Kindral: Euroopa Liidu ühist sõjaväge ei looda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuli 2013 kell 14:39EU-flag

Euroopa Liidu (EL) ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika tugevdamine ei vii Euroopa sõjaväe loomiseni, kinnitas EL-i sõjalise komitee (ELSK) esimees kindral Patrick de Rousiers kolmapäeval Vilniuses usutluses BNS-ile.

 

Prantsuse kindrali sõnul on mõnede Euroopa poliitikute pakutud visioon “puhtalt teoreetiline” ja mõttetu. “Ei, ei, üldsegi mitte. See ei ole eesmärk,” tõrjus de Rousiers väiteid Euroopa armee moodustamise kavatsusest. “Kui me seda teeksime, dubleeriks see liikmesriikide olemasolevaid võimekusi ja oleks mõttetu. Minu meelest on see puhtalt teoreetiline kujutlus.”

Kindral rõhutas, et iga armee peamine ülesanne on kaitsta riigi kodanikke välisohtude eest, kuid EL-i ulatuses on see võimatu.

Ta tõi Euroopa riikidest näiteks Küprose, Portugali, Rootsi, Leedu ja Prantsusmaa, kel kõigil on erinev keskkond, geopoliitiline asend ja ootused. “Ei saa olla Euroopa armeed, mis kaitseks neid kõiki, sest see ei vastaks iga riigi ootustele.”

Ühine julgeoleku- ja kaitsepoliitika (ÜJKP) on hakanud omandama EL-i aruteludes üha tähtsamat kohta, detsembris on sel teemal kavas tippkohtumine. EL-i eesistuja Leedu on kavandanud tippkohtumise eelsele ajale mitmeid kaitseteemalisi kohtumisi.

EL-i alalise sõjaväe idee ei ole väga populaarne, aga aeg-ajalt on mõned mõjukad poliitikud selle toetuseks sõna võtnud. Nii on Saksa välisminister Guido Westerwelle öelnud, et see peaks olema ühenduse kaugem eesmärk.

De Rousiers lisas, et ei maksa karta, nagu võiks EL-i kaitsepoliitika nõrgendada NATO-t ning EL-i ja USA transatlantilisi suhteid. “Ma saan täiesti aru, et seda kardeti mõne aasta eest, aga nüüd on ajad muutunud. Maailm on teistsugune. NATO-l ja EL-il on teineteisega tihedad sidemed, see ei ole konkurents,” kinnitas kindral.

“See oleks dubleerimine, kui me teeksime samu asju. Aga me ei tee samu asju.”

 

Allikas: BNS

Loe lisaks Wikipedia artiklit “European Union Military Staff”

Loe ka: Europa.eu, Euroopa Parlamendi TV

Foto: meu.al

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt