Kas toidulisandid üldse toimivad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. veebruar 2014 kell 10:02pills 1Toidulisandite ja vitamiinide kasutamise üle on viimastel aastatel käinud tuline debatt. Ühelt poolt leitakse, et ilma vitamiine toidule lisaks söömata ei ole tänapäeval tervislik elu üldse võimalik. Teiselt poolt leitakse, et vitamiinid ja toidulisandid on lihtsalt täielik raharaiskamine ning mitmed suured meediaväljaanded on avaldanud teravaid artikleid selle vastu.

 

Integratiivse meditsiini toetaja Glenn Sabin ja naturopaat Lise Alschuler avaldasid portaalis Green Med Info omapoolse seisukoha selle kohta, kas toidulisandid tegelikult toimivad või mitte.

Glenn Sabin on paranenud ilma konventsionaalse kiiritus- ja keemiaravita kroonilisest lümfotsüütaarsest leukeemiast. Selle ravi ühe osana tarbis mees ka mitmeid toidulisandeid ja vitamiine ning kogu tema vähiravi dokumenteeris tema onkoloog – Harvardi meditsiiniteaduskonna dekaan Lee Nadler.

Sabin on võidelnud ka mitmete muude terviseprobleemidega, sealhulgas osteoporoos ja lülisamba vaheketaste ehk diskide degeneratsioon. Kõikide probleemide puhul on mees usaldanud isiklikult talle vajalike toidulisandite ja vitamiinide ning kehalise koormuse kombinatsiooni, mis on säästnud teda kangemate valuvaigistite ja põletikuvastaste ravimite kasutamisest. Siiski rõhutab Sabin, et toidulisandite puhul ei ole ühte kõigile sobivat lahendust.

Toidulisandite äris on palju vastutustundetut tooraine kokkuostmist, ebaselged tootmise standardid ja ebaeetilist turundust. Eetika piirimail tegutsevad tootjad rikuvad tugevalt kogu toidulisandite turu mainet. Selleks, et situatsiooni veidi selgust tuua, on oluline välja tuua mõned seigad.

 

Toitaineid on kõige parem saada toidust

Vitamiinide, mineraalide ja muude toitainete kõige paremaks allikaks on pestitsiidide- ja antibiootikumidevaba mahedalt kasvatatud täisväärtuslik toit. Väga suure osa inimkonna jaoks on kahjuks sellise toidu saamine väga keeruline. Enamus inimeste jaoks on kõige odavam ja kättesaadavam agressiivselt turustatud kõrge kalorsuse ja glükeemilise indeksiga põletikku ja oksüdatiivset stressi põhjustavad toidud. Tavaline arenenud maade dieet koosneb sageli toidust, mis sisaldab seadustega kooskõlastatud geenmuundatud maisi ja soja.

Sa võid ilma purgivitamiinideta väga hästi hakkama saada juhul, kui oled piisavalt teadlik ja heal järjel, et sul on võimalik osta ja tarbida piisavas koguses head ja kvaliteetset toitu. Kuid mida enam inimkond jätkab oma toidu muutmist sel moel, et selle toitainetesisaldus väheneb, seda vähem saame me vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte vaid toidust.

 

Uuringud on näidanud, et paljud toidulisandid on efektiivsed, ebaefektiivsed või hoopis kahjulikud

Evolutsioonibioloogia on näidanud, et vitamiinid on igasugustele eluvormidele eluks hädavajalikud. Varajased eluvormid ning esimesed inimesed suutsid ise vitamiine toota kuid huvitaval kombel on see võime aja jooksul kaduma läinud. Teadlaste sõnul vajab inimkeha mitmeid aineid kehavälisest keskkonnast, et ennetada ja ravida mitmeid raskeid haigusseisundeid nagu pimedus(A-vitamiin), aneemia (B12-vitamiin), rahhiit (D-vitamiin) ja skorbuut (C-vitamiin).

Toidulisandite ohutuse ja efektiivsuse kohta on tehtud väga palju uuringuid, mis vaatlevad nende tõhusust haiguste ennetamisel ja ravimisel. Mitmed uuringud on tõestanud positiivset efekti, teised on näidanud, et statistiliselt määrav efekt puudub. Mitmed uuringud on näidanud toidulisandite puhul ka negatiivset toimet ja vastunäidustusi, kui neid kombineeritakse mingite ravimitega või tarvitatakse teatud haiguste ajal. Toidulisandite kohta tehtav teadustöö on väga erinev. Sadu miljoneid dollareid raisatakse selle peale, et uurida sünteetilise päritoluga toitaineid, mida manustatakse väga madalates kogustes ja mille tulemuse analüüsimisel keskendutakse ainult ühele kitsale teemale. Ravimitööstuse poolt välja töötatud uurimustöö mudel on toidulisandite puhul väga ebaefektiivne. Selles ei hinnata adekvaatselt inimeste uuringueelset toitainelist seisundit ning individuaalset füsioloogiat. Lisaks kasutatakse neis uuringuis sageli viletsa kvaliteediga toodet ning ebapiisavat annust.

Teadusajakirjas Nutrients avaldatud meta-analüüsis kirjutab Oregoni osariigi ülikooli professor Balz Frei, et enamus vitamiinide kohta tehtud kliinilisi uuringuid on läbi viidud viletsa metodoloogiaga. Siiski on olemas ka suur hulk uuringuid, mis demonstreerivad toidulisandite efektiivsust ja turvalisust. Sageli ei saa need aga sama suurt meedia tähelepanu, kui vastupidist väitvad uuringud.

 

FDA ei kontrolli toidulisandeid piisavalt

Toidulisandite järelvalve kuulub alarahastatud ja töötajate puuduses vaevleva USA toidu- ja ravimiohutuse ameti (Food and Drug Administration, FDA) pädevusse. FDA suudab aga teostada kontrolli kõigest murdosa toodetavate toidulisandite üle. Seda raskendab ka asjaolu, et toidulisandeid tihti ei testitagi enne müüki turvalisuse ja efektiivsuse osas. Valitsus loodab sellele, et toidulisandite tootjad järgivad kvaliteedinõudeid ning õnneks paljud seda ka teevad.

Kuid toidulisandite valik ja tootjate hulk on tohutu ning aina kasvab, mis teeb järelvalve selle üle aina keerulisemaks ning lisab tarbijate õlule veel enam ebakindlust, kuidas vitamiini ostmisel tarka valikut teha. Meie koduse ravimiameti järelvalvet peetakse suurriikide omast aga kordades tõhusamaks.

 

Võltsijad ja soolapuhujad

Kuigi suur hulk toidulisandite tootjaid järgivad kvaliteedinõudeid ning toodavad kvaliteetseid tooteid, siis on alati neile lisaks käputäis tootjaid, kes järjekindlalt eiravad seaduseid ning turustavad madalakvaliteedilisi tooteid niikaua, kuni seda ei märgata. FDA ei suuda kõiki kümneid tuhandeid tooteid uurida, kuid alates 1994 aastast, kui toidulisandite turgu reguleeriv seadus jõustus, on lõpetatud paljude kahtlaste tootjate tegevus.

Mitmed põhimõttevabad tootjad paiskavad müüki kahtlaseid tooteid. Need sisaldavad Hiinast pärit taimset materjali, mis on sageli tugevalt saastunud pestitsiidide, raskemetallide ja isegi inimeste väljaheidete jääkidega, kuna nende tootmise standard on väga madal. On juhtumeid, kus võimekust suurendavana reklaamitud tooted sisaldavad anaboolseid steroide ja teisi farmaatsiatööstuse produkte ning suurt hulka lisaaineid, mida tooteinfo sildil ei kajastata.

 

Vastutustundlikud ja kvaliteedist lähtuvad tootjad

Ilmselgelt on kogu toidulisandite tööstuse mainet kahjustanud mõned ebaausad tootjad, kes turustavad viletsaid ja isegi ohtlikke tooteid. Kuid on palju firmasid, mis müüvad hoolikalt valitud toorainest valmistatud kõrgekvaliteedilisi toidulisandeid ja vitamiine. Usaldusväärsed firmad valmistavad oma toodangut vastavalt kehtestatud reeglitele ning nende toodetele annavad oma tunnustuse ja sertifikaadi sageli kolmandad osapooled. Kliinikud ja inimesed peaksid kasutama usaldusväärsete tootjate toodangut, et tugevdada ja arendada integratiivset meditsiini.

Siiski on paljude tarbijate jaoks ka toidulisandite puhul olulisem hind, kui kvaliteet. Hinnatundlikud tarbijad ostavad sageli odavaid tooteid, mille toitainete sisaldus on madal ning sünteetiline. Isegi, kui see on tunnustatud ja turvaline toodang, ei ole selle efektiivsus ja biokättesaadavus võrreldav kõrgema kvaliteediga toodetega.

 

Dr Oz’i efekt

Mitmed laialdase järgijaskonnaga integratiivse meditsiini esindajad, nagu Dr. Mehmet Oz (türgi k Ös – toim.) või Joseph Mercola, on harinud miljoneid inimesi sel teemal, kuidas elustiili muutus võib nende tervist toetada. Kuid neil on üks häiriv külg – nad kipuvad sageli väga jõuliselt soovitama kord ühte, kord teist uut toodet või toidulisandit. Selle tagajärjel kaovad nende soovitatud tooted poeriiulitelt imekiiresti ning paljude inimeste puhul tähendab see lihtsalt moevooluga kaasa minemist. See põhjustab tarbetut segadust inimeste jaoks, kes peaksid eelkõige siiski püüdma oma vitamiine, mineraale ja fütotoitaineid saada toidust.

 

pills 2

 

Toidulisandite tulevik – personaalselt koostatud reaalsel bioloogilisel vajadusel põhinev tarbimine

Ühtedel inimestel on puudus kindlatest toitainetest, teistel on probleeme aga mingite toitainete omastamisega. Paljude jaoks võib kvaliteetsetest toidulisanditest abi olla – juhul, kui nad tõesti teavad, mida nende keha vajab. Et toidulisandite tarbimine ka tulemusi annaks, oleks vaja põhjalikku individuaalsest hinnangut, mida saab teha näiteks veretestide abiga. Testide tulemusi peab analüüsima selleks spetsialiseerunud inimene ning kui laboriproove regulaarselt korrata ning sümptomeid põhjalikult analüüsida, siis on võimalik toidulisandite soovitusi ja koguseid pidevalt kohandada vastavalt reaalsele infole, mitte kellegi arvamusele.

Toidulisandites sisalduvaid looduslikke koostisaineid ei ole võimalik intellektuaalse omandina kaitsta. Seetõttu puudub tootjatel motivatsioon investeerida suuri summasid toidulisandite alasesse teadustöösse ning suurem osa sellealaseid uurimusi viiakse läbi riikliku rahastuse abil.

 

Oluline on meeles pidada, et:

  • Hea tervise aluseks peaks olema tasakaalustatud toitumine.
  • Toidulisandid võivad olla abiks, kahjulikud või lihtsalt raha raiskamine – olenevalt sellest, milline on konkreetse toote kvaliteet, mõju ja inimese tegelik vajadus selle järele.
  • Enne toidulisandite tarvitama hakkamist on kasulik konsulteerida integratiivse, funktsionaalse või loodusravispetsialistiga ning analüüsida põhjalikult, milliseid toitaineid tegelikult vajaka on.
  • Farmaatsiatööstuse toodangu testimiseks välja töötatud metoodika ei ole alati efektiivne toidulisandite uurimisel.
  • On firmasid, mis müüvad suurepäraseid toidulisandeid; nurgataguseid tootjaid, kelle toodang on väga madala kvaliteediga ning suuri kaubanduskette, mis müüvad halva imenduvusega sünteetilisi tooteid. Inimene peab ise enne ostmist veenduma toote kvaliteedis ning tutvuma erinevate võimalustega.

 

Allikad: Green Med Info, Fon Therapeutics, Science Daily

Dr Alan R. Gaby toidulisandeid pooldav artikkel: Huffington Post

Fotod: Ion-Bogdan Dumitrescu / Flickr

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.