3D-printeriga loodud maksalõik sillutab teed organite kasvatamisele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. november 2013 kell 13:15



Maksa looduslik võime taastada oma kudesid teeb sellest ideaalse materjali bioprintimise katsetamisel – 3D-printimise tehnoloogia harus, kus prinditakse elavaid rakke kiht kihi haaval arvuti abil äärmise täpsusega. Õhuke viil 3D-prinditud maksast annab meditsiiniteadlastele lootust, et juba lähitulevikus võimaldab see tehnoloogia kiiremini ja tõhusamalt testida uusi ravimeid ja kunagi ehk kasvatada ka täissuuruses siirdatava maksa.

 

Inimkudede kujundamisega tegelev ettevõte Organovo peab maksakudede arendamist esimeseks sammuks laboris loodud inimorganite teaduse täiustamise poole. “Maksal on võime taastada oma kudesid,” ütles Organovo tegevjuht Keith Murphy. “See on üks paljulubavamaid valdkondi organite asendamisel, sest on teada, et rakud saavad selle tööga ise hakkama, kui nad on oma kohale asetatud.”

 

Edusammud kunstlike kudede funktsioneerimsel

Oktoobris jõuti olulise verstapostini: nimelt suudeti luua 3D-viile maksast, mis oli säilitanud oma koefunktsioone – toitainete, toksiinide ja ravimite filtreerimist – kuni 40 päeva. See on suur samm edasi aprillis esitletud saavutusest, kui näidati, et maksaviilud suutsid oma funktsioone säilitada natuke üle viie päeva. Organovo teadlaste loodud maksakude reageeris normaalselt ka ravimile Tylenol. Uuringu tulemused viitavad sellele, et 3D-prinditud maksaviilud funktsioneerivad sama normaalselt nagu tavaline inimmaks.

Saavutatud edu aga ei tähenda veel seda, et arstid hakkaksid inimestele lähitulevikus siirdama 3D-prinditud organeid – maks, neerud ja süda on keerulise ehitusega organid, mis vajavad tillukeste veresoonte võrgustikku, et püsida terved. 3D-printeritele on veresoonte ja muude imepeente struktuuride ehitamine suureks väljakutseks. Siiski on just maks üks lihtsaim inimkude, mida järele teha, sest see on suhteliselt vähem keeruline kui näiteks neer või mõni teine organ. Isegi väike, millimeetripaksune tükike maksa võib aidata paljusid patsiente.

 

Abiks ravimite katsetamisel

Organovo esimeseks ärisammuks on kasutada maksaviile selleks, et uurida inimkoe tegelikku reaktsiooni väljatöötavatele ravimitele – see kiirendab uute ravimite uuringuid ning vähendab sõltuvust loomadel testimisest, mis on inimeste suhtes vähem täpne. “See võimaldab uurida, kuidas ravim hakkab toimima inimkoes, enne kui seda hakatakse inimeste peal katsetama,” ütles Murphy. Ettevõte plaanib esimese 3D Human Liver toote välja lasta 2014. aastal.

Täpsemad katsed viivad ravimite kiirema väljatöötamiseni, aidates kokku hoida aega ja raha, mida kulutati ravimitele, mis olid edukad küll loomkatsetes, aga ei töötanud inimestel.

USA kaitseministreerium on toetanud 24 miljoni dollarilist projekti, millel on sarnane ravimite katsetamise eesmärk, aga suurem ambitsioon – nimelt luua umbes 5 cm “inimkeha kiibil”, mis koosneb miniatuursetest organitest, mida ühendab kunstlik vereringe. Arvatakse, et Organovo projekt jõuab müüki esimesena ning näitab, kuidas 3D-prinditud organid, ükskõik kui väikesed need on, suudavad juba praeguses staadiumis olla inimpatsientidele kasulikud.

 

Allikad: Live Science 1, 2, 3

Foto: dvice.com

 

 Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt