Uuring: mesilasmürk hävitab HI-viirust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. juuli 2013 kell 19:20 

St. Louisi Washingtoni ülikooli meditsiiniteaduskonna teadlased on leidnud, et mesilasmürki kandvad nanoosakesed on tõhusad HI-viiruse (HIV) hävitamisel, jättes ümbritsevad rakud kahjustamata. Nanoosakesed kandsid mellitiini, mis on mesilasmürgi peamine aktiivne komponent. Leiti, et mellitiin ühineb HI-viirusega ja hävitab selle kaitsekesta ning samal ajal jäävad keha rakud kahjustamata. Lisaks on teada, et mesilasmürgil on omadus hävitada vähirakke.

 

Uuring avaldati hiljuti teadusajakirjas Antiviral Therapy. Selles uuringus kasutatud nanoosakestele lisati pinnale kaitsvad osakesed, nii et kui see sattus kontakti inimese rakkudega, mis on palju suuremad, siis need lihtsalt põrkuvad eemale. HI-viiruse kaitsekest on palju väiksem ning sel moel satub kontakti nanoosakesega, kus ootab ees viiruse kesta lõhustav mesilasmürk.

Kuna mellitiin ründab kahekihilisi rakumembraane vahet tegemata, siis ei ole see kontseptsioon piiratud vaid HI-viirusega, vaid arvatakse, et samal moel võib mellitiin aidata ka hepatiit B ja C viiruste vastu.

Enamik HIV-vastaseid ravimeid pidurdavad viiruse võimet paljuneda. See ei aita viirust täielikult peatada ning paljud viiruse tüved on juba ravimitega adapteerunud ning jätkavad paljunemist. Selle uue avastuse abil loodetakse toota vaginaalset geeli, mille abil kaitsta naisi HIV eest piirkondades, kus see viirus on laialt levinud.

Maailmas on üle 34 miljoni HIV/AIDS-iga inimest ning üle 3 miljoni neist on alla 15 aasta vanad. Iga päev saab nakkuse tuhandeid uusi inimesi.

HI-viiruse ja AIDS-i ümber on teadusringkondades palju arutletud, kuna on kuulda arvamusi, et selle viiruse olemasolu osas puudub piisavalt tugev teaduslik põhjendus. Erinevates maades defineeritakse AIDS-i veidi erinevalt, mis loob olukorra, kus ühes riigis võib inimene saada AIDS-i diagnoosi ning teises mitte. Seda peetakse üldterminiks erinevate potentsiaalsete haiguste kohta. Ainus, mis erinevaid AIDS-i definitsioone ühendab, on keha T-rakkude hulk allapoole kindlat määra. Paljud leiavad, et AIDS-i kohta on liiga palju erinevaid definitsioone ning liiga vähe täpsust.

 

 

Allikad: Collective Evolution, WUSTL, Medical News Today, Huffington Post

Foto: thehealthyarchive.info

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt