Jüri Ratas: Estonia vajab uut veealust uurimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. september 2020 kell 13:29Foto: tv6.news

Seoses möödunud nädalal ilmsiks tulnud uudisega, et striimikanal Dplay näitab uut viieosalist dokumentaalsarja, milles uuritakse 28. septembril 1994 aset leidnud merekatastroofi ja selle põhjuseid, võttis peaminister Jüri Ratas täna toimunud valitsuse pressikonverentsil sõna, öeldes, et on vaja uuesti uurida parvlaev Estonia uppumise põhjuseid.

 

Dokumentaalsarja näeb laeva uppumise 26. aastapäeval Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis, vahendas Postimees. Sarja tegijate sõnul näitavad nad seni avaldamata informatsiooni Läänemere Titanicuks kutsutud laevast. “Tahame näidata, mis tegelikult juhtus ning anda vastuseid nii ohvrite omastele kui ka laevahukust eluga pääsenutele,” sõnas dokumentaalsaatesarja teinud Rootsi produktsioonifirma Monster režissöör Henrik Evertsson.

Estoniast valminud uue doksarja autorid väidavad olevat leidnud laevakerest suure augu, vahendab ERR.

Nelja meetri kõrgune auk oli seni osaliselt merepõhjas varjul, kirjutab Aftonbladet. Dokfilmitegijate väitel toetavad nende leiud teooriat, et laeva kiirele uppumisele aitas kaasa auk laeva keres, mitte üksnes vöörivisiiri rebenemine. Auguteooria on seni ametlikult tagasi lükatud.

Jüri Ratas ütles, et need on uued märkimisväärsed asjaolud, millest varasemalt ei ole räägitud ja neile tuleb anda selge vastus. “Seda tuleb loomulikult teha väärikalt ja läbipaistvalt,” ütles Ratas.

“Uus tehniline uurimine Estonia uute asjaolude kohta tuleb läbi viia. Meie vaates hõlmab tehniline uurimine veealuseid vaatlusi, sellest oleme informeerinud ka Soomet ja Rootsit,” lausus Ratas.

Ratase sõnul hõlmaks tehniline uurimine endast merepõhja uurimist, vraki uurimist, samuti maapeal teatud 3D lahenduste läbi viimist.

Estonia lipuriigina hakkaks uurimisprotsessi vedama Eesti.

 

Hando Tõnumaa algatatud petitsioon Estonia uuest uurimisest ei ole lõplikku vastust saanud

2019. aastal algatas Telegrami juht Hando Tõnumaa petitsiooni “Tõstame parvlaev Estonia vraki üles“, mis kogus täis vajaminevad allkirjad ja jõudis 11.02.2020 ka Riigikogu õiguskomisjoni ette. Arutelul olid kohal lisaks õiguskomisjoni liikmetele ka ministeeriumite tippametnikud, riigikaitsekomisjon ning kollektiivse pöördumise algataja Hando Tõnumaa, kelle kokkuvõtet kohtumisest saad lugeda SIIT. Kuigi kohtumisele pidi järgnema ka mingisugune tulem, ei ole sellest siiani kippu ega kõppu.

2019. aasta oktoobri jooksul 1097 allkirja kogunud petitsiooni kohta käiv uudis sai Telegram.ee lehel üle 11 000 jagamise. 18. novembril kohtus Riigikogu esimees Henn Põlluaas Toompeal Hando Tõnumaaga, et võtta formaalselt vastu viimase algatatud petitsioon, mille 1000+ allkirja ise olid eelnevalt digitaalsel kujul juba Riigikogule edastatud.

Sündmust olid kajastamas mitmed meediakanalid ning Riigikogu esimees näitas üles huvi parvlaev Estonia huku asjaolude uue uurimise kohta, öeldes, et ka tema isiklikult pooldab 25 aastat tagasi toimunu kohta tõe välja selgitamist. Ometi ei ole lisaks õiguskomisjonile ka Põlluaas vastanud Telegrami e-kirjadele, kus soovime teada, mis on saanud vastusest petitsioonile.

Tore, et asi nüüd vähemalt uue doksarja tegijate tänuväärsel tõukel hargnema hakkab ning loodetavasti saab kalevi alla peidetud teema veidi valgust.

 

Allikad: ERR, Postimees, Telegram

Foto: tv6.news

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt