Maailma rumalaim energiapoliitika ehk Saksamaa liigub kommunistliku majandusmudeli poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2022 kell 8:00



Kolmkümmend kolm aastat tagasi andis Gorbatšov idasakslastele loa müür lääne suunas lükata. Sellele oli eelnenud Nõukogude Liidu kaotus külmas sõjas, mis viis Brežnevi doktriini tühistamiseni ja Sinatra doktriini väljakuulutamiseni Nõukogude Liidu poolt. Iga riik peaks minema oma teed, kõlas Moskva ajalooline arusaam. Artikli autor on Saksa poliitik Gunter Weißgerber, kes oli 1990–2009 Saksamaa Liidupäeva liige.

 

Suurem osa idasakslasi otsustas Saksamaa ühtsuses ja seeläbi Euroopa Majandusühenduses (see oli EL, mida vasak-roheline ideoloogia ei kontrollinud kuni 1992. aastani) ja NATO-s saavutatud vabaduse püsivalt kindlustada. Majanduspoliitiliselt soovis see enamus süsteemse ebaefektiivse käsumajanduse asendamist Saksamaa Liitvabariigi sotsiaalse turumajandusega. “Ei iial enam sotsialism!” ei tähendanud ainult “Vabadusepuudust mitte kunagi enam!”, vaid ka osalemist toimivas turumajanduses, mis võimaldas Ludwig Erhardi ideede järgi loovust. Demokraatlik riik loob raamistiku ega sekku täidesaatvasse pädevusse. Selline oli asja idee ja idasakslased teadsid isiklikust kogemusest, et riik ei suuda majandust juhtida.

 

Sotsialism on võrdne vaesus

Uued sotsiaaldemokraadid Saksamaa Demokraatlikus Vabariigis (SDV) valasid selle teadmise isegi oma 1990. aasta veebruari parteiprogrammi raudkirja: „Poliitika seatud raamistik peab alati olema muutlik. Me ei saa ajaloo kulgu ette näha. Me ei saa ega taha teiste inimeste kavatsusi ja otsuseid käsutada, vaid saame nende kohta teavet kogemuste ja avatud, pideva dialoogi kaudu.

Lääne- ja Ida-Saksamaa sotsiaaldemokraatide ühinemisega 1990. aasta septembris visati see kangelaslik nõue prügikasti. Praeguseks ei mõistetaks seda otsust enam isegi tänases liidus. Saksamaa pole sellest ajast peale targemaks saanud. Pigem on küsimus selles, kes kellega 1990. aastal liitus. SPD (idavabariigi sotsid) lasi riigil minna 1989. aastal, et päästa tulevases ühtsuse
Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt