Ajatu: Mineviku vari: ravimifirma Bayer levitas HIV-i

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2017 kell 13:20needles

Üks näide sellest, kuidas raha võim on nii suur, et isegi tuhandetele süütutele tekitatud kahju eest ei võeta vastutusele. Seekordne “Ajatu” ilmus esimest korda 23. oktoobril 2013.

Farmaatsiatööstuses ei ole uudiseks see, et kasumi nimel ollakse kõigeks valmis. Suurkompanii Bayer AG müüs 1980-ndatel teadlikult HI-viirusega saastunud hemofiiliaravimeid Aasia ja Ladina-Ameerika turule, kuna nende müümine USA turul keelati ära.

 

1984. aastal sai Bayer teada, et mitu partiid nende toodetud hemofiiliaravimit nimega Factor 8 sisaldasid HIV-d. Olukorrale saadi jälile tänu sellele, et hemofiiliaga laste hulgas oli HIV-puhang ning selle põhjust otsides jõuti Bayeri toodetud ravimini.

Toidu- ja ravimiohutuse amet (FDA) keelas saastunud toodangu müümise USA turul, kuid ei keelanud selle müümist teistele turgudele. Bayeril oli suur laovaru ravimit ning ettevõte ei olnud huvitatud kahjumist, mida selle hävitamine kaasa oleks toonud. Väljaande New York Times kätte jõudnud dokumentide põhjal müüdi rohkem kui aasta vältel üle 4 miljoni dollari väärtuses ehk üle 100 000 doosi ohtikku ravimit Argentinasse, Indoneesiasse, Jaapanisse, Malaisiasse ja Singapuri, samal ajal kui USA turule müüdi uuemat ja turvalisemat toodangut.

AIDS-i epideemia algusaastatel valmistati Factor 8 ravimit vereplasmast, mida ei oldud HIV suhtes testitud, kuna asjakohast testi ei olnud veel välja töötatud. Piisas väga väikesest HIV-ga nakatunud doonorite hulgast, et mitu partiid ravimit said viirusega saastatud.

Selle tagajärjel nakatusid kümned tuhanded hemofiiliahaiged lapsed ja täiskasvanud HIV-iga ning tuhanded surid selle tagajärjel. Täpset ohvrite hulka on raske tuvastada, kuna paljude patsientide terviseinfo ei ole enam kättesaadav ning kuna AIDS-i testi ei olnud sel ajal veel välja töötatud. On kindlalt teada, et ainuüksi Hongkongis ja Taiwanis sai ravimi tagajärjel HIV-nakkuse üle saja hemofiiliat põdeva patsiendi. 

Bayer keeldub oma eksimust tunnistamast

Paljud terviseametnikud ravimit müünud maades said selle skandaali tagajärjel vanglakaristuse, kui teadlikult saastunud ravimit müünud Bayeri juhtkonnast ei ole mitte keegi saanud isegi süüdistust, rääkimata reaalselt vastutusele võtmisest. USA-s on selle ravimiga seotud kohtuasjade kahjutasudeks makstud välja rohkem kui 15 aasta vältel ligi 600 miljonit dollarit, kuid ometi keeldub kompanii tunnistamast, et ravimit edasi müües käitusid nad kuidagi valesti.

Kui Bayeri käest küsiti saastunud ravimi müügi kohta kommentaari, oli nende vastus järgmine: “Ligi kaks aastakümmet tagasi tehtud otsused põhinesid parimal tollel ajal kättesaadaval teaduslikul infol ning olid kooskõlas kehtivate regulatsioonidega.“

Sisuliselt oli Bayeril FDA luba kasumi nimel laste kahjustamiseks. FDA-s asjakohast valdkonda reguleeriv Harry M. Meyer Jr. soovitas lahendada olukord “vaikselt, ilma kongressi, meditsiinikogukonda või avalikkust informeerimata“. Samuti põhjendati vana ebaturvalise ravimi müüki sellega, et paljud kliendid kahtlesid uuema ravimi tõhususes ja selle müügiloa saamine oli aeglane. Algselt oli kahtlusi, et ravimi kuumtöötlemine võib teha selle vähem turvaliseks ja efektiivseks.

Kuni tänaseni ei ole USA valitsuses, FDA-s ega Bayeris mitte kedagi selle otsuse eest vastutusele võetud ning Factor 8 nimelise ravimi müük jätkub tänapäevalgi.

 

Allikad: Real Farmacy, CBS News, New York Times

Loe lisaks: Corporate Watch

Foto: realfarmacy.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt