Õiguskantsler soovib maksuametile politseiga sarnast jälitamisõigust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2015 kell 15:15Eilne Postimees vahendas õiguskantsler Indrek Tederi jaanuari lõpus kirjutatud soovi, et maksuamet võiks saada politseiga sarnased jälitamisõigused – kuulata pealt, vaadata läbi postisaadetist ning matkida kuritegu. “Õiguskantsleri ettepanek laiendada maksuametile õigust kuulata pealt elektroonilise sidet on vastuvõetamatu, kuna tõstab reaalajas tehtava maksukontrolli ohtu ning laiendab ohtlikult lausjälgimisega tegelevate institutsioonide ringi,” seisab vastulausena tänases Piraadipartei pressiteates.

 

Elektroonilise side võrgus edastatavate sõnumite pealtkuulamine annaks maksuametile eelkõige võimaluse kontrollida jooksva maksuperioodi tegevust veel enne maksudeklaratsioonide esitamist, mis on aga vastuolus maksukorralduse seaduse mõttega ja viib meid järjekordse sammu lähemale jälgimisühiskonnale.

Kuna maksuametil on maksukontrolli läbiviimisel praegugi raskusi seadusest tulenevate piirangute järgimisel, siis pole kohane plaanida jälitustegevuse õiguste laiendamist.

“Kahju, et liigume oma riigiga vabaduste piiramise ja hirmukeskkonna suunas,” nendib Piraadipartei juhatuse liige Mart Stöör. “Tõhustamise sildi all ei saa suvaliselt laiendada lausjälgimisega tegelejate ringi, sest see on ohtlik põhiõigustele. Maksuameti töö iseloomuga käib kaasas kalduvus kahtlustada ettevõtjaid mistahes tavapärasest erineva käitumise korral, nende reaalajas jälgimise lihtsustamine tekitab maksuametnikele liigseid kiusatusi. Kui tahta maksukuritegude avastamist tõhustada, siis pole lahendus mitte maksuameti volituste suurendamine, vaid politsei parem rahastamine praeguste eelarvekärbete asemel.”

Õiguskantsler Indrek Teder tegi oma kirjas sise-, rahandus- ja justiitsministrile ettepaneku kaaluda maksuametile politsei- ja piirivalveameti ning kaitsepolitseiga samasuguste jälitustegevuse õiguse andmist, mh vaadata varjatult läbi postisaadetist, vaadata või kuulata salaja pealt elektroonilist sidet, matkida kuritegu ning kasutada politseiagenti. Õiguskantsleri büroost kommenteeriti Äripäevale, et 19. veebruari seisuga ei ole ükski minister neile saadetud kirjale tagasisidet andnud.

Telegram soovitab tutvuda ka Äripäeva artikliga “Ärge jälitage, maksan maksud“, kus toimetaja Harry Tuul kirjutab oma äsjasest maksuameti jälitamiskogemusest.

 

Allikad: MTÜ Piraadipartei pressiteade, Õiguskantsleri kiri sise-, rahandus- ja justiitsministrile, Postimees, Äripäev

Foto: galleryhip.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt