Thich Nhat Hanh: sõbralik kiri riigikogu saadikule

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2022 kell 8:57photo1

Foto: loveyourdash.com

“Kuigi püüdlus tuua maailma rahu läbi inimeste sisemise muutumise on keeruline, on see ainus tee. Ma räägin sellest kõikjal, kuhu lähen, ja mind julgustab, et inimesed paljudelt erinevatelt eluradadelt saavad sellest hästi aru. Rahu peab välja kujunema kõigepealt inimeses eneses. Ning ma usun, et armastus, kaastunne ja altruism on rahu fundamentaalsed alustalad. Kui need väärtused on inimeses välja kujunenud, siis on ta võimeline looma rahu ja harmoonia atmosfääri. See atmosfäär levib inimeselt tema perekonnale, perekonnalt kogukonnale ja lõpuks tervele maailmale. “Meelerahu igas sammus“ on juhendiks teekonnale just selles suunas.

Thich Nhat Hanh alustab hingamise teadvustamisest ja õpetab igapäevaelulisi askeldusi teadlikult tegema. Seejärel näitab ta meile, kuidas kasutada teadvelolekut ja keskendumist, et välja tulla keerulistest psühholoogilistest seisunditest. Lõpuks näitab ta meile, kuidas on omavahel seotud isiklik sisemine rahu ja rahu Maa peal. See on väga väärtuslik raamat. See aitab inimestel muuta oma elu ja kogu elu meie ühiskonnas,” kirjutab Dalai-laama eessõnas zenmeister Thich Nhat Hanhi raamatule “Meelerahu igas sammus”, kust avaldame järgneva peatüki.

95-aastasena 22. jaanuaril 2022 surnud Thich Nhat Hanh oli Vietnami budistlik munk, rahuaktivist ja Plum Village’i asutaja.

 

Sõbralik kiri riigikogu saadikule

Rahuliikumises leidub palju viha, frustratsiooni ja üksteise mittemõistmist. Rahuliikumisse kuuluvad inimesed suudavad kirjutada väga häid protestikirju, kuid sõbralike kirjade kirjutamiseks neil nii häid oskusi ei ole. Meil tuleks õppida kirjutama riigikogule ja presidendile selliseid kirju, mida nood ka lugeda tahaksid ja minema ei viskaks. Meie suhtlemisviis, mõistmisvõime või kõnepruuk ei tohiks inimesi eemale tõugata. President on samasugune inimene nagu iga teinegi.

Kas rahu eest on üldse võimalik võidelda, kasutades armastavat kõnepruuki? Ma arvan, et see sõltub sellest, kas rahuliikumisse kuuluvad inimesed suudavad ise olla “rahus”. Ilma ise rahus elamata ei saa me ka rahu heaks mitte midagi teha. Kui me ei suuda naeratada, ei saa me ka teisi inimesi naeratama aidata. Kui me ei ole ise rahumeelsed, siis ei saa me ka rahuliikumisele kaasa aidata.

Ma loodan, et saan rahuliikumisele pakkuda uut dimensiooni. Rahuliikumine on sageli täis viha ja vihkamist ning ei täida sageli just seda rolli, mida sellelt ootame. Rahus elamiseks ja rahu saavutamiseks oleks vaja värsket lahendust. Seetõttu ongi teadlikkuse praktiseerimine nii oluline, et omandada võime vaadata, näha ja mõista. Oleks imeline,kui suudaksime ka rahuliikumises kasutada mittedualistlikku lähenemist. Juba ainuüksi see vähendaks vihkamist ja agressiivsust. Töö rahu nimel tähendab eelkõige olla ise rahus. Me kõik sõltume teineteisest. See, et meie lastel oleks tulevik, sõltub meist endist.

 

Thich Nhat Hanh 

 

Allikas: Thich Nhat Hanh “Meelerahu igas sammus” (Pilgrim 2016)

Foto: loveyourdash.comKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt