Uuring: Imikud tunnevad valu tugevamalt kui täiskasvanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. september 2020 kell 10:51Vana arusaama kohaselt tundvat imikud minimaalselt valu ja seetõttu on neile minevikus ärkvel olekus ja tuimestuseta osaks saanud meditsiinilised protseduurid, mille puhul täiskasvanutele tehakse üldnarkoos. Alljärgnevalt kajastatud uuring toob välja tõendeid beebide valutundmatuse arusaama ümberlükkamiseks.

 

Tundub uskumatu, kuid kuni hiljutise ajani koolitati arste teadmisega, et imikud ei tunne eriti valu. Vähemalt mitte nii tugevalt kui täiskasvanud. Sellise uskumuse taga oli põhjendus, et beebide närvisüsteem ei ole täielikult välja arenenud. Seetõttu sooritati lastel ilma narkoosi ega valuvaigistiteta erinevaid traumaatilisi operatsioone isegi kuni 1980ndateni. Alles aastal 1987 teadustas Ameerika Pediaatria Akadeemia, et edaspidi ei peeta eetiliseks opereerida enneaegseid vastsündinuid ilma valu tuimestavate protseduurideta.

Sellest hoolimata tehakse imikutele erinevaid meditsiinilisi protseduure ilma igasuguse valuvaigistuseta veel ka tänapäeval. Hiljuti ilmus Oxfordi Ülikoolilt uuring, mis tõestab, et imikud tõepoolest tunnevad valu, kusjuures isegi intensiivsemalt kui täiskasvanud.

Antud uuring kasutas magnetresonantstomograafiat (MRI) tõestamaks, et valu puhul kiirgavad imikute ajudes samad piirkonnad mis täiskasvanutel. Teadlased leidsid, et kahekümnest aju valupiirkonnast aktiveeruvad beebidel kaheksateist – täpselt nagu täiskasvanutel. Lisaks leiti, et imikud on täiskasvanutega võrreldes neli korda valu suhtes tundlikumad.

Uuringu jaoks skänneeriti kümne magava vastsündinu (vanuses 1-6 päeva) ajusid MRI masinaga. Kui las

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt