Suur Lähtestamine: 1. jaanuarist karmistatakse nn sinise kütuse ostmise korda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. detsember 2022 kell 15:32Alates 1. jaanuarist 2023. aastal muutub erimärgistatud diislikütuse ostu ja müügi kord. Muu hulgas saavad järgmisest aastast erimärgistatud diislikütust osta ainult juriidilised isikud ning füüsilisest isikust ettevõtjad, kellel on põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registri andmetel ostuõigus – eraisik põlluharimiseks erimärgistatud diislikütust osta ei saa.

 

Seda otsust põhjendab riik kütuse väärkasutamisega, kuid see on kenasti kooskõlas ka Maailma Majandusfoorumi Suure Lähtestamise plaaniga, mille eesmärgiks on viia inimene sõltuvusse riigist filosoofiaga “sa ei oma midagi ja oled õnnelik“. Eesti põllumajanduse riigipoolse toetamise lähtekohad võtab kõige paremini kokku PRIA (Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet) lehel olev selgitus: “Lisaks kontrollime, et ettevõtja ei oleks raskustes, sest raskustes olevatele ettevõtjatele ei tohi riigiabi anda.“

Vaata väljavõtet PRIA lehelt:

 

Põllumees: Maarahval tõmmatakse hing kinni

“Erimärgistatud diislikütuse eraisikutele piiramise tegelik põhjus on muuta elu maal kallimaks,“ arvab Telegram.ee-le infot jaganud Eesti põllumees. “Selle seaduse üks eesmärke on eraisikud panna loobuma maaharimisest. Lisaks tuleb veel maamaksu tõus. Suurte põllumeeste tellitud seadus, et saada väikestelt tegijatelt maad kätte.

Tanklas oleva valge ja hulgi ostetava sinise kütuse hinnavahe on hetkel 0,5€ liitrilt. Kui asi oleks põlluharimiseks mõeldud erikütuse väärkasutuses, saaks olukorda lahendada nii, et PRIA registrite järgi saaksid seda edasi osta ka maal endale toitu kasvatavad inimesed ehk põllumehed – kasvõi altrenatiivina määrata vastavalt maa pindalale kindla koguse sinist kütust aastas.

Erimärgistatud kütust saavad aga edaspidi osta ainult ettevõtted / (eraisikust) ettevõtjad. PRIA infotelefonil öeldi, et eraisik pole tootja. Selleks ka keelatakse odavama kütuse kasutamine. Samas saavad osta kütust ettevõtted, kes osutavad põllumajandusteenuseid. Ehk eraisik tellib firma kündma põldu. Firma kasutab eraisiku põllul (kes pole tootja) ikka erimärgistatud diislikütust.

Mõned aastad tagasi tehti eraisikutele makstavad PRIA toetused tulumaksuga maksustatavaks. Ja seda kogu toetusest 20%. Sellest rahast, millelt juba maksad tulumaksu, ostad nüüd kütust maaharimiseks.

PRIA otsus puudutab üle 10 000 maal elavat inimest. Tegelik arv võib olla kordi suurem.”

Teine maaharija, kellelt Telegram.ee nõu küsis, ütles, et kuigi tema on FIE ja on seni probleemideta saanud nn sinist kütust põllul kasutada, ei tea ta, kas see ka uuest aastast jätkub, kuna uus seadus ja kogu paberimajandus on väga segadust tekitav. “Ei tea, kas see on meelega nii tehtud,” küsis ta naljaga pooleks.

 

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda: kütuse kättesaadavuse halvenemine maapiirkondades ei ole aktsepteeritav

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda peab äärmiselt oluliseks erimärgistatud diislikütuse väärkasutamise vähendamist. “Koja ootus on, et põllumajandus- ja kalandussektor saaks soodusmääraga kütust jätkuvalt kasutada. Sinise diiselkütuse väärkasutuse vähendamise kaudu saavutatud kokkuhoid tuleks aga suunata põllumajanduses kasutatava kütuse aktsiisisoodustuse suurendamiseks, mis aitaks põllumajandusettevõtetel kiiresti kasvate tootmiskuludega paremini toime tulla. Eestis maksustatakse põllumajanduskütust oluliselt kõrgemalt kui näiteks Lätis ja Leedus,” ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda väljendas siiski juba käesoleva aasta mais maaeluministeeriumile saadetud arvamustes kartust, et seaduse muudatus võib viia olukorrani, kus väiketanklad võivad lõpetada erimärgistatud diiselkütuse müügi ning sellest lähtuvalt võib märkimisväärselt väheneda selle . Koja hinnangul ei ole kütuse kättesaadavuse halvenemine maapiirkondades aktsepteeritav.

 

Allikad: lugeja pöördumine, pria.ee, Postimees, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt