EMTA blokeeris tehnilist teavet jaganud netilehekülje

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. oktoober 2013 kell 13:25Eesti Maksu- ja Tolliameti (EMTA) esindaja Svjatoslav Podgornõi saatis onlinekasiino.ee veebihaldurile Rainer Roometile lakoonilise ja vigases eesti keeles ultimaatumi, kus nõudis koheselt alternatiivsete nimeserverite kasutuse õpetuse eemaldamist veebilehelt, ähvardades vastasel korral kogu domeen riiklikult blokeerida. Kuna aega anti vaid 16 tundi ja portaalipidaja oli puhkusel, siis domeen ajutiselt ka blokeeriti.

 

Juhend õpetas tavakasutajale, kuidas kasutada oma arvutis kohaliku internetiteenuse pakkuja nimeserverite asemel Google’i nimeservereid. Kuna EMTA poolt hallatav kaughasartmänguteenuste tsensuur toimub Eesti nimeserverite tasemel, siis kasutades Google’i nimeservereid on võimalik niimoodi ka riiklikust veebitsensuurist mööda saada.

“Seadus võimaldab nõuda hasartmängu pakkumiseks kasutatava teabe mahavõtmist, aga antud juhul ei tegelenud veebileht hasartmängu pakkumisega ega pakkumiseks kasutatava teabe levitamisega, vaid levitas puhttehnilist teavet selle kohta, kuidas vahetada arvutis nimeserverid töökindlamate Google’i nimeserverite vastu,” kommenteeris Eesti Interneti Kogukonna juhatuse aseesimees Elver Loho. “Tegu on elementaarse tehnilise teabega, mida iga IT-ga rohkem kokku puutunud inimene teab ja tunneb. Sellise teabe leviku piiramine riikliku ultimaatumiga ja ähvardusega blokeerida kogu domeen on lubamatu ning on tõenäoliselt konfliktis põhiseaduse § 45.”

“Seadus lubab blokeerida illegaalset hasartmängu pakkuvat domeeni, aga antud domeen ei pakkunud illegaalset hasartmängu, vaid lausa hoiatas nende eest ja reklaamis kohalikke, millel kõik maksud kenasti Eestis makstud,” lisas ta.

Juhendid Google’i nimeserverite kasutamiseks on üleval ka Google’i enda veebilehel. MTÜ Eesti Interneti Kogukond soovitab kõigil inimestel leida oma rahale otstarbekam kasutus kui selle kasiinosse viimine ning soovitab riigil leida inimõigustesõbralikum lahendus kui veebitsensuur.

Maksuameti esindaja saadetud kiri järgneb allpool. Juhime tähelepanu, et kirjas pole mainitud, millised on kirja saaja õigused ja kohustused, millise paragrahvi alusel ning kuidas oleks kirja saajal võimalik nõue vaidlustada ning samuti on kiri toimetatud saajale vastupidiselt Haldusmenetluse seaduse paragrahvile 27, mis nõuab säärastel kirjadel digitaalallkirja olemasolu. Kiri polnud saadetud ka e-postiga, vaid veebilehel asuva kontaktvormi kaudu, kus sisuliselt igaüks võib esineda ükskõik millise nime all.

 

Saatja: revident Svjatoslav Podgornõi <svjatoslav.podgornoi@emta.ee>
Teema: Blokeeringu tühistamise õpetus
Sõnumi sisu:
Tere,
Avastasin MTA blokeeringu tühistamise õpetust siin:
http://www.onlinekasiino.ee/kuidas-kasutada-google-dns/ Õpetus tuleb kõrvaldada hiljemalt 18.10.2013 kell 12:00, vastasel juhul MTA blokeerib domeeninimi onlinekasiino.ee.
Lugupidamisega,
Svjatoslav Podgornõi

 

Kui veebilehe haldur saatis e-postiga Svjatoslav Podgornõile vastuväited viidetega konkreetsetele paragrahvidele, vastas too, et tema keeldub vastamast.

 

 

Allikas: Eesti Interneti Kogukonna pressiteade

Foto: wallpaper-million.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt