Eesti Metsa Abiks leiab, et raiumise kiirus ei õigusta ebaseaduslikku praktikat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. detsember 2017 kell 18:23Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) andis eile (06.12) Tallinna ringkonnakohtusse määruskaebuse, milles palutakse halduskohtu määruse tühistamist ning esialgse kaebuse menetlusse võtmist, et tuvastada Keskkonnaameti poolt pea 100 hektarilist Nursipalu raadamist lubanud otsuse ebaseaduslikkust.

 

EMA ja kohalikke elanikke koondava seltsingu Inimsõbralik Nursipalu esialgse kaebuse sisuks oli tuvastada Keskkonnaameti otsuse õigusvastasus seoses maa kasutuse muutmiseks vajaliku alusdokumendi ehk planeeringu puudumisega. Alale kavandatakse Nursipalu harjutusvälja teede ja väljaõpperajatiste ehitusprojekti.

Harjutusväljak piirneb loodava Keretü looduskaitsealaga ning kohalikud inimesed, samuti valdkonnaeksperdid on näinud polügoni laiendamises ohtu piirkonna loodusväärtustele. Kuna haruldaste loomaliikide elupaikade kõrvale jääva polügoni arendamisega kaasnev keskkonnamõjude hindamine pole veel lõppenud, siis on tekkinud kahtlus, et Kaitseministeerium kartis KMH tulemuste piiranguid harjutusvälja arendamisele, üritades projekti läbi surumiseks seadusi eirata.

“Tallinna halduskohus põhjendas kaebuse tagastamist sisuliselt sellega, et õigusvastasust pole võimalik peale puude maha võtmist enam tuvastada ning kui me raiet sel korral piisavalt kiiresti õiguslike vahenditega peatada ei suutnud, siis võime seda proovida järgmisel korral,” selgitas EMA jurist Sven Anton. Kohtu selline seisukoht on Antoni hinnangul aga vastuolus senise kohtupraktikaga, mille järgi võib õigusvastasuse tuvastamise kaebuse esitada ka ebaseadusliku praktika, näiteks ebaseadusliku raie ennetamiseks.

Samuti pole kohtu seisukoht kooskõlas seaduslikkuse põhimõttega, sest põhimõtteliselt lubatakse sellega ebaseaduslikku raiepraktikat juhul, kui puud võetakse maha nii kiiresti, et kaebust pole võimalik teo toimepanemise ajal esitada. “Kuna raadamine viidi ellu loetud päevade jooksul, siis puudus EMA-l isegi teoreetiline võimalus taotleda esialgne õiguskaitse rikkumise toime panemise ajal,” märkis Anton. “Seetõttu otsustasime kaevata ringkonnakohtusse edasi halduskohtu määruse, mis jättis meie kaebus menetlusse võtmata.”

Kohtu praeguse seisukoha järgi ei ole vaja raie ebaseaduslikkust enam uurida, kuna mets on juba maha võetud, aga ebaseadusliku praktika kordumise ohu tõttu palub kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks kaebust tagasi lükkava määruse tühistamist ning esialgse kaebuse menetlemist.

 

Allikas ja lisainfo: EMA pressiteade, EMA, EMA Facebook

Pilt: liikumine.ee

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt