Tom Valsberg: Ainevaba festival Blisstonia on teistest festivalidest nii teistmoodi fiilinguga, et seda ei saagi millegagi võrrelda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2020 kell 9:19Foto: Blisstonia 2019

Kui inimesed kakao sisse joovad, minu juhendusi järgivad, pisut hingavad, hirmu maha raputavad ja lihtsalt vaibi tunnetavad, siis hakkavad jalad ise tantsu lööma,” ütleb Tom Valsberg, kes 3.-5. juulil Adilas toimuval ainetevabal Ekstaatilise Tantsu ja Kakao festivalil Blisstonia kakaotseremooniat läbi viib.

 

Tom, kas sa oled sellel aastal ka Blisstonial ise lavale astumas ja oma muusikat esitamas?

Avapauguks tuleb kakaotseremoonia, kus joome tseremoniaalset kakaod, avame festivaliruumi ja laulame kogu kambaga koos Väelaule. Kõlab palju uusi laule viimaselt CD-lt da lööb biiti”. Kaasmuusikutest Aive Asperk Indigolastest ning Kaushalya ja Alex Jagaspace’ist. Laupäeva õhtuks peame salaplaani teha ka Indigolaste laulude kontsert, aga see pole veel täiesti kindel.

Mille poolest erinevad kakaotseremoonia festivalid tavapärastest suvistest festivalidest? Miks just sinna peaksid inimesed tahtma tulla?

Blisstonia on alko ja meelemürkide vaba kakao ja ekstaatilise tantsu festival. Kuna meelemürke pole, siis on ruum igati turvaline aga energia ikkagi üleval, sest tseremoniaalne kakao Peruust lööb vererõhu alla ja südamerütmi üles. See võimaldab inimestel kordades rohkem tunda kõikvõimalikke tundeid, aga selgel ja puhtal viisil. See on täiesti teistmoodi ja ainulaadne festival Eestis ja sarnaneb ekstaatilise tantsu pidudega Balil, Ubudis, Californias ja Guatemalas Lake Atitlani ääres. Sinna tulevad inimesed, kellel on alkoholist siiber ja kes soovivad pidutseda puhtalt. Nii et järgmisel päeval on pohmaka asemel hoopis veel rohkem energiat!

Mis sellel aastal festivalil täpsemalt kavas on? Mida lubada saate ja millega rahvast kohale meelitate?

Meil on eesti parimad DJ-d, elus muusika ja hoitud õhkkond, mille elemente oleme kokku toonud nii Balilt kui mujalt maailmast. Maailmaränduritena oleme meie teise korraldaja Tiit Trofimoviga käinud paljudel teistmoodi pidudel, ekstaatilistel festivalidel, mina korduvalt isegi Burning Manil ja loome täiesti teistmoodi keskkonna, mille kogemiseks peaks eestlased muidu sõitma teise maailma otsa. Meil pole vaja rahvast kohale meelitada, see on peaaegu ainuke võimalus üldse neile, kes tahavad pööraselt ja ägedalt pidutseda, aga nii, et nad ei peaks kokku puutuma purjus või pilves inimestega. Kõik, kes soovivad täiesti puhast pidu ja festivali, kus alko puudub, tulevad nagu naksti kohale. Seda näitab ka kiire piletimüük.

Oled ka kakaotseremoonia läbiviija. Mida see endast täpsemalt kujutab ja mida seal tehakse?

Viimasel kümnel aastal on üle maailma hakanud levima kakaotseremooniad, mille alustaladeks on tavaliselt puhas minimaalselt töödeldud toorkakaost tehtud jook, indiaani palve neljale ilmakaarele ja erinevad üheskoos lauldavad tseremoniaalsed laulud. Selliseid tseremooniameistreid on üle maailma praegu kümneid, tuntumad neist Keith Guatemalast, Elah & Ausierra Balilt, Malaika Darville Austraaliast, Pavan Das & Hanuman Projekt Inglismaalt ja teised. Peamiselt on kolme liiki kakaotseremooniaid. 

Laulutseremooniad, kus tseremooniat saadetakse lauludega ja inimesed istuvad ringis ning laulavad kaasa. 

Tantsutseremooniad, kus peale kakaojoomist ja avalaulu ühislaulmist algab keha liigutamine ja ekstaatilise tantsu rännak või viie rütmi tantsurännak. 

Laulu- ja tantsutseremooniad, kus laulmine ja tants on vaheldumisi segatud. 

Kõik need rännakud on omamoodi huvitavad ja milline sulle kõige rohkem meeldib, oleneb lihtsalt sinu isiklikust eelistusest. Just selline laulu- ja tantsu tseremoonia toimub ka Blisstonia raames.

Muusika on oluline osa kõikvõimalikel tseremooniatel: sünnipäevad, tähtpäevade tähistamised, pulmad ja lihtsalt nädalavahetused  Nüüd vallutab maailma uus muusikast pakatav tseremoonia, mis sobib peaaegu kõikidele. Seal pole keelatud aineid, drooge ega alkoholi! Isegi vanemad lubaksid oma teismelised marakratid sellisele peole ilma pikemalt mõtlemata. Ja kellele siis ei meeldiks soe šokolaad?

Kakaotseremoonia on laulu- ja tantsulisi tegevusi kaasav koosviibimine, kus ammutatakse energiat ehedast puhtast kakaost valmistatud tseremoniaalsest joogist. Kõige levinumad kakaotseremooniad on 2-3 tundi kestvad ühisrännakud, mida saadavad hingamisharjutused, elav muusika, tervendavad helirännakud, ühislaulmiseks mõeldud laulud, meditatsioonid ja indiaani stiilis tänupalved neljale ilmakaarele, emamaale ja taevaisale. 

Mis teeb festivalist ühe korraliku ja mälestusväärse festivali?

See festival on kõikidest teistest festivalidest nii teistmoodi fiilinguga, et seda ei saagi võrrelda mingi teise sündmusega. Aga mälestusväärseks teevad ikkagi tugevad mälestused, garanteerime, et sellel kahepäevasel sündmusel saavad inimesed kogeda palju ahhaa-momente.

Kuidas te enda muusikat loote, millest ja kust saate inspiratsiooni oma lugude kirjutamiseks?

Minu muusika tekib tavaliselt minu maailmarännakutel, kus mind inspireerivad eksootilised paigad, imelised inimesed ja geniaalsed muusikud. Vahel kirjutan lihtsalt luuletusi, mis muutuvad hiljem lauludeks. Vahel hakkavad peas helisema viisijupid, mida ma lihtsalt ümisen ja proovin kitarril kaasa mängida. Laul saab tõeliselt valmis aga siis, kui ma rahvahulga ees seda esitlen ja see inimestes tundeid tekitab.

Kas väelaulude muusikuks saamine on olnud miski, millest olete alati unistanud või see on teie ellu kuidagi lihtsalt ilmunud?

See on tekkinud lihtsalt minu rännuteede käigus, kui olen mänginud tosinate maailmakuulsate muusikutega. Niikaua istusin kellegi kõrval ja mängisin kaasa, kuni tekkis endal julgus ja vägi ise kontserte eest vedada.

Eestlane teatavasti on pigem rohkem vaoshoitud kui väljapoole elav rahvas, eriti kui ollakse kained. Kuidas kavatsete inimesed ilma alkoholita tantsima saada?

Siin pole midagi saada. Kui nad kakao sisse joovad, minu juhendusi järgivad, pisut hingavad, hirmu maha raputavad ja lihtsalt vaibi tunnetavad, siis hakkavad jalad ise tantsu lööma. Tegu on karjaefektiga. Kui sa oled alkolembeste seas, siis on seal veider kaine olla, tahaks ka nagu kohe võtta. Kui sa oled jälle rõõmsameelsete ja avatud inimeste seas, siis ka see pisik hakkab varem või hiljem külge ja sa muutud üheks neist.

 

Vaata lisaks: Blisstonia Facebook, Ticketer

Foto: Blisstonia 2019

 

Toimetas GoodNewsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt