Mõttekoht: kui meedia räägiks alkoholist samal viisil nagu narkootikumidest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. september 2018 kell 9:10



Mis oleks, kui ajakirjandus räägiks alkoholist sama hüsteeriliselt nagu illegaalsetest uimastitest? “Tarvitajate aju ehitus muutub! Nad ei suuda enam oma kognitiivseid protsesse juhtida! Nad ei tea enam, mida nad teevad! See on epideemia! Tuhanded surevad ja sandistuvad! Mõelge ometi laste peale!” Portaal vox.com avaldas mõni aeg tagasi satiirilise artikli, milles püüti kajastada alkoholi kasutamisega seonduvat samal toonil, nagu seda tänapäeval tehakse teistest uimastitest kirjutades. Ja olgem ausad – alkoholisurma sureb kordades rohkem inimesi, kui uimastite tõttu.

 

Jätkuv narkootikumiepideemia on levinud üle USA, surmates sadu inimesi ja põhjustades iga päev tuhandete inimeste haigestumise.  Laialt levinud “alkoholi“ või “napsu“ nime kandva aine kasutamist seostatakse tujuka ja isegi ohtliku käitumisega, alates kolledžiõpilastest, kes jooksevad alasti tänavatel, kuni julmade rünnakute ja vargusteni. Föderaalametnikud teatavad, et selle aine tarbimisega on üle terve riigi seotud juba 88 000 surma aastas, sinna on arvestatud ka joobes olekus põhjustatud liiklusõnnetused, liigse tarvitamise tagajärjel tekkinud maksakahjustused ning vägivaldse käitumise tagajärjed. Eksperdid hoiatavad, et aine kasutamine võib kaasa tuua iivelduse, oksendamise, tõsised peavalud, kognitiivsed häired lastel ja teismelistel ning isegi lootekahjustused raseduse ajal tarbimise korral.

Liigne alkoholitarvitamine on haiguste kontrolli ja ennetuse keskuse (Centers for Disease Control and Prevention) asedirektori Ileana Ariase sõnul “ärahoitavate surmade peamine põhjustaja USA-s“. Ametlikus avalduses sõnas Arias: “Me peame rakendama tõhusaid programme ja poliitikat, et ennetada joomasööstusid ja paljusid nendega seotud sotsiaalseid ja tervisega seotud kahjusid, sealhulgas surmasid ja alkoholimürgistusi.“

 

Ameerika alkoholiepideemia pealinnas

New Orleansis on selle uimasti õudused eriti tugevalt väljendunud Prantsuse kvartalis, kus näeme sadu noori täiskasvanuid aine kasutamise tagajärjel üles ärritatuna. Mõned kukuvad alkoholi mõju tõttu tänaval kokku, teised oksendavad avalikes kohtades, mis on alkoholi kasutamise sage tulemus. Paljud lonkavad ja komberdavad mööda tänavaid, mis toob ehedal kujul välja selle kahjustuse, mis rahvatervise ametnike hoiatusel võib kaasa tuua õnnetusi – eriti autoroolis istudes.

Kõige hullem on see, et mõningates ringkondades on selle aine kasutamine saanud laialt levinud kombeks. New Orleansis karjusid paljud kahekümnendates ja kolmekümnendates naised ja mehed, et nad “tõmbavad ennast umbe“ – see on slängitermin, mis tähendab alkoholi mõju all olemist. Mõned on teinud alkoholitarbimisest isegi mängu, mis hõlmab pingpongi palle ja topse. Mitmetes teistes kohtades on teatatud inimestest, kes alkoholi mõju all käituvad veidralt ja mõistetamatult. Mõningate teadete kohaselt on nähtud kolledziõpilasi ennast paljastamas või alasti mööda tänavat jooksmas ning hüsteeriliselt karjumas, eriti sageli juhtub see kevadeti. Samuti on teatatud avalikust urineerimisest peale paari alkohoolse joogi tarbimist. Vähemalt üks mees on saanud tõsiseid vigastusi, kui püüdis peale alkoholi tarvitamist ratsutada krokodilliga ning loom hakkas vastu.

Üks täidesaatva võimu esindaja sõnas: “See hakkab tegelikult nende ajukeemiat muutma. Neil puudub oma mõtete üle kontroll. Neil puudub oma tegude üle kontroll. See on väga, väga ohtlik uimasti.“ Üle USA on rahvatervise ametnikud seostanud alkoholi palju raskemate mõjudega, sealhulgas koduvägivald, seksuaalsed rünnakud kolledžilinnakutes; 40% vägivaldseid kuritegusid on sooritatud alkoholi mõju all ning aine tarbimine on kaasa toonud näiteks 2010. aastal üle 4,6 miljoni külastuse erakorralise meditsiini vastuvõttu.

Riikliku statistika kohaselt on alkohol surmavate uimastite pingereas teisel kohal – ainus “konkurent”, mis sellest enam kahju kaasa toob, on teine legaalne aine, mida teatakse “tubaka“ nime all ja mis põhjustab erinevate hinnangute kohaselt 480 000 kuni 540 000 surma aastas. Mitte ühegi teise uimasti põhjustatud kahju ei ulatu ligilähedaseltki nende kaheni. Heroiini, mida on viimastel aastatel meedias laialdaselt kajastatud, seostati 2013. aastal alla 9000 surmaga. Ning kanep, mis föderaalseaduste loojate (sealhulgas president Obama) hoiatusel on ohtlik, ei ole viimase paari tuhande aasta jooksul põhjustanud mitte ühtegi üledoosist tulenevat surmajuhtumit.

 

Rahvatervise eksperdid nõuavad tegusid

Hoolimata aina suurenevast rahvatervise kriisist näib nii riiklikele kui ka osariiklikele ametnikele vastumeelt selle uimasti osas midagi ette võtta. Selle tarbimine ja isegi müük on legaalne 21 aasta vanustele täiskasvanutele valdavas osas USA osariikides. Seaduseloojate sõnul on alkoholi keelustamine välistatud, viidates selle tähtsusele majanduses ja USA kultuuris.  Uimastipoliitika eksperdid on soovitanud kõrgemate maksude kehtestamist selle uimasti müügile ning müügi kontrolli riiklikul tasandil, kuna paljud uuringud näitavad, et need meetmed vähendaks aine tarbimist. Kuid erinevate tasandite seaduseloojatele näib olevat vastumeelt isegi leebete vastumeetmete rakendamine, tõenäoliselt tänu uimastitootjate ja sadu miljardeid dollareid kasumit teenivate vahendajate lobitööle.

Võimalik, et selle tõttu julgevad alkoholitootjad vabalt enda tooteid reklaamida suurtel televisiooni vahendusel näidatavatel üritustel, nagu näiteks Super Bowl karikamängude ajal, mida vaatavad igal aastal muu hulgas ka miljonid lapsed. Turundusstrateegia alusel näidatakse alkoholi kui midagi ägedat ja lõbusat, väga harva mainitakse sellega seotud riske ja uimastiga seostatud tuhandeid surmasid.

Samal ajal, kui seaduseloojad hoiduvad sellest teemast, on alkoholi tarbimine saavutanud epideemia mõõdu. Hiljutise uuringu põhjal tunnistab peagu kaks kolmandikku ameeriklastest, et nad tarvitavad alkoholi ning enam kui iga kolmas ameeriklane toob alkoholi esile pereprobleemide põhjusena. Paljude rahvatervise ametnike jaoks püstitavad need ehmatavad numbrid küsimuse: mis peab juhtuma, et avalikkus ja valitsus ärkaksid ning märkaksid selle epideemia levikut?

 

Allikas: Vox

Foto: popsugar.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt