Toidulisanditest pole kasu (kui nad ei imendu)!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. november 2019 kell 16:10



Vitamiinide, mineraalide ja muude toitainete kõige paremaks allikaks on pestitsiidide- ja antibiootikumidevaba mahedalt kasvatatud täisväärtuslik toit. Väga suure osa inimkonna jaoks on kahjuks sellise toidu saamine aga väga keeruline ning aina enam otsitakse abi purgivitamiinidest ja teistest toidulisanditest.

 

Integratiivse meditsiini toetaja Glenn Sabin ja naturopaat Lise Alschuler avaldasid portaalis Green Med Info omapoolse seisukoha selle kohta, kas toidulisandid tegelikult toimivad või mitte.

Glenn Sabin on paranenud ilma konventsionaalse kiiritus- ja keemiaravita kroonilisest lümfotsüütaarsest leukeemiast. Selle ravi ühe osana tarbis mees ka mitmeid toidulisandeid ja vitamiine ning kogu tema vähiravi dokumenteeris tema onkoloog – Harvardi meditsiiniteaduskonna dekaan Lee Nadler.

Kuigi suur hulk toidulisandite tootjaid järgivad kvaliteedinõudeid ning toodavad kvaliteetseid tooteid, siis on alati neile lisaks käputäis tootjaid, kes järjekindlalt eiravad seaduseid ning turustavad madalakvaliteedilisi tooteid niikaua, kuni seda ei märgata. FDA ei suuda kõiki kümneid tuhandeid tooteid uurida, kuid alates 1994. aastast, kui toidulisandite turgu reguleeriv seadus jõustus, on lõpetatud paljude tootjate tegevus.

Mitmed põhimõttevabad tootjad paiskavad müüki kahtlaseid tooteid.

Need võivad sisaldada Hiinast pärit taimset materjali, mis on sageli tugevalt saastunud pestitsiidide, raskemetallide ja isegi inimeste väljaheidete jääkidega, kuna nende tootmise standard on väga madal. On juhtumeid, kus võimekust suurendavana reklaamitud tooted sisaldavad anaboolseid steroide ja teisi farmaatsiatööstuse produkte ning suurt hulka lisaaineid, mida tooteinfo sildil ei kajastata.

Toidulisandite ohutuse ja efektiivsuse kohta on tehtud väga palju uuringuid, mis vaatlevad nende tõhusust haiguste ennetamisel ja ravimisel. Mitmed uuringud on tõestanud positiivset efekti, teised on näidanud, et statistiliselt määrav efekt puudub. Mitmed uuringud on näidanud toidulisandite puhul ka negatiivset toimet ja vastunäidustusi, kui neid kombineeritakse mingite ravimitega või tarvitatakse teatud haiguste ajal. Toidulisandite kohta tehtav teadustöö on väga erinev.

Sadu miljoneid dollareid raisatakse selle peale, et uurida sünteetilise päritoluga toitaineid, mis ei imendu hästi, mida manustatakse väga madalates kogustes ja mille tulemuse analüüsimisel keskendutakse ainult ühele kitsale teemale.

 

Ravimitööstuse poolt välja töötatud uurimustöö mudel on toidulisandite puhul väga ebaefektiivne. Selles ei hinnata adekvaatselt inimeste uuringueelset toitainelist seisundit ning individuaalset füsioloogiat. Lisaks kasutatakse neis uuringuis sageli viletsa kvaliteediga toodet ning ebapiisavat annust.

Teadusajakirjas Nutrients avaldatud meta-analüüsis kirjutab Oregoni osariigi ülikooli professor Balz Frei, et enamus vitamiinide kohta tehtud kliinilisi uuringuid on läbi viidud viletsa metodoloogiaga. Siiski on olemas ka suur hulk uuringuid, mis demonstreerivad toidulisandite efektiivsust ja turvalisust. Sageli ei saa need aga sama suurt meedia tähelepanu, kui vastupidist väitvad uuringud.

Ilmselgelt on kogu toidulisandite tööstuse mainet kahjustanud mõned ebaausad tootjad, kes turustavad viletsaid ja isegi ohtlikke tooteid. Kuid on palju firmasid, mis müüvad hoolikalt valitud toorainest valmistatud kõrgekvaliteedilisi toidulisandeid ja vitamiine. Usaldusväärsed firmad valmistavad oma toodangut vastavalt kehtestatud reeglitele ning nende toodetele annavad oma tunnustuse ja sertifikaadi sageli kolmandad osapooled. Kliinikud ja inimesed peaksid kasutama usaldusväärsete tootjate toodangut, et tugevdada ja arendada integratiivset meditsiini.

Siiski on paljude tarbijate jaoks ka toidulisandite puhul olulisem hind, kui kvaliteet. Hinnatundlikud tarbijad ostavad sageli odavaid tooteid, mille toitainete sisaldus on madal ning sünteetiline. Isegi, kui see on tunnustatud ja turvaline toodang, ei ole selle efektiivsus ja biokättesaadavus võrreldav kõrgema kvaliteediga toodetega.

 

Toidulisandite tulevik – kõrge omastatavusega taimsed toidulisandid ja reaalsel bioloogilisel vajadusel põhinev tarbimine

Ühtedel inimestel on puudus kindlatest toitainetest, teistel on probleeme aga mingite toitainete omastamisega. Paljude jaoks võib kvaliteetsetest toidulisanditest abi olla – juhul, kui nad tõesti teavad, mida nende keha vajab. Et toidulisandite tarbimine ka tulemusi annaks, oleks vaja põhjalikku individuaalsest hinnangut, mida saab teha näiteks veretestide abiga. Testide tulemusi peab analüüsima selleks spetsialiseerunud inimene ning kui laboriproove regulaarselt korrata ning sümptomeid põhjalikult analüüsida, siis on võimalik toidulisandite soovitusi ja koguseid pidevalt kohandada vastavalt reaalsele infole, mitte kellegi arvamusele.

Oluline on meeles pidada, et:

      • Hea tervise aluseks peaks olema tasakaalustatud toitumine.
      • Toidulisandid võivad olla abiks, kui tarvitatakse kvaliteetsete koostisosadega hästiimenduvaid toidulisandeid, õiges koguses ja organismi vajadustele vastavalt.
      • Toidulisandid võivad olla kahjulikud, kui neid tarvitatakse mittevajalike lisaainetega ja kogustes, mis ei vasta organismi vajadusele.
      • Toidulisandid võivad olla ka lihtsalt raha raiskamine, kui toode koosneb inimese jaoks mitteomastatavatest koostisosadest või kui doosid jäävad liiga väikseks.
      • Enne toidulisandite tarvitama hakkamist on kasulik konsulteerida integratiivse, funktsionaalse või loodusravispetsialistiga ning analüüsida põhjalikult, milliseid toitaineid tegelikult vajaka on.
      • Farmaatsiatööstuse toodangu testimiseks välja töötatud metoodika ei ole alati efektiivne toidulisandite uurimisel.
      • On firmasid, mis müüvad suurepäraseid toidulisandeid; on ka nurgataguseid tootjaid, kelle toodang on väga madala kvaliteediga ning suuri kaubanduskette, mis müüvad halva imenduvusega sünteetilisi tooteid. Inimene peab ise enne ostmist veenduma toote kvaliteedis ning tutvuma erinevate võimalustega.

Tervis on su kõige kallim vara! Seega ole nutikas, söö mahedalt kasvatatud toitu ja vali kvaliteetsed toitulisandid.

 

Uuri lisaks: Ökoapteek Eliksiir (ainult kõrgkvaliteetsed ja tunnustatud tootjate toidulisandid)

PS. Eliksiir tähistab novembris 9. sünnipäeva! Selle puhul Järve Eliksiiris kõik tooted ühtlaselt 10% soodsamalt ja veebi pakkumine põnevalt teistsugune! Vali ise, kas tuled Järvele või ostad veebist!

Allikad: TelegramGreen Med InfoFon TherapeuticsScience Daily

Dr Alan R. Gaby toidulisandeid pooldav artikkel: Huffington Post

Foto: BigStock

 

Toimetas Eliksiir



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt