasutamise üle on viimastel aastatel käinud tuline debatt. Ühelt poolt leitakse, et ilma vitamiine toidule lisaks söömata ei ole tänapäeval tervislik elu üldse võimalik. Teiselt poolt leitakse, et vitamiinid ja toidulisandid on lihtsalt täielik raharaiskamine ning mitmed suured meediaväljaanded on avaldanud teravaid artikleid selle vastu.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt jaanuaris 2014.

 

Toidulisandite äris on palju vastutustundetut tooraine kokkuostmist, ebaselged tootmise standardid ja ebaeetilist turundust. Eetika piirimail tegutsevad tootjad rikuvad tugevalt kogu toidulisandite turu mainet. Selleks, et situatsiooni veidi selgust tuua, on oluline välja tuua mõned seigad.

 

Toitaineid on kõige parem saada toidust

Vitamiinide, mineraalide ja muude toitainete kõige paremaks allikaks on pestitsiidide- ja antibiootikumidevaba mahedalt kasvatatud täisväärtuslik toit. Väga suure osa inimkonna jaoks on kahjuks sellise toidu saamine väga keeruline. Enamus inimeste jaoks on kõige odavam ja kättesaadavam agressiivselt turustatud kõrge kalorsuse ja glükeemilise indeksiga põletikku ja oksüdatiivset stressi põhjustavad toidud. Tavaline arenenud maade dieet koosneb sageli toidust, mis sisaldab seadustega kooskõlastatud geenmuundatud maisi ja soja.

Sa võid ilma purgivitamiinideta väga hästi hakkama saada juhul, kui oled piisavalt teadlik ja heal järjel, et sul on võimalik osta ja tarbida piisavas koguses head ja kvaliteetset toitu. Kuid mida enam inimkond jätkab oma toidu muutmist sel moel, et selle toitainetesisaldus väheneb, seda vähem saame me vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte vaid toidust.

Uuringud on näidanud, et paljud toidulisandid on efektiivsed, ebaefektiivsed või hoopis kahjulikud

Evolutsioonibioloogia on näidanud, et vitamiinid on igasugustele eluvormidele eluks hädavajalikud. Varajased eluvormid ning esimesed inimesed suutsid ise vitamiine toota kuid huvitaval kombel on see võime aja jooksul kaduma läinud. Teadlaste sõnul vajab inimkeha mitmeid aineid kehavälisest keskkonnast, et ennetada ja ravida mitmeid raskeid haigusse

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt