Petitsioon: Muudame Eesti noori hävitava narkopoliitika aluseid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. september 2015 kell 18:44Eile, 17. septembril toimus Toompeal Riigikogu ees meeleavaldus, mis keskendus Eesti riigi narkopoliitika vigadele ja pakkus olukorra parandamiseks lahendusi. Kõnesid pidasid Hardo Pajula, Lisette Kampus, Olavi Ruitlane, Martin Luiga, Eerik-Niiles Kross, Jürgen Rooste, Heidy Purga, Yoko Alender, Siim Tuisk ja Ahto Lobjakas. Sõnavõttude vahel esinesid räpparid Genka, Ice, Reket, Okym, Beebilõust ja Vana Yoss. Kes meeleavaldusel osaleda ei saanud, kuid tahab toimunule poolehoidu avaldada, saab keskkonnas Petitsioon.ee riiki narkopoliitikat muutma kutsuva rahvaalgatuse allkirjastada.

 

Miks üritus kokku kutsuti, räägib lähemalt peakorraldaja Kaur Kender: “Mind huvitab see, et meie vähesed noored ei oleks kanepi pärast kriminaalselt karistatud ja ei sureks saja kaupa iga aasta fentanüüli tõttu. Nii surmades kui karistamises on süüdi narkopoliitika ja see on asi, mida tahame muuta.”

Korraldada aidanud Siim Tuisk lisab: “Uimastitesse on pikalt suhtutud kui kriminaalsesse, mitte sotsiaalsesse probleemi, lootes jõuga probleemi lahendada. Selline lähenemine on meid viinud ummikusse, kus narkosuremus on 10 korda suurem kui Lätis ja uimastite kättesaadavus ei ole vähenenud, vaid suurenenud.” Teine aitaja, Lisette Kampus lisab omalt poolt: ”Ma ei ole näinud inimest, kelle elu oleks hävitanud taim, aga tean paljusid, kelle elu on hävitanud ebaproportsionaalne karistuspoliitika.”

Üritus sai alguse Beebilõusta kohtumisest Vana Yossiga, teised räpparid innustusid ideest ja olid valmis kaasa lööma. Peakorraldaja sõnul oli ta üllatunud vabatahtliku abi mahust ja usub, et kui inimesed vabanevad hirmust rääkida oma kogemustest, siis on poliitilised muutused kiired tulema.

 

Petitsioon.ee-s on pikemalt selgitatud ka ettevõtmise tausta:

KOLLEKTIIVNE PÖÖRDUMINE RIIGIKOGULE

TAOTLUS

Palume muuta Eesti noori hävitava narkopoliitika aluseid. Eesti narkosuremus elaniku kohta on kümnetes kordades kõrgem kui Euroopas. Sellega seoses:

• dekriminaliseerida kanepi kasutamine ja kasvatamine oma tarbeks alates 01.01.2016, kehtestada kanepi müügi riiklik regulatsioon ja kontroll;
• anda viivitamatult amnestia kõigile kanepiga seotud süütegude eest süüdimõistetud isikutele;
• kehtestada viivitamatult moratoorium kõigile kanepiga seotud süütegude menetlemisele;
• töötada välja, võtta vastu ja viia ellu strateegia, mis on suunatud Eestis narkosurmade vähendamisele ja narkosõltlaste elu muutmisele inimväärsemaks;
• töötada välja ja rakendada fentanüülisõltuvuse vastaseid meetmeid, nt heroiini asendusteraapia ja süstimistoad 01.01.2016 (NB! See puudutab kümneid tuhandeid Eesti noori, kes muidu on määratud surma).

SELGITUS

Eesti narkopoliitika on jooksnud liiva. Me matame aastast aastasse sajakaupa fentanüüli surnud noori. Meie probleem on unikaalne. Me oleme Euroopa paariamaa. Narkopolitseinikud tunnistavad, et heroiini asendusteraapia ja süstimistoad on aidanud vähendada vargusi, röövimisi ja muid kuritegusid kuni 90% näiteks Taanis ja teistes Euroopa riikides. Aitab surmadest. Aitab kuritegevusest. Aitab narkoärist. Laske elada.

Kanepi keelamine on jabur. Me elame USA kultuuriväljas, me elame USA garanteeritud julgeolekuga. Me ei taha muud, kui täpselt samu reegelid, mis on Colorado ja Washingtoni osariigis. Meil ei ole vaja tuhandeid kriminaalkorras karistatud hävitatud tulevikuga noori inimesi. Aitab. Laske elada.

Noored jäävad karistussüsteemi hammasrataste vahele, nad on uudishimulikud. Ilma uudishimuta ei oleks tsivilisatsiooni. Kriminaal oled elu lõpuni. Kurjategijaks teeb riik ja seadus, mis on ajast maha jäänud. Riik ei saa öelda, mis on reaalsus. Seda saab teha ainult elu ise. Laske lihtsalt elada.

 

Allikad: Petitsioon.ee, meeleavalduse Facebook

Pilt: petitsioon.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt