Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Hiina arheoloogid leidsid uue algelise kirja

11. juuli 2013 kell 18:27hiina leid

Arheoloogid on leidnud Hiina idaosast kivisse kraabitud märgisüsteeme, mille kohta arvatakse, et tegu on seni tundmata algelise kirja vormiga. Leiu vanuseks on hinnatud 5000 aastat, mis on ligi 1400 aastat vanem, kui seni teadaolevalt vanim hiinakeelne tekst. Ühtlasi on see peaaegu sama vana, kui seni teadaolev maailma vanim tekst, 5000-aasta vanune kirjutis Mesopotaamiast, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Hiina teadlased on seni eriarvamustel, kas lugeda kivisse kraabitud märke päris kirjaks või sõnade eelkäijaiks, mida oleks õigem nimetada sümboliteks.

Zhejiangi ülikooli iidse kirja uurija Cao Jinjani hinnangul tuleks märke käsitleda kui hireoglüüfe. Märkide seas esineb ka üksikult seisvaid kujutisi, kus on teistega võrreldes rohkem kriipse. Cao sõnul on üsna kindel, et tegu on enamaga kui lihtsalt sümbolitega.

 

Täispikk artikkel: ERR Teadus

Algallikas: Phys Org

Foto: abovetopsecret.com

 

Toimetas Mariann Joonas