Ülikoolis käimise asemel tasuta kursused internetist?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. detsember 2013 kell 14:05



Viimastel aastatel on internetipõhised kursused saanud trendiks veebihariduses. 2008. aastal nimetas David Cormier, Prince Edwardi Islandi ülikooli veebikommunikatsiooni ja innovatsiooni osakonna juht, omanäolised internetipõhised kursused nimetusega Massiivsed Avatud Internetikursused (massive open online courses ehk MOOC). Esimene MOOC loodi eelmisel aastal Utah’ osariigi ülikoolis.

 

MOOC-id on loodud ülikooli kursustele sarnaselt, kuid need on tasuta kättesaadavad kõigile ja igal pool üle maailma. Kursuste eest ei saa küll ainepunkte, kuid on võimalik saada tõend või diplom kursusetööde läbimise kohta. Kursuseid on kümnetel teemadel ning neid õpetavad oma ala juhtivad professionaalid. MOOC-kurused on enamasti huvitavad, lõbusad ning samas ka ranged.

Coursera on ilmselt üks tuntumaid internetipõhiseid koolitajaid. Viimase info järgi on Coursera kursustest osa võtmas 17 miljonit õpilast 190 riigist. Nende kõige populaarsemast kursusest võtab osa 240 000 õpilast. Coursera pakub üle 400 kursuse rohkem kui 20 kategoorias. Kursused on loodud 85 ülikooli poolt, 16 riigist ning need on 12 keeles.

EdX on järgmine mittetulunduslik kursuste lehekülg, mis on loodud koostöös  Harvardi ja MIT-i poolt. EdX pakub MOOC-e ja interaktiivseid kursuseid erinevatel teemadel – juura, ajalugu, masinaehitus, äri, sotsiaalteadused, IT, tervishoid ja ka tehisintellektide teemal.

MIT-il on ka enda avatud kursused olemas, milleks vajalikud õppematerjalid on peaaegu täies ulatuses ja tasuta kättesaadavad internetist. MIT-il on üle 2000 kursuse.

Stanfordil on oma internetipõhised avatud kursused. Need sobivad inimesele, kes soovivad töötada endale sobivas tempos. Coursera ja EdX-i poolt pakutavad kursused on selle kõrval struktureeritumad.

Ka Euroopa organisatsioonid hakkavad internetipõhiste kursuste pakkumist laiendama. Saksamaa Iversity pakub näiteks kursusi nii inglise kui ka saksa keeles. Nende esimesed kursused said avalikuks selle aasta oktoobris. Future Learn on praegu arendusfaasis olev British Open University asendus. Sel on juba partnereid mitmete ülikoolide hulgas Inglismaal, Iirimaal, Austraalias ja Uus-Meremaal. Future Lerani kursused peaks hakkama jooksma lähiajal.

Keelehuvilistele pakub Duolingo täisti tasuta keeleõpet. Kui on huvi praktiliste oskuste omandamiseks, siis CodeAcademy õpetab programmeerimist ja kodeerimist jällegi tasuta, internetipõhiste interaktiivsete kursuse abil.

On ka veel Open Culture, mis ei ole seotud ühegi kolmanda astme institutsiooniga. Open Culture toimetaja leiab tasuta kursused ja audioraamatud internetist ning jagab neid oma lehel. Audio ja videopõhised kursused on võimalik MP3 formaadis otse oma arvutisse laadida.

Käesolev ei ole loomulikult täielik nimekiri kõikidest vabasid internetipõhiseid kursusi pakkuvatest organisatsioonidest. Vaadake kindlasti ka MOOC lehele, kus on kõige värskem nimekiri pakutavatest kursustest.

 

Allikad: MOOC list, iflscience.com

Foto: rccblog.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt