Meditatsioon võib olla valu leevendamisel tõhusam kui morfiin

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2020 kell 9:48Meditatsiooni kasulikke omadusi on inimesed kogenud juba sajandeid. Sageli kasutatakse meditatsiooni jõudu intensiivse sügava lõõgastuse saavutamiseks ning sellest on kasu ka stressi maandamisel. Stress on haiguste tekkimisel väga oluline faktor ning stressi leevendamine aitab seetõttu ka ennetada haigestumist. Inimesi, kes sageli mediteerivad, ei pea selle kasulikkuses veenma teadusliku infoga. Kuid paljude jaoks võivad teadustööde tulemused olla motivaatoriks, et mediteerimist alustada – näiteks on leitud, et meditatsioon võib olla valu leevendamisel tõhusama toimega kui morfiin.

 

Ühes uuringus osalesid üliõpilased mediteerimise kiirkursusel, mis koosnes neljast 20 minuti pikkusest sessioonist. Kursus baseerus hingamisele keskendumise ja mõtete kõrvale juhtimise tehnikatel. Enne ja peale seda meditatsioonikursust jälgiti üliõpilaste aju skanneeringut samal ajal, kui nende jalale asetati 120 kraadine kuum padjake. Peale meditatsioonitreeningut oli tudengite enda kirjelduse kohaselt valu intensiivsus vähenenud 40% ning valust tulenev ebameelduvus 57%.

Morfiin ja sellelaadsed ravimid vähendavad valu tüüpiliselt 25%. Meditatsioon vähendas aktiivsust valutundlikkusega seotud aju piirkondades. Uuringut juhtinud Fadel Zeidan ütles pressiavalduses uurimuse kohta, et „See uurimus näitab, et meditatsioonil on tõeline mõju ajule ning see võib olla efektiivne viis kuidas inimesed saavad oluliselt valu vähendada ilma ravimiteta.“ Ühe põhjusena, miks meditatsioon on nii tõhus valu leevendaja, tõi Zeidan välja selle, et meditatsioon ei mõjutanud mitte lihtsalt ühte kohta ajus vaid vähendas valu mitmel informatsiooni töötlemise tasandil.

Meditatsioon toob keha ja vaimu keskendunud seisu. Mida enam mediteerid, seda lähemale jõuad mitte ainult füüsiliste probleemide leevendamisele vaid ka vaimsele ühendusele iseenda kõrgema minaga. Meditatsiooni kaudu leiavad inimesed hingerahu ja õnne ning meditatsiooni kasu füüsisele on laialdane alates astma leevendamisest ja südamehaiguste ennetamisest kuni paranenud enesekindluseni. Proovi valu vastu ravimite asemel meditatsiooni – negatiivsete kõrvalnähtude asemel kaasnevad sellega hoopis positiivsed kõrvalnähud.

Aina sagedamini tunnustavad ka arstid alternatiivsete meetodite tõhusust. Harvardi meditsiinikooli uurimuse põhjal suunavad aina enam arste oma patsiente harrastama keha-vaimu praktikaid, nagu jooga ja meditatsioon, kui konventsionaalsed lähenemismeetodid ei ole haiguse leevendamisel tulemust andnud.

 

Allikad: Natural Society, US News Health, NS 2, News Max Health

Foto: revealingvajra.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
17yG7mpTcuJJbaXBufZweCX7nNqyoAs2Cs

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt