Solaariumipäevitus – kas turvaline või vähki tekitav?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. jaanuar 2021 kell 18:30



Paljud soovivad endale aasta ringi kergelt päevitunud jumet, kuid Eesti kliimas on see ilmselgelt võimalik vaid siis, kui vähemalt kaks korda talve jooksul lõunamaale puhkama sõita. Kuna praegu on reisimine raskendatud, avalikkuse põlu all ja paljudele ka rahaliselt mitteteostatav, siis võetakse appi solaarium. Solaariumis on võimalik spetsiaalsete päikesekiirgust imiteerivate lampide valguses saavutada hea päevitus, kuid kas see on ka turvaline?

 

Solaariumilampide tootjate sõnul on mõõdukas solaariumi külastamine isegi tervislik ja mõned eksperdid soovitavad UV-kiirgust mõningate nahaprobleemide, nagu näiteks akne raviks, kuid samas on seda seostatud suurenenud nahavähi juhtudega.

Naha peamiste kihtide (epidermise) rakud toodavad pigmenti nimega melaniin, mis annab nahale selle loomuliku värvuse. Kui nahka mõjutab ultraviolett (UV) kiirgus, siis on sellel kaks mõju: suureneb melaniini tootmine, mis põhjustab päevituse ning nahas suureneb D-vitamiini tootmine.

Liigne UV-kiirgus aga kiirendab ka naha vananemist, elastsuse kadumist kollageeni taseme languse tõttu ja laikude ning ebaühtlase pigmentatsiooni teket. See, kui palju erinevate inimeste nahk UV-kiirgust talub, oleneb nende loomulikust nahatüübist – mida rohkem on loomulikult melaniini, seda paremini nahk talub UV-kiirgust ilma päikesepõletust saamata. Heledanahaliste inimeste jaoks ei pruugi olla ohutut UV-kiirguse hulka, nende nahk saab kahjustuse väga kiirelt. Ning ka ilma päikesepõletuseta päevitamine põhjustab naha enneaegset vananemist ning suurendab nahavähi ohtu.

UV-kiirguse toimel moodustub nahas D-vitamiin

D-vitamiini tootmine nahas on teisest küljest jälle väga vajalik. Eesti inimestel valitseb talvel tõsine D-vitamiini puudus. Tartu ülikooli arstiteaduskonnas kaitstud Mart Kulli doktoritöö põhjal on teada, et D-vitamiini tase on normist madalam 73 protsendil inimestest ning vitamiinipuuduse käes kannatab 8%.

Põhiliselt tekib D-vitamiin inimese nahas päikese toimel. Sageli väidetakse, et piisav

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt