Suitsetamisest loobumine parandab vaimset tervist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2014 kell 12:389121368Seda, et suitsetamise lõpetamine on kehalise tervise jaoks teene, teatakse hästi. Suitsetamisest loobumine vähendab vähki, südame-veresoonkonna haigustesse ja respiratoorsüsteemi haigustesse haigestumise riski. Kuid selle kahjuliku harjumuse mõju vaimsele tervisele on veidi vähem teada.  Mitmed suitsetajad ei raatsi sigaretist loobuda, kuna arvavad, et see aitab neil stressi ja ärevust vähendada. Vaimse tervise probleemidega inimestele ei julge isegi terviseala spetsialistid sageli soovitada suitsetamisest loobumist, kartes et see halvendab nende vaimset tervist veelgi enam. Kuid suitsetamisest loobumine aitab tegelikult hoopis ka vaimset tervist parandada, leiavad Suurbritannia teadlased.

 

Regulaarsed suitsetajad toovad ettekäändeks selle, et sigaret aitab leevendada emotsionaalseid probleeme, depressiooni, stressi ja ärevust ning on lõõgastava toimega. Ei ole üllatav, et see, kuidas inimesed oma suitsetamisharjumusse suhtuvad, aitab ennustada seda, kui edukad nad on selle lõpetamisel või kas nad seda üldse lõpetada soovivad. Kõik suitsetajad kogevad kergesti ärrituvust, ärevust ja depressiooni, kui nad ei ole mõnda aega suitsetanud. Kuid Briti teadlased viitasid sellele, et inimesed ajavad omavahel segamini tegelikud nikotiini võõrutusnähud ning enda nägemuse sellest, et nad jäävad suitsu pakutavast kasutegurist ilma.

Värskelt avaldatud töös analüüsiti 26 uuringut, milles oli hinnatud inimeste vaimset tervist suitsetamise ajal ning 6 nädalat peale selle lõpetamist. Uuringutes osalenud inimesed olid keskmiselt 44 aastat vanad ning suitsetasid keskmiselt 20 sigaretti päevas. Vaadeldi nii üldisest populatsioonist, kui psühhiaatriliste probleemidega inimesi. Teadlased hindasid osalejate vaimse tervise seisundit selliste näitajate alusel nagu ärevuse, depressiooni ja stressi esinemine, kuid ka seda, kui palju esines positiivset mõttelaadi. Analüüsil leiti, et kõigi nende osas toimus peale suitsetamise lõpetamist märgatav paranemine – negatiivsed vaimse tervise nähud vähenesid ja positiivsus suurenes. Seda nii tavainimeste, kui vaimse tervise probleemide käes kannatavate inimeste puhul.

Mis iganes on suitsetamise ja halvenenud vaimse tervise põhjusteks, on oluline nende omavahelisele seosele tähelepanu pöörata. Juhul kui suitsetajad usuvad, et sigarettidest loobumine mõjutab nende vaimset tervist halvemuse suunas, siis selle uskumuse tõttu võib nii ka juhtuda. Vaimse tervise probleemidega inimeste keskmine eluiga on 8 aastat lühem kui piirkonnas tavaline, Briti teadlaste arvates võib selle üheks põhjuseks olla ka suitsetamine. Töö autorid loodavad, et nende analüüs aitab üle saada ideest, et kui inimesel on juba vaimse tervise probleeme, siis ei julgeta tal soovitada suitsetamist lõpetada. Samuti loodetakse ümber lükata laialt levinud väärarvamust, et suitsetamisel on vaimsele tervisele positiivne mõju.

Kui suitsetamine näib siiski liiga mõnus harjumus, millest ei raatsi loobuda, siis siin on välja toodud tervelt 97 põhjust, miks seda siiski teha.

 

Allikad: Medical News Today, British Medical Journal

Foto: PantherMedia / Scanpix

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.