Kas sinu (lapse)lapsed näevad sind jõulude ajal kainena?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. detsember 2019 kell 11:25Täiskasvanud on laste elu turvalisuse ja toe tagajad. Eesti Karskusliit kutsub koos partneritega jõuluajal kõiki täiskasvanuid asetama lapsed esiplaanile ning garanteerima, et kellegi alkoholi tarvitamine ei rikuks laste pühasid, kuulutades taas välja kampaania “Kingi lapsele kained jõulud!”.

 

Mõned aastad tagasi Eestis esmakordselt kõlanud üleskutse idee on pärit Soomest, kus paljude organisatsioonide ühiskampaania on juba 20 aastat kutsunud inimesi kinkima lastele kained jõulud (Anna lapselle raitis joulu).

Puhkused ja vaba aeg ehitavad olulisel määral üles laste ja vanemate vahelist suhet. Neil aegadel tehtavad valikud mõjutavad otsustavalt argielu. Hästi kogetud pühad mõjutavad laste arengut ja mälestusi positiivselt. Paraku mäletavad liiga paljud lapsed pühadest just täiskasvanute meelemürkide kasutamist. Need kogemused mõjutavad last elu lõpuni.

Kained jõulud, nagu ka mis tahes teised tähtpäevad ja pühad, aitavad olulisel määral kaasa laste tasakaalustatud arengule ja edendavad tulevikuoptimismi. Peredele on oluline veeta ühist aega kainelt, et laste jaoks tekiks turvaline ja hoolitsev keskkond – nii argipäeviti kui ka pidulikel puhkudel. Nii õpetatakse lastele õiged väärtushinnangud terve elu jaoks.

Kiirabi ja politsei statistika näitab, et jõulupühad aasta kõige töörohkemaid aegu. Lisaks ei jõua kõik probleemsed olukorrad väljakutseteni. ”Kui lauas liigub naps, on üsna tavaline, et täiskasvanud hakkavad suhtlema ainult omavahel, laps või lapsed jäetakse ringist välja. Pilt üksikust lapsest, kes mängib jõuluõhtul oma toas ainsa sõbra – telefoniga –, ei ole kahjuks enam üldse erand. Üksijäämise üks põhjus on sageli just vanemate manustatav alkohol,” tõdeb Lastekaitse Liidu president Loone Ots.

Aivar Haller, Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees: ”Mulle tundub, et olemegi rahvana jõudnud sinnamaale, et püsimajäämine on sõna otseses mõttes valiku küsimus. Me kas saame ja jääme kaineks või jätkame seda hullust ja anname oma lastele üle teatepulga, millega nende lapsed või lapselapsed meile antud aja lõpuni jooksevad.”

”Meie üleskutse eesmärgiks ei ole tungida inimeste eraellu ja dikteerida neile, kuidas nad elama peavad. Me palume igaühel lihtsalt mõelda jõulupühadele laste perspektiivist lähtudes ja teha omalt poolt kõik, et need oleksid rõõmupühadeks just meie kõige väiksematele,” lisab Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann.

 

Vaata lisaks: Kampaania koduleht, liitu kainete jõuludega ka Facebookis

Foto: annalapselleraitisjoulu.fi

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt