Uuring: Imikud tunnevad valu tugevamalt kui täiskasvanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. november 2018 kell 10:51Vana arusaama kohaselt tundvat imikud minimaalselt valu ja seetõttu on neile minevikus ärkvel olekus ja tuimestuseta osaks saanud meditsiinilised protseduurid, mille puhul täiskasvanutele tehakse üldnarkoos. Alljärgnevalt kajastatud uuring toob välja tõendeid beebide valutundmatuse arusaama ümberlükkamiseks.

 

Tundub uskumatu, kuid kuni hiljutise ajani koolitati arste teadmisega, et imikud ei tunne eriti valu. Vähemalt mitte nii tugevalt kui täiskasvanud. Sellise uskumuse taga oli põhjendus, et beebide närvisüsteem ei ole täielikult välja arenenud. Seetõttu sooritati lastel ilma narkoosi ega valuvaigistiteta erinevaid traumaatilisi operatsioone isegi kuni 1980ndateni. Alles aastal 1987 teadustas Ameerika Pediaatria Akadeemia, et edaspidi ei peeta eetiliseks opereerida enneaegseid vastsündinuid ilma valu tuimestavate protseduurideta.

Sellest hoolimata tehakse imikutele erinevaid meditsiinilisi protseduure ilma igasuguse valuvaigistuseta veel ka tänapäeval. Hiljuti ilmus Oxfordi Ülikoolilt uuring, mis tõestab, et imikud tõepoolest tunnevad valu, kusjuures isegi intensiivsemalt kui täiskasvanud.

Antud uuring kasutas magnetresonantstomograafiat (MRI) tõestamaks, et valu puhul kiirgavad imikute ajudes samad piirkonnad mis täiskasvanutel. Teadlased leidsid, et kahekümnest aju valupiirkonnast aktiveeruvad beebidel kaheksateist – täpselt nagu täiskasvanutel. Lisaks leiti, et imikud on täiskasvanutega võrreldes neli korda valu suhtes tundlikumad.

Uuringu jaoks skänneeriti kümne magava vastsündinu (vanuses 1-6 päeva) ajusid MRI masinaga. Kui laste taldu spetsiaalse ridvaga näpistati, tekkisid ajupiltides kujundid, mis näitasid justkui oleks neid terava pliiatsiga torgatud.

Saadud ajupilte võrreldi kümne sama katse läbinud täiskasvanu omaga. Tulemus näitas, et imikute valureaktsioonid olid sama tugevad kui täiskasvanutel, kelle peal katsetati neli korda tugevamat valutekitavat stiimulit.

“Uuringu tulemused näitavad, et imikud mitte ainult ei koge valu sarnaselt täiskasvanutega, vaid neil on ka madalam valulävi.“ ütles ülikooli ametlik pressiteade. “Loomulikult ei suuda beebid oma valu kirjeldada ja väliste vaatluste põhjal on valu tugevuse kohta keeruline midagi järeldada.“ kommenteeris uuringut läbi viinud Dr. Rebeccah Slates Oxfordi Ülikooli Pediaatria osakonnast.

“Mõned inimesed väidavad, et imikute ajud ei ole piisavalt arenenud tundmaks valu ja igasugused valule viitavad reaktsioonid on kõigest refleksid. Meie uuring on esmakordseks tõendusmaterjaliks selle väite ümberlükkamiseks.“ Kuna väga raske on panna beebisid paigal püsima, eriti MRI skänneerimise jaoks, siis arvati veel hiljuti, et sääraseid uuringuid on väga keeruline ette võtta.

“Uuringus osalesid aga beebid, kes olid nooremad kui üks nädal ja seetõttu õnnestus vanematel nad magama saada juba MRI masina all olles“ täheldas Slater.

Ühes 2014. aasta uuringus toodi välja, et keskmiselt tehakse päevas beebidele 11 valu tekitavat protseduuri ning 60 protsendil juhtudest ei kasutata mitte mingeid valu vaigistavaid meetmeid.

“Kui me kasutame valu vaigistavaid meetmeid vanemate laste peal, siis peaksime sama tegema ka beebide puhul.“ Üks levinumaid protseduure, mida tänapäeval näiteks USA-s ilma valuvaigistuseta tehakse, on eesnaha lõikus poistel (ümberlõikus). Loomulikult kätkevad anesteetilised protseduurid endas suuri riske, eriti imikute jaoks, kuid antud uuring toob välja mõjuvaid põhjuseid, miks tuleks siiski kaaluda kõiki võimalusi.

 

Allikad: Return to Now, Washington Post, New York Times, University of Oxford, + lingid artikli sees

Foto: tesco-baby.com

 

Toimetas Piret Pärnamaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.