Pidev kodeiini tarvitamine võib valutundlikkust hoopis suurendada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2013 kell 15:48Austraalias asuva Adelaide Ülikooli teadlased viisid läbi maailma esimese katselise uuringu, eesmärgiga võrrelda kodeiini ja morfiini valu leevendavat toimet. Selgus, et kodeiini (mida sidaldab näiteks Eestis müüdav valuvaigisti Solpadeine) sagedane ja suurtes kogustes tarbimine võib tõsta patsiendi valutundlikkust.

 

Kodeiin on opioidide rühma kuuluv valuvaigisti, mida kasutatakse sageli mõõduka kuni keskmise tugevusega valude, eriti just peavalude raviks, samuti leidub kodeiini köhasiirupites.

Erinevalt morfiinist ei ole kodeiini kasutamine range kontrolli all ning kuna tegemist on kõige laiemalt kasutatava tugeva valuvaigistiga, otsustati antud töös selle ühendi efektiivsust kontrollida. Uuringu tulemused näitasid, et kodeiin avaldas oluliselt väiksemat valu leevendavat toimet kui morfiin, samas oli valutundlikkuse suurenemine mõlema ühendi korral sarnane.

Kodeiini aeg-ajalt tarbivad inimesed ei peaks muretsema, küll aga võib probleeme valmistada ja kahjulikuks osutuda selle ravimi pikaajaline ja suurtes kogustes kasutamine.

 

 

Loe pikemalt: ERR Teadus

Algallikas: Medical News Today

Foto: health.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt