Alkohol on vaimsele tervisele kahjulikum kui psühhedeelikumid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2016 kell 10:52alkopsyhhLaialt levinud stigma seoses psühhedeelsete ainetega on see, et neid kasutatakse vaid meelelahutuslikult eesmärgil ning nende kuritarvitamine võib viia ajurakkude hävinemisele. Norra teadlaste värske uuring loodab seda väärarvamust kummutada, kinnitades, et psühhedeelikumide kasutamise ja vaimse tervise probleemide vahel ei ole põhjuslikku seost võimalik leida. Artikkel ilmus algselt Telegrami paberajakirja 2015. aasta sügisnumbris.

 

Laiahaardeline USA-s läbi viidud uuring ei suutnud leida tõestust selle kohta, nagu põhjustaks psühhotroopsete ainete tarbimine tõsiseid vaimse tervise probleeme. Uuring hõlmas 130 000 täiskasvanut, kelle hulgas oli 19 299 psühhedeelsete ainete kasutajat. Samas on alkoholi tarvitajate kohta teada, et see tõstab depressiooni ja suitsiidide esinemise määra, kuna alkoholi toimel muutuvad kergemad vaimse tervise probleemid sageli tõsisemateks. 2010. aastal avaldatud teadustöö autorid kirjutavad, et alkoholi kuritarvitamine võib viia enesetapuni impulsiivsuse, enesekontrolli puudumise ja võimetuse kaudu olukorda objektiivselt hinnata. Samuti võib alkohol leevendada suitsiidsete mõtetega kaasnevat ärevust, muutes selle teo sooritamise hõlpsamaks.

Psühhedeelikumide puhul sarnast seost täheldatud ei ole. Vastupidi – LSD ja psilotsübiin on taas saavutamas olulist rolli osana teraapiast traumajärgse sündroomi ja teiste vaimse tervise häirete korral. Norra teadusnõukogu rahastatud uuringu raames leiti, et inimesed kirjeldasid LSD või psühhedeelsete seente mõju all sageli sügavaid ja tähenduslikke kogemusi. Norra loodusteaduste ja tehnoloogia ülikooli neuroteadlane Teri Krebs, kes oli üks uuringu kaasautoritest, leidis uuringut kokku võttes, et rahvatervise seisukohalt on raske näha õigustust sellele, et psühhedeelikumide kasutamine on valitsuste poolt keelatud. “Uimastieksperdid hindavad järjekindlalt LSD-d ja psilotsübiini sisaldavaid seeni kasutajale ja ühiskonnale vähem kahjulikuks kui teisi keelatud aineid või alkoholi.“

 

Toime sõltub inimese vaimsest tervisest enne aine võtmist

Uuringut kommenteerinud Howard Forman, kes on New Yorki osariigis asuva Montefiore’i meditsiinikeskuse sõltuvusprobleemide konsultatsiooniteenuse juht, hoiatab siiski, et uuringu tulemustest ei tasu üleliia elevusse sattuda. Ta rõhutab, et osal juhtudel võivad psühhedeelikumid siiski tekitada ka psühhoosi ja ärevusseisundit. Kuna psühhedeelikumide mõju sõltub sellest, milline on inimese vaimne tervis enne aine võtmist, siis on kõige turvalisem seda teha siiski kontrollitud keskkonnas spetsialisti juhendamisel. Forman usub, et õigetes tingimustes võib psühhedeelikumidest saada oluline tööriist psühhiaatritele. Võttes arvesse asjaolu, et viimase 30 aasta jooksul on depressiooni esinemissagedus aina tõusnud ning samas ei ole selle vastu tõhusat ravi veel leitud, on Formani sõnul psühhedeelikumid väga väärtuslik uurimisvaldkond.

Stanfordi ülikoolis filosoofiat õppinud kirjanik Sam Harris kinnitab samuti, et kogemused psühhedeelikumidega võivad olla erinevatel inimestel väga erinevad. Harris selgitas enda kogemust psühhedeelsete ainetega portaalile Big Think antud intervjuus. Ta kinnitab, et psühhedeelikumide roll tema elus ja loomingus on märkimisväärne, kuid neid aineid on raske teistele soovitada, kuna nende mõjul saadav kogemus on väga individuaalne ning varieeruv. Mõne inimese jaoks aga võib sellise aine tarbimine olla ainus võimalus kogeda, et on olemas väga erinevat laadi teadvuse seisundeid. Inimestele, kelle jaoks meditatsiooni- ja hingamistehnikad on ebapiisavad või liiga palju aega ja süvenemist nõudvad, võib näida, et teised inimesed lihtsalt teesklevad või kujutavad ette sügavaid vaimseid kogemusi. Harris tsiteerib Terence MacKennat, kes on öelnud, et psühhedeelikum on ainuke viis, mille puhul erinevat laadi kogemus on garanteeritud. See ei pruugi tingimata olla iga kord helge ja meeldiv, sest kogemused on alati erinevad. Kuid kindlasti midagi toimub ja kindlasti ei ole see igav. Harrise sõnul ei tohiks psühhedeelikumide võtmine olla ainus ja pidev võimalus muutunud teadvuse seisundi kogemiseks, kuid see on efektiivne viis inimestele tutvustada, et sellised muutunud teadvuse seisundid on olemas.

 

Loe lisaks: Kas maagilised seened võivad ravida depressiooni? (New York Times)

Allikad: BigThink, Emma Sofia, NCBI, Medical Daily

Pildid: boujiemac.com, thespiritscience.net

 

Toimetas Katrin Suik

 

Artikkel ilmus algselt Telegrami 2. paberajakirjas.