Alkohol on vaimsele tervisele kahjulikum kui psühhedeelikumid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. mai 2020 kell 20:52alkopsyhhLaialt levinud stigma seoses psühhedeelsete ainetega on see, et neid kasutatakse vaid meelelahutuslikult eesmärgil ning nende kuritarvitamine võib viia ajurakkude hävinemisele. Norra teadlaste värske uuring loodab seda väärarvamust kummutada, kinnitades, et psühhedeelikumide kasutamise ja vaimse tervise probleemide vahel ei ole põhjuslikku seost võimalik leida. 

 

Laiahaardeline USA-s läbi viidud uuring ei suutnud leida tõestust selle kohta, nagu põhjustaks psühhotroopsete ainete tarbimine tõsiseid vaimse tervise probleeme. Uuring hõlmas 130 000 täiskasvanut, kelle hulgas oli 19 299 psühhedeelsete ainete kasutajat. Samas on alkoholi tarvitajate kohta teada, et see tõstab depressiooni ja suitsiidide esinemise määra, kuna alkoholi toimel muutuvad kergemad vaimse tervise probleemid sageli tõsisemateks. 2010. aastal avaldatud teadustöö autorid kirjutavad, et alkoholi kuritarvitamine võib viia enesetapuni impulsiivsuse, enesekontrolli puudumise ja võimetuse kaudu olukorda objektiivselt hinnata. Samuti võib alkohol leevendada suitsiidsete mõtetega kaasnevat ärevust, muutes selle teo sooritamise hõlpsamaks.

Psühhedeelikumide puhul sarnast seost täheldatud ei ole. Vastupidi – LSD ja psilotsübiin on taas saavutamas olulist rolli osana teraapiast traumajärgse sündroomi ja teiste vaimse tervise häirete korral.

Norra teadusnõukogu rahastatud uuringu raames leiti, et inimesed kirjeldasid LSD või psühhedeelsete seente mõju all sageli sügavaid ja tähenduslikke kogemusi. Norra loodusteaduste ja tehnoloogia ülikooli neuroteadlane Teri Krebs, kes oli üks uuringu kaasautoritest, leidis uuring

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt