Hakkab jälle pihta: käimas on uus COVID-19 vaktsiinikampaania. MIKS?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. detsember 2022 kell 16:30Pilt: Canva + haigekassa.ee ekraanikuva

Eesti Tervisekassa kuulutas välja uue COVID-19 vaktsineerimiskampaania. Kampaania kannab sõnumit „Vaktsiiniga on kindlam!”. Kampaania lehel on kirjas: “Arstina tahaksin rõhutada eelkõige seda, et koroonaviirus kulgeb eriti raskelt krooniliste haigustega ja vanemaealistel inimestel. Seda on kahjuks näidanud viimaste aastate kogemus perearstikeskustes,” kinnitab Tabasalu perearstikeskuse perearst Piret Rospu.

 

Tegemist võib olla avalikkust eksitava reklaamikampaaniaga

Eesti farmatseutiline reklaamikampaania võib olla Euroopa Nõukogu liikmesriigi rahvusvaheliste kohustustega ja inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklis 10 sätestatud miinimumstandardiga vastuolus, kuna on väidetavalt ületanud sõnavabaduse piire ning teinud avalikkusele ajupesu.

Reklaamiseaduse järgimise üle teostavad reklaamiseaduse kohaselt järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet. Reklaamiseaduse paragrahvi 33 kohaselt võib reklaami üldnõudeid rikkuva reklaami tellimise, teostamise või avalikustamise eest juriidilist isikut karistada rahatrahviga kuni 10 000 eurot.

Eesti on alustanud COVID-19 kampaaniat, kuigi näiteks Ühendkuningriigis praktiseeriv tunnustatud onkoloog dr Angus Dalgleish kirjutas hiljuti meditsiiniajakirja BMJ peatoimetajale avaliku kirja, kutsudes ajakirja üles infot COVIDi vaktsiinisüstide kahjulikest mõjusidest “kohe eetrisse laskma ja arutama”, sest vähid ja muud haigused progresseeruvad kiiresti “võimendatud” kaitsega inimeste seas.

Dr Dalgleish on Londoni Ülikooli onkoloogiaprofessor. Tema kiri BMJ peatoimetajale dr Kamran Abbasile oli kirjutatud kolleegi palve toetuseks, et BMJ muudaks kehtiva teadliku nõusoleku COVID-19 vaktsineerimiseks prioriteetseks teemaks.

 

“Vaktsiiniga on kindlam” pole ainus samalaadne uus kampaania

30. novembril 2022 teatas Shamsul Hoque 1. detsembril algavast nädalapikkusest erikampaaniast, mille eesmärk on 9 miljonit Bangladeshi elanikku COVID tõhustusdoosiga vaktsineerida. Doosid manustatakse 1.–7. detsembrini 15 984 keskuses üle kogu riigi. Hoque on Bangladeshi tervishoiuministeeriumi tervishoiuteenuste peadirektoraadi vaktsiinide kasutuselevõtu komitee liige.

Bangladeshi iga kampaania on kestnud keskmiselt kolm päeva. Hoque ütles, et praegune vaktsiinialgatus oli tähistada Bangladeshi võidu kuud 1971. aasta vabastussõjas.

Bangladesh on seni saanud 343,4 miljonit koroonavaktsiini doosi ja manustanud 332,7 miljonit doosi. Umbes 73 protsenti on Bangladeshis saanud kaks doosi, 95 protsenti üle viieaastastest inimestest on saanud esimese doosi ja 52 protsenti on saanud kolmanda doosi.

Bangladesh on kasutanud COVID-19 süsteravimeid, mille on välja töötanud farmaatsiafirmad AstraZeneca, Sinopharm, Moderna, Pfizer, Sinovac ning Johnson & Johnson. Bangladeshi valitsus peatas AstraZeneca esialgsete annuste manustamise, kui India keelas nimetatud toote ekspordi, ja alustas toote levitamist Lõuna-Aasia valitud osades. See taastas immuniseerimisega hõlmatuse Bangladeshis eelmise aasta juunis, kasutades Hiina antud Sinopharmi vaktsiine. Nagu Medriva juuni seisuga teatas, tulid üle poole sel ajal Bangladeshis kasutatud vaktsiinid Hiinast.

Loe lisaks:

Kui eeldada, et COVID-19 “vaktsiinid” on ohutud ja tõhusad, ei ole väljakuulutatud kampaaniatele ega varasematele kampaaniatele mingit tervisealast õigustust.

Bangladeshis elab hinnanguliselt u 167–168 miljonit inimest, sõltuvalt sellest, millist allikat kasutatakse. COVID-19 seostatud surmade väidetav koguarv alates “pandeemia” algusest on 29 434.

Allpool on graafik, mis võtab kokku olukorra Bangladeshis, kus punase joonena on näidatud COVID-19-iga seostatud surmajuhtumeid. Graafiku allikaks on Open Disease Data API. Kui graafiku all näidatud kumulatiivseid näitajaid võrrelda teiste andmetega, mis registreerib viimase 12 kuu jooksul 1447 kumulatiivset surmajuhtumit, kusjuures 312 neist surmadest 8 kuu jooksul alates 1. aprillist 2022.

 

Covid-19 statistika, Bangladesh (yanoagenda.com), vaadatud 5. detsember 2022

Bangladeshi uuring, mis avaldati 26. novembril 2022, leiab, et C-vitamiini, D-vitamiini ja tsingi omastamine oli olulisel kohal haiguse raskusastme leevendamisel. Uuringus osales 962 inimest, kes said PCR-testiga SARS-CoV-2 positiivse testitulemuse. Uuringu eesmärk oli hinnata vitamiinide ja toidulisandite seost ravivõimalustena COVID-19 raskusastme vähendamiseks.

Uuringu kokkuvõttes leiti, et C-vitamiini (askorbiinhape), D-vitamiini (kolekaltsiferool) ja tsingi (tsinksulfaatmonohüdraat) lisamise märkimisväärne seos konkreetsetes annustes annab Bangladeshis positiivseid tulemusi patsientide ravis. Siiski need vitamiinid ja mineraalid ei olnud seostatavad SARS-CoV-2 kliinilise infektsiooniga, kui neid võeti patsientide toitumise kaudu ennetavate meetmete või profülaktiliste võimalustena. Selle uuringu tulemused viitavad sellele, et vitamiinid ja mineraalid koos muude profülaktiliste ja ennetavate ravimeetoditega võivad olla seotud patsientide väiksema raske infektsiooni riskiga (vt https://doi.org/10.3390/nu14235029)

Viidates sarnastele probleemidele, mis leiti Euroopa tervishoiuuuringute kvaliteedis, leidsid Bangladeshi uuringu autorid, et uuringus osalejad, kellel oli parem juurdepääs tervishoiuasutustele, taastusid varakult.

Bangladesh vähendab haiglates koroonaosakondade arvu, mis on veel üks märk sellest, et riik ei seisa silmitsi COVID-i pandeemiaga. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 28. novembri teadaande kohaselt kogeb Bangladesh denge-viiruse puhangut, mis on oma ulatuse ja hooajalisuse poolest ebatavaline.

Jättes kõrvale selle, et farmaatsiafirmad ei ole esitanud meditsiiniametitele dokumente, mis näitaksid, et COVID-19 “vaktsiinid” takistavad haiguse väidetavat edasikandumist ja suurendavad tõenäolisemalt haigestumist, ei ole esitatud tõestusi, kuidas on Bangladeshi ja Eesti COVID-19 farmatseutiline süsteprogramm rahvatervisega seotud.

 

Kes süstidega varustab ja kes neist kasu saab?

COVAX on konsortsium, mida haldavad GAVI, epideemiaks valmisoleku uuenduste koalitsioon (CEPI) ja ÜRO Lastefond (UNICEF). WHO, GAVI ja CEPI on kolm võtmeorganisatsiooni tihedalt seotud rühmas, mis moodustavad võrgustiku, mille keskmes on Bill & Melinda Gatesi Sihtasutus.

Seoses sarnase eelmise nädalapikkuse farmatseutilise kampaaniaga 2022. aasta juunis teatas Madriva, et UNICEF on selles programmis oluline ülemaailmne partner. WHO ja teised organisatsioonid olid seda toetanud ning peamine tarnepartner oli UNICEF. Lisaks on Bangladesh endiselt COVAXi peamine abisaaja.

Hiljuti annetati näiteks USA-st COVAXi kaudu Bangladeshile 6 miljonit COVId-vaktsiini viaali, mis viis USA annetuse kogusumma 100 miljoni doosini – peaaegu kolmandikuni Bangladeshi seni saadud 343,4 miljonist doosist.

 

Koostanud Revo Jaansoo

Allikad: Arst.ee, Expose-news.com, ObjektiivKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt