Anu Saagim koroonaajast: siiani ei julgeta tunnistada tehtud vigu ega paluda andeks neilt, keda tühistati

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. aprill 2024 kell 19:36



Ajakirja Eesti Naine podcastis “Iga naine on lugu“ rääkis Anu Saagim enda teadlikumaks kasvamisest, sõnavabadusest ja tsensuurist ning tõdede paljususest. Ta ütleb, et arusaam, et me keegi pole maailma naba, aitab paremini teisi mõista. On oluline, et kõigil, ka neil, kes mõtlevad teistest erinevalt, neil, kes ei tee teistele liiga, aga tahavad elada oma elu enda moodi, oleks oma hääl. Sõna peaks olema vaba ning ühiskonna lõhestumist aitaks peatada see, kui julgetaks avalikult tunnistada tehtud vigu ning paluda vabandust neilt, kes teistsuguse arvamuse pärast on tühistatud. 

 

“Me mõtleme, et meie ise oleme maailma naba ja kõik tiirleb ainult meie ümber ning meie teame seda vääramatut ja õiget tõde. Sellest hetkest, kui sa saad päriselt aru sellest ütlusest, et “Igaühel on oma tõde“, õpidki astuma vahepeal teiste inimeste kingadesse,” ütleb Anu Saagim, et ka teistsugused inimesed, keda kiputakse avalikult naeruvääristama, väärivad oma häält, võimalust end ja oma ilmavaadet väljendada.

Rääkides inimestest, kelle maailmavaadet on keeruline mõista, ütleb Anu, et tänu saatele “Puuduta mind” on ta ära õppinud teise inimese nahasse pugemise. “Mu hing läheb selle inimese silmade taha, ma lähen tema nahka ja olen seal natuke aega,” ütles ta, et teise inimese kingadesse astumine aitab näha maailma tolle inimese vaatepunktist.

Ta on tänulik sellele saatele, mis on aidanud tal piire kombata ja näha, kui palju põnevat maailmas on ja kui eriline see on ja maailm ei tiirlegi ainult sinu ümber. “Igal inimesel, igal seltskonnal, igal grupeeringul peab olema oma hääl, nagu meil öeldakse: sõna on vaba! Aga meil ei ole,” tõdeb ta, et enamasti me ei julge üle piiri minna – “vaadata alla oma kaljult sinna metsa taha”.

Ta möönab ka, et koroonaaeg ja sõda tõid kaasa ka suurema tsensuuri, aga näiteks koroonaajal tehtud vigu ei olda valmis siiani tunnistama, veel vähem vabandust paluda nende inimeste ees, keda teistsuguse arvamuse pärast “tühistati”. “Ka tagantjärele ei ole juletud tunnistada, et me reageerisime üle… Kui terve maailm hakkab ühes rütmis sind mõjutama, siis muutud samasuguseks lambaks nagu kõik teised,” ütleb ta, et paljud inimesed, kes läksid massiga kaasa, mõtlesid oma hinges ja südames hoopis teistmoodi.

“Ma tahaks kuulata mitut tõde, mitte jääda tammuma ühes augus koos massiga. Ükskõik, kustpoolt sulle “tõde” üritatakse peale pressida, siis mõtle oma väikese ajuga – sa oled piisavalt tark inimene, et saada aru, kus peitub tõde,” paneb ta inimestele südamele, et kui oma erineva arvamusega avalikult ei julgeta välja tulla, siis oma lähikondsete ja sõprade ees võiksid inimesed oma mõtteid avaldada ausalt.

 

Allikas ja saadet saad kuulata: eestinaine.delfi.ee

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt