Kingi lapsele kained jõulud: mida Norra lapsed oma vanematele soovitavad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. detsember 2021 kell 9:24Nagu viimastel aastatel kombeks, on ka sel aastal käimas kampaania “Kingi lapsele kained jõulud”. Eesti Karskusliit liitus Soomes juba 25 aastat ja paljude organisatsioonide ühistöös tehtava kampaaniaga ”Kingi lapsele kained jõulud” (Anna lapselle raitis joulu) esimest korda 2016. aastal, kutsudes kõiki täiskasvanuid asetama lapsed esiplaanile ning garanteerima, et kellegi alkoholi tarvitamine ei rikuks laste pühasid.

 

Soome peredes kogetakse igal aastal 2,2 miljonit korda olukord, kus täiskasvanud on selgelt ebakaines olekus laste juuresolekul. See tähendab muuseas, et alkohol on igapäevaseks osaks umbes 6000 lapse jaoks. Nii on tavaliselt ka jõulude ajal. On äärmiselt oluline, et täiskasvanud inimesed paneksid tähele laste heaolu ja paneksid selle esikohale ka pühade pühitsemise ajal.

Kui sa ei näe laste juuresolekul alkoholi tarvitamises mingit probleemi ning plaanid seda teha ka edaspidi, kaasa arvatult jõulupühade ajal, siis järgmised nõuanded on sinule.

Norra organisatsioon Av-og-til küsitleb igal aastal 500-1000 last, et kuulda, mida nemad mõtlevad täiskasvanute alkoholi tarvitamise kohta.

Ja selle tagasiside põhjal on kokku pandud järgmised nõuanded:

  1. Joo vähe. Kui oled lastega koos, siis piirdu 2 joogiga.
  2. Enamustel päevadel ära alkoholi tarbi. Ära jäta muljet, et iga kord kui tahad ennast hästi tunda, pead jooma alkoholi.
  3. Kui teil on näiteks külas teised täiskasvanud, siis leppige kokku, kus lähevad piirid. “Onu Heino” käitumine on teie vastutada.
  4. Ärge unustage homseid plaane. Kui pidite järgmisel päeval lapsega kelgutama minema, kandke hoolt, et tänane alkoholi tarvitamine seda ei takistaks.
  5. Lapsed märkavad teie olemise muutust enne teid. Meeldivast ebameeldivaks muutumine käib väga kiiresti. See, mis teile on lõõgastav ja tore, võib lapsele tekitada ebaturvalisuse tunnet.
  6. Ole eriti tähelepanelik pühade ajal. Vabadel päevadel võib pudel või pokaal kätte sattuda tavalisest varem. Pane tähele oma joomist ning ära unusta punkti nr 1.

Laps ootab jõule ja soovib olla osaline meeldivate üllatuste tegemises. Lapse rõõm on siiras ja tõeline. Ebameeldivaks tõeks on aga paraku see, et paljude laste pühaderõõm lõpeb täiskasvanute alkoholi tarvitamise tõttu. Laste jaoks tagab imelised jõulud ainult täiskasvanute turvaline kohaolek.

Jõulud on hea võimalus õppida pühademeeleolu loomist ilma meeli muundavate aineteta ja õpetada seda oskust ka oma lastele. Jõulud on laste püha ja lapsepõlve jõulumälestused püsivad kogu elu. Kingime siis igale lapsele kained jõulud!

 

Allikad: Eesti Karskusliit, Kingi lapsele kained jõulud FB, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt