Ajatu: 10 kõige kergemini sõltuvust tekitavat ainet

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. aprill 2020 kell 19:30



Sõltuvust tekitavaid aineid on palju ning nende sõltuvust tekitav ning ühiskonda kahjustav mõju on väga erinev. Praegu lähtub suur osa maailmast USA-s koostatud seadusest Controlled Substances Act, mis reguleerib mitmete sõltuvust tekitavate ainete tootmist, importi, omamist, kasutamist ja müüki. Kuid selle kohta, millised ained on rohkem või vähem ohtlikud, on ka teistsuguseid arvamusi. Näiteks Briti psühhiaater David Nutti, kes kuulus valitsuse nõunike hulka hetkeni, mil ta tuli lagedale arvamusega, et ecstasy ja LSD on vähem ohtlikud kui alkohol. Tema töödest inspireerituna tulid oma uuringuga välja ka Hollandi teadlased, kes vaatasid, millised ained tekitavad kõige enam sõltuvust. Esikümnesse, mille teile pikemalt lahti kirjutame, mahtusid ka alkohol ja tubakas.

Tänane “Ajatu” ilmus esmakordselt märtsis 2014. Head (üle)lugemist!

 

On mitmeid aineid, mida on kujutatud oluliselt ohtlikemana, kui need tegelikult olla võivad. Sageli on inimestel lihtsam süüdistada oma käitumises pigem tarbitud ainet või taime kui oma iseloomuvigu. Joovastavad ja sõltuvust tekitavad ained toovad kõigest välja selle, mis inimese sees (või tema ümber) varjul on. Nende ainete ohtlikkus ja sõltuvust tekitav potentsiaal on mitmete ainete puhul alahinnatud ja osa puhul ülehinnatud.

David Nutti ja tema kolleegide teadustöö põhjal pandi kokku nimekiri 20 ainest, mille puhul hinnati, kui suur on nende kahju kasutajale endale ning kui suur on kahju kasutajat ümbritsevatele inimestele.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt