CDC vilepuhuja tõi avalikkuse ette vaktsiiniuuringu pettuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. oktoober 2014 kell 19:17Vaktsiinide turvalisuse üle peetav debatt on üks keerulisemaid küsimusi meditsiinivaldkonnas. Hiljuti tegi USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) teadlane avalduse, mis võib heita uut valgust MMR (mumps, leetrid, punetised) vaktsiini ja autismi seosele. Selle seosega tuli esmakordselt avalikkuse ette arst Andrew Wakefield, kelle karjäär ja maine seetõttu täielikult hävitati. Selle aasta augustis avaldas CDC vilepuhujaks nimetatud teadlane William Thompson oma advokaadi kaudu, et 2004. aastal tema ja ta kaasautorite avaldatud uuringust jäeti välja väga oluline osa kogutud informatsioonist, mis omakorda muutis ka statistilist tulemust.

 

Thompson ja tema kaasautorid kirjutasid aastal 2004 oma uuringu kokkuvõttes, et MMR-vaktsiini ja autismi vahel puudub seos. Kümme aastat hiljem hakkas selle uuringu algandmeid uuesti analüüsima biokeemiateadlane Bryan Hooker, kes on ühtlasi autistliku lapse isa. Selle töö käigus võttis temaga ootamatult ühendust Thompson, kellega peeti pikki telefonikõnesid, ning kes tunnistas, et uuringu statistikast jäeti välja suur hulk andmeid afroameerika laste kohta.

CDC ametlik selgitus nende andmete väljajätmise kohta on see, et nende laste kohta ei olnud esitatud sünnitunnistust, mis sisaldab olulist infot nagu sünnikaal, gestatsioonivanus ning ema vanus, rass ja haridustase. Thompson leiab, et need andmed olid statistiliselt olulised ning Hookeri analüüsi põhjal oleks nende andmetega arvestamine näidanud, et MMR-vaktsiin enne suurendab enne lapse 3-aastaseks saamist autismi esinemissagedust 3,4 korda.

 

Avalikustamise surve sunnib teadlase kapist välja tulema

Diskussiooni oli kaasatud ka dr Wakefield ning kuigi Thompson soovis jääda üldsuse silmis anonüümseks, oli tema isik Hookeri ja Wakefieldi jaoks teada. Thompson ei olnud huvitatud enda isiku avalikustamisest ka peale seda, kui tema telefonikõnede salvestused Hookeriga levisid avalikkuse ette. Kui surve avalikustamise osas läks liiga suureks, otsustas Thompson oma advokaatide kaudu anda välja avalduse, milles tunnistab, et 2004. aasta uuringust on olulist teavet välja jäetud. Avalduses tunnistab Thompson ka seda, et on eelneva 10 kuu jooksul pidanud Hookeriga telefonivestlusi ning jagab tema arvamust, et CDC analüüsid ja otsustusprotsess peaks olema läbipaistvam. Sellest hoolimata kinnitab Thompson avalduses oma vankumatut usku sellesse, et vaktsineerimine on vajalik.

Thompsoni avaldus, CDC reaktsioon ning sellele järgnenud täielik meediavaikus sellise olulise teema kohta viitab sellele, et Thompson tuli avalikkuse ette ainult seetõttu, et vähendada iga hinna eest võimalikke tagasilööke nii enda kui kaasautorite karjäärile, ning ta tegi seda koostöös CDC-ga. Niivõrd oluline teema, et CDC jaoks töötav teadlane tunnistab pettust, oleks pidanud jõudma kõikide suuremate meediakanalite uudistesse sarnaselt NRA ja CIA vilepuhujatega.

Thompson ise ja tema kaasautorid on hiljem avaldanud mitmeid uurimusi vaktsiinide turvalisuse kohta, ning avalik pettuse tunnistamine muudab kaheldavaks ka järgmiste samal teemal tehtud uurimuste tõepärasuse. Lisaks kinnitab Thompson ise telefonikõnede salvestustes, et tiomersaali ja autismi vahel on seos, mistõttu ei tohiks tiomersaali sisaldavaid vaktsiine mitte kunagi teha last ootavatele naistele.

 

CDC ja meediakontserni koostöö loo vaigistamisel

Seda teemat on kajastanud vaid alternatiivmeedia kanalid. Üks teemat põhjalikult uurinud ajakirjanik Jon Rappoport andis intervjuu raadiosaates Red Ice Radio), kus ta selgitas seda, kuidas sündmuste ajaline järgnevus ning teema täielik ignoreerimine peavoolu meedia poolt viitab kokkumängule Thompsoni, CDC ja meediakontserni vahel. Rappoport leiab, et tõenäoliselt pöördus Thompson CDC poole, tunnistades, et tema nimi ja uuringu avaldamisel tehtud pettus tuleb avalikkuse ette nagunii. CDC-ga koostöös püütakse seda aga võimalikult kiiresti summutada. Kaks päeva enne Thompsoni „kapist välja tulekut“ avaldas CDC kommentaari, milles püüti selgitada põhjuseid, miks 2004. aasta uuringust osa infot välja jäeti. Thompson ise edasistest kommentaaridest pressile keeldus ning mitte ükski suurem meediakanal ei kajastnud lugu.

Kuna Thompson keeldub edasistest kommentaaridest, siis ei ole võimalik teada saada, kelle algatusel 2004. aasta uurimusest osa infot välja jäeti. Küll aga on teada asjaolu, et 2004. aastal plaanis Thompson avaldada vaktsiinide teemalisel konverentsil muret tekitavat infot autismi ja MMR-vaktsiini seose kohta. Peale tema kirja CDC juhile Julie Gerberdingile jäeti Thompsoni esinemine sellel konverentsil ära. Aastaid hiljem, kui Gerberdine lahkus CDC juhi kohalt, jätkas ta tööd erasektoris – tema uueks tööandjaks sai Merck, MMR-vaktsiini tootja.

Thompsoni avalduse ja vaktsiiniuuringu pettusega seoses on väga palju ebaselgeid asjaolusid, kuid kindlasti toob see taas rambivalgusesse teema, mida on püütud juba aastaid maha vaikida – MMR vaktsiini, tiomersaali ja autismi vahelised seosed. Niikaua, kuni selles valdkonnas ei ole teostatud uusi sõltumatuid uuringuid, mille rahastamine ei ole kuidagi seotud CDC või ravimikompaniidega, tasub kaaluda võimalust, et Andrew Wakefieldil oli õigus, kui ta osutas sellele, et vaktsineerimine ei ole täielikult turvaline protseduur ning selle mitmed võimalikud kõrvalnähud on raskemad kui haigused, mille vastu vaktsineeritakse.

 

Allikad: Red Ice Radio, Natural News, Morgan Verkamp LLC, Next News Network, CNN, Age Of Autism, Time

Vaata lisaks Autism Media Channeli videot siit.

Foto: microbiologyonline.org.uk

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt