Kanepi legaliseerimine Kanadas ja sarnased suunad teistes riikides

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuni 2018 kell 17:01



Kanada senat hääletas eelmisel nädalal valitsuse kanepi legaliseerimise eelnõu C-45 poolt, täites ühe peaminister Justin Trudeau valimislubaduse. Hääletusel osalenud poliitikute sõnul tuleb nüüd hakata seadust rakendama, pannes rõhku ka kanadalaste harimisele uue kanepipoliitika muudatuste teemal. Iseseisvate senaatorite grupi juht Yuen Pau Woo leiab, et riik liigub legaliseeritud tööstuse poole, millega on neil võimalus ärist välja suruda ebaseaduslikud kauplejad, viia läbi uuringuid kanepi mõjude kohta ning harida noori inimesi kanepi tarvitamise negatiivsete mõjude kohta.

 

Liberaalide välja pakutud eelnõud uuriti mõlemas parlamendi kojas intensiivselt üle aasta ning möödunud nädalal võeti parlamendi ülemkojas eelnõu C-45 vastu häältega 52-29. Hääletusega võeti eelnõu vastu olemasoleval kujul, nõustudes valitsuse seisukohaga senati alamkoja parandusettepanekute suhtes. Nimelt oli eelneval nädalal valitsus teatanud, et on nõus enamuse, kuid mitte kõikide alamkoja parandusettepanekutega. Enam kui 40st parandusettepanekust lükati tagasi 13, mille hulgas oli näiteks ettepanek lubada provintsidel ja territooriumitel keelustada ise kodus kasvatatud kanep.

Uue seaduse kohaselt võivad Kanadas täiskasvanud seaduslikult omada ning tarvitada väikestes kogustes meelelahutuslikku kanepit. Seadusega reguleeritakse kanepi tootmine, omamine, levitamine, müümine ning teemakohased ohutusnõuded. Ühtlasi luuakse seadussüsteemi uus kuritegu – kanepi müümine alaealistele. Kuigi föderaalne seadus kehtestab kanepi müümise keelu alla 18-aastastele, võivad erinevad provintsid ning territooriumid määrata ka kõrgema nõutava vanuse kanepi ostmiseks. Kanada valitsus lähtus eelnõu koostamisel kanepi töögrupi ettepanekutest, mida juhtisid endine tervishoiuminister Anne McLellan ning endine Toronto politseiülem ning praegune justiitsministri sekretär Bill Blair. Töögrupi ettepanekute kohaselt võivad täiskasvanud omada kuni 30 grammi kanepit ning kasvatada kodus kuni nelja kanepitaime. Lisaks soovitati, et kanepit ei tohiks müüa alkoholi ja tubakaga samas asutustes.

Kanada kanepituru ennustatav väärtus on eelnevate aastate tarbimisinfo kohaselt umbes 4,5-5 miljardit dollarit ning kanepit tarbiksid lausa 7 miljonit inimest. Finantsministri Bill Morneau hinnangul võivad seadusliku kanepi maksud tuua iga-aastaselt riigile 300 miljonit dollarit maksutulu, millest 25% plaanib endale võtta Ottawa ning ülejäänud jaotatakse teiste provintsivalitsuste vahel.

Peaminister Trudeau sõnul jälgivad mitmed riigid pingsalt Kanada edasist tegutsemist, mainides, et liitlaste hulgas on suur huvi antud sammude üle. Tema sõnul saavad teised riigid aru, et praegune keelurežiim ei tööta. Tema seisukohta toetas ka kanepi seaduste reformeerimise riikliku organisatsiooni asedirektor Paul Armentano, kes leidis, et Ameerika juhid võiksid õppida oma naabritelt, kes asendavad oma aegunud ja läbi kukkunud kanepikeelu seaduseid uute seadustega, mis on tõendipõhised ning peegeldavad kanepi üha kiiremini muutuvat kultuurilist staatust. Trudeau sõnul on senini olnud probleemiks asjaolu, et alaealistel on olnud liiga kerge hankida kanepit ning kurjategijatel on lihtne selle pealt tulu teenida, kuid lõpuks saabuva riikliku reguleerimisega suudetakse seda süsteemi muuta.

Pärast ajaloolist hääletust senatis on eelnõule vaja veel saada kuninglik nõusolek, mille saab anda Kanada esindaja ehk kindralkuberner. Praeguste hinnangute kohaselt võib kanepi legaliseerimise seadus jõustuda septembri keskpaigast. Eelnõu vastuvõtmise ning selle föderaalseks seaduseks saamise vaheline aeg on mõeldud provintsidele, territooriumitele, haldusüksustele, politseijõududele ning teistele uute nõuetega tutvumiseks, et tagada uue süsteemi regulatsioonide paikapanek.

 

Kanepipoliitikast mujal: USA-s, Suurbritannias, Taanis ja Portugalis

Käesoleva otsusega saab Kanadast maailmas teine riik, kus kanepi tarvitamine on üleriigiliselt legaalne, kusjuures esimeseks selliseks riigiks sai 2013. aastal Uruguay. Lisaks neile on kanepiseaduste alaseid muutuseid toimumas ka mitmetes teistes riikides. Näiteks hääletas Texase vabariiklaste partei hiljuti kanepi dekriminaliseerimise ning meditsiinilise kanepi kasutuselevõtu poolt. Ühtlasi on USA senatis arutlusel mõlema partei toetusega eelnõu, mis kaitseks legaliseeritud kanepiga osariikide kanepitarvitajaid föderaalseaduse rikkumise alusel karistada saamise eest (hetkel on USA-s rekreatsiooniline kanep legaalne 9 osariigis ja Washington DC-s ning ravikanep lubatud 29 osariigis).

Kanepiteema on tuline ka Suurbritannias, kus hiljutiste sündmuste valguses vaadatakse üle meditsiinilise kanepi tarvitamise seadused. Nimelt on viimasel ajal mitmelt tugeva epilepsiaga lapselt võetud luba kasutada kanepiõli, mis aitas neil krambihooge leevendada. See aga põhjustas avalikkuses tugevat pahameelt ning meditsiinilise kanepi parema kättesaadavuse nõudmist. Siseminister Sajid Javidi sõnul vaadatakse meditsiinilise kanepi seisund üle kahes etapis – esimeses tehakse soovitused, millised kanepipõhised ravimid võivad pakkuda reaalseid meditsiinilisi ja terapeudilisi hüvesid patsientidele, teises aga hinnatakse, millised muutused tuleb teha antud toodete klassifitseerimisse.

Kuigi Javidi sõnul jääb meelelahutuslik kanep siiski illegaalseks, on paljud võtnud sõna muutuste nimel ka sealses valdkonnas. Näiteks leiab Durhami ülemkonstaabel Mike Barton, et kanepikeeld kahjustab avalikku turvalisust ning kutsub riiki üles reguleerima kanepiturgu, et võtta raha ära organiseeritud kuritegevuselt ning tagada, et tarbijad ostavad päris kanepit, mitte võltsderivaate või “sünteetilist kanepit” nagu Spice, mis on seotud tugevate tervisehäiretega. Ka endine konservatiivide juht William Hague on öelnud, et kanepivastane sõda on hoomamatult ning tagasipööramatult kaotatud ning kutsus üles Theresa Mayd kanepit legaliseerima, hoiatades, et on enesepett uskuda, et kanepi saab tänavatelt ära kaotada. Rahvusvaheline arenguorganisatsioon Health Poverty Action leidis uues raportis, et legaalse kanepi turg tooks Suurbritanniale iga-aastaselt sisse 1-3,5 miljardit naela maksutulu. Organisatsiooni sõnul on Suurbritannias kanepi reguleerimise ja legaliseerimise aeg tulnud, tuues välja, et kanepist saadava tuluga saaks parandada tervishoiusüsteemi puudujääke.

Lisaks Suurbritanniale on kanepiteema üleval ka Taanis ning Portugalis. Nimelt avaldasid viis Taani parteid toetust kanepimüügi dekriminaliseerimisele, tuues välja asjaolu, et politseiressursse raisatakse Taanis ebaseadusliku meelelahutusliku kanepi müümise takistamisele. Parteide sõnul võimaldab praegune kanepimüümist keelav seadus organiseeritud kuritegevusel ebaseadusliku äriga rohkelt teenida, sest nemad müüvad kanepit ka alaealistele ning keegi ei tea, mida on kanepiga segatud, et näilist mahtu suurendada. Parteid leidsid, et kuigi meelelahutuslik kanep keelustati Taanis aastal 1955, pole sellest saadik tarbimine vähenenud, mistõttu tuleks tarbimine teha ohutumaks ja riiklikult reguleerituks. Ühe ettepaneku kohaselt võiks Taanis kanepit müüa apteekides ja esialgselt kolmeaastase katseperioodi jooksul. Sellise lähenemisega vähendataks nõudlust ebaseaduslike müüjate järele ning tarbijad teaksid, mida nad ostavad. Selle aasta algusest on Taani arstidel lubatud teatud tervisemuredega patsientidele ka kanepi ravipreparaate välja kirjutada.

Portugalis aga legaliseeriti meditsiinilise kanepi põhiste ravimite kasutamine. Kuigi riigis dekriminaliseeriti kõik narkootikumid aastal 2001 ning riik kasvatab THC rikast kanepit ekspordiks, polnud siiani seadustatud kanepipõhiste ravimite kasutamine. Uue seaduse kohaselt aga võib kasutada kanepipõhiseid ravimeid kroonilise valu, traumajärgse stressi, vähiravi kõrvalmõjude ja muude haiguslike seisundite leevendamiseks. Antud ravimeid saab patsient soetada vaid riikliku reguleerija käest.

Huvitav, millal Eestis selliste asjade peale valituses ja riigikogus tõsisemalt mõtlema hakatakse? Eestis juba 2005. aastal seadustatud ravikanepit paraku arstid välja ei kirjuta.

 

Allikad: Telegraph India, NewsWeek, CTV News, BBC + lingid artikli sees

Foto: greencamp.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt