EAS ei rahasta külastuskeskuse Meritäht rajamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuli 2018 kell 11:30Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei anna toetust Mellson Grupp OÜ esitatud projektile “Kogu pere külastuskeskus Sea Star/Meritäht“, sest hindamiskomisjon leidis puudujääke projekti eelarves, millega kaasnevad ohud atraktsiooni valmimisele ja jätkusuutlikkusele. Uudis teeb suurt rõõmu loomakaitsjatele, loomade eestkoste organisatsioon Loomus kogus Meritähe vastu üle 14 700 allkirja ning korraldas ka avalikku tähelepanu saanud meeleavalduse.

 

“Vaatamata sellele, et projektil oleks majanduslik mõju piirkonna ettevõtlusele ning potentsiaal koostööks teiste turismiettevõtjatega, polnud EASile esitatud põhitaotlus komisjoni hinnangul sellisel tasemel, et see planeeritud eelarve piires reaalselt ellu viia. EAS tegi projekti menetlemisel koostööd nii Eesti kui ka rahvusvaheliste ekspertidega,“ kommenteeris EASi turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer.

Vürmer lisas, et EAS menetleb kõiki rahastamistaotlusi vastavalt Eesti seadustele, Euroopa Liidu struktuurifondide reeglitele ja toetuse andmise tingimustele, sealhulgas hindamismetoodikale.

Mellson Grupi idee näeb ette Dirhamisse multifunktsionaalse turismiatraktsiooni rajamist, mis hõlmab ookeanikalade akvaariumi, veekeskust, seiklusparki, teaduskeskust, sukelduskeskust ja siseranda.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsiooni toetuse andmise tingimuste kohaselt on projektitaotluste menetlemine kaheetapiline: eeltaotlus ja seejärel põhitaotlus. 2016. aasta lõpus esitas Mellson Grupp OÜ EASile eeltaotluse rahvusvaheliste pereturismi atraktsioonide toetuse saamiseks summas 2,3 miljonit eurot.

Käesoleva aasta märtsis esitas Mellson Grupp OÜ komisjonile põhitaotluse, mida hinnati vastavalt toetuse andmise tingimustele. Põhitaotlust hinnati vastavalt kehtivale valikumetoodikale nelja hindamiskriteeriumi lõikes: projekti mõju meetme eesmärgi ja tulemuste saavutamisele; arendatava atraktsiooni rahvusvaheline konkurentsivõime; projekti põhjendatus, projekti kuluefektiivsus ja arendatava atraktsiooni jätkusuutlikkus ning taotleja organisatsiooniline võimekus ja projektimeeskonna võimekus.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsioonide toetuse eesmärk on tekitada põhjuseid Eesti külastamiseks ning siin pikemalt viibimiseks. Pereturismi atraktsioonide toetust saanud projektid on näiteks Super Skyparki vaateratas, Eesti Meremuuseumi Paks Margareeta, Tallinna loomaaia Pilvemets, Kosmopark Põltsamaal, WOW! keskus Kuressaares ning Noblessneri virtuaalreaalsuse keskus Tallinnas.

 

Kas akvaariume peaks külastama?

Akvaariumid on imekaunid paigad. Hiiglaslike siniste klaasseinte taga ujuvad haid, astelraid, kilpkonnad ja värvilised kalaparved. Krokodillid varjavad end kivide taga. Pimeduses välgatavad süvamerekalad. Igaüks oskab merealuse elu ilu hinnata. Aga kas teame, mis toimub akvaariumikulisside taga?

Ameerikas asuva Sea Worldi mõõkvaalaetendused on pälvinud teravat kriitikat pärast 2013. aastal linastunud filmi “Tapjavaal” (“Blackfish”), mis paljastas, kuidas mõõkvaalu vangistuses tegelikult koheldakse. Filmi mõjul on kahanenud nii publiku hulk kui etendustest saadav tulu. Loomaõiguslaste jaoks oli tegemist suure läbimurdega: “Tapjavaal” on köitnud miljonite inimeste tähelepanu  ja virgutanud arutelu, kas loomade vangistuses pidamine on ikka õige.

Akvaariumite küsimust populaarse Sea Life’i näitel lahkab Euroopa juhtiva seiklusspordi portaali Mpora toimetaja Nina Zietman, loe artiklit siit.

 

Allikad: EAS, Loomus

Foto: visitestonia.com

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt