Empaatia ja empaatide seljataga olev teadus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. aprill 2018 kell 20:58“Psühhiaatri ja empaadina olen lummatud empaatide toimimise fenomenist. Tunnen kirglikult, et empaatia on ravim, mida maailm hetkel vajab,” ütleb dr Judith Orloffi , kelle vaadet viiele teaduslikule uuringule empaatide olemuse osas vahendab Ülitundlikinimene.ee.

 

Empaatia on see, kui avardame südameruumi ja paneme end teise kingadesse. Empaadid lähevad isegi sügavamale. Nii mina kui ka mitmed mu patsiendid on empaadid. Inimesed, kes asetsevad empaatia skaalal kõrgel ja reaalselt tunnevad, mis toimub teise inimese kehas. Selle tulemusena, saavad empaadid tunda uskumatut kaastundlikkust teiste inimeste suhtes – kuid nad on tihti kurnatud „liiga palju“ tundmisest, kui nad just ei arenda strateegiaid oma tundlikkuse kaitseks ja kehtesta eluterveid piire.

Oma raamatus, „The Empath`s Survival Guide“ käsitlen järgnevaid intrigeerivaid teaduslikke selgitusi empaatia ja empaatide osas. Need aitavad meil sügavamalt mõista empaatia väge. Me saame seda oma eludes austada ja kasutusele võtta.

1. Peegelneuronite süsteem
Uurimused on avastanud teatud grupi ajurakke, mis on vastutavad kaastundlikkuse eest. Need rakud võimaldavad kõigil emotsioone peegeldada, selleks et jagada teise inimese valu, hirmu või rõõmu. Empaatidel on hüper-reageerivad peegelneoronid. Me resoneerime sügavalt teiste inimeste tunnetega. Kuidas see aset leiab? Peegelneouronid käivituvad välistest sündmustest. Näiteks, meie kaasa saab haiget, tunneme endas samuti valu. Meie laps nutab; tunneme end ka kurvana. Meie sõber on õnnelik; tunneme ka õnne. Kontrastina, psühhopaatidel, sotsiopaatidel ja nartsisissidel on teaduslikus keeles „empaatia defitsiidi häire.“ See tähendab teistega sarnase empaatia puudumise võimetust. See võib olla põhjustatud passiivsest peegelneuronite süsteemist. Peame neist inimestest teadlikud olema, sest nad pole tingimusteta armastuseks suutelised.

2. Elektromagnetväljad
Teine valdkond põhineb faktil, et nii aju kui ka süda tekitavad elektromagnetvälju. Põhinedes HeartMath Instiduudi andmetel, annavad need piirkonnad informatsiooni inimeste mõtete ja emotsioonide kohta. Empaat võib olla eriti tundlik selle signaali suhtes ja kipub saama sellest ülestimuleeritud. Empaadid teavad hästi, et see, mis juhtub maa ja päikesega mõjutab meie meeleseisundit ja energiat. Sarnaselt on meil tihti tugevam füüsiline ja emotsionaale reageering nii maa kui ka päikese elektromagnetväljade osas.

3. Emotsioonidesse nakatumine
Kolmas uurimus, mis suurendab empaatide mõistmist, on emotsioonidesse nakatumise fenomen. Uuringud on näidanud, et paljud inimesed korjavad üles end ümbritsevaid emotsioone. Näiteks, üks nuttev imik vallandab palatis nutulaine. Või näiteks, kui üks inimene väljendab valjusti töökohal ärevust, võib see laienda teistele. Inimesed püüavad sageli grupis teiste inimeste tundeid. Viimases New York Timesi artiklis teatati, et võime teistega tujusid sünkroniseerida on heas suhtes määrav. Mis on empaatide õppetund? Valida oma ellu positiivsed inimesed, siis ei tooda meid negatiivsusega alla. Samas näiteks, kui sõber elab rasket aega läbi, võta kasutusele erilisad abinõud enese keskmes- ja maandatud hoidmiseks.

4. Suurenenud dopaminitundlikkus
Neljas avastus hõlmab dopamiini, neurotransmitterit, mis suurendab neuronite aktiivsust ja on seostatud meeldiva reageeringuga. Uuringud on näidanud, et introvertsetel empaatidel kipub olema suurem tundlikkus dopamiini suhtes kui ekstravertidel. Nad vajavad vähem dopamiini, et õnnelikkust tunda. See selgitab, miks nad on rohkem rahul omaette olles, lugedes, mediteerides ning vajavad vähem välist stimulatsiooni pidudel ja teistel sotsiaalsetel kogunemistel. Kontrastiks saavad ekstraverdid dopamiini sööstu ergastelt sündmustelt. Neil ei saa sellest küll.

5. Sünesteesia
Viies uurimus, mille leian olevat eriti mõjusa, on ebatavaline seisund nimetusega „peegel-puudutuse sünesteesia.“ Sünesteesia on neuroloogiline seisund, kus kaks erinevat taju on ajus paarina. Näiteks näed sa värve, kui kuuled muusikapala või tunned sõnade maitset. Kuulsad sünesteesiad on Isaac Newton, Billy Joe ja viiuldaja Itzhak Perlman. Siiski, peegel-puudutuse sünesteesiaga inimesed suudavad tõesti tunda teiste emotsioone ja aistinguid nende eneste kehades nagu need oleksid nende endi omad. See on empaadi kogemusele suurepärane neuroloogiline selgitus.

Dalai-laama ütles: „Empaatia on kõige hinnalisem inimese kvaliteet.“ Stressirohkete aegade jooksu, on lihtne saada ülestimuleeritud. Isegi siis on empaatia kvaliteet, mis aitab meid edasi. See võimaldab meil üksteist austada, isegi kui me pole samal seisukohal. Empaatia ei muuda sind sentimentaalseks mõistuseta pehmoks. See võimaldab hoida südame avatud, et suurendada tolerantsust ja mõistmist. See ei pruugi alati olla efektiivne inimestega läbisaamise ja rahu loomisel, kuid ma arvan, et see on parim võimalus, mis meil on.

 

Autori, Judith Orloffi, MD, poolt kohandatud raamatu “The Empath´s Survival Guide: Life Strategies of Sensitive People” järgi. Tegu on käsiraamatuga empaatidele ja kõigile hoolivatele inimestele, kes soovivad hoida südame avatud kohati tundetus maailmas.

Allikad: Ülitundlik Inimene, Psychology Today

Foto: welldoing.org

 

Tõlkis Marilii TootsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt