Täna tähistatakse autovaba päeva

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. september 2013 kell 9:2422. septembril peetava autovaba päeva eesmärgiks on julgustada autojuhte vähemalt üheks päevaks auto hülgama, et kasutada selle asemel ühistransporti, jalgratast või oma jalgu. Esimene autovaba päev toimus juba 1973. aasta naftakriisi ajal, kuid aktiivsemalt on seda tähistatud alates 90-ndate keskpaigast.

 

Autovaba päev Tallinnas

Autovabal päeval, 22. septembril korraldab Transpordiamet teist aastat järjest Orienteerumisvõistlust ühistranspordiga, mille start antakse kl 12:30 Nõmmel Sõõrikukohviku ees.

Tegemist on meelelahutusliku koguperevõistlusega, millest ootame osa võtma nii suuri kui väikeseid. Sel aastal võisteldakse kuues erinevas arvestuses: meeste-, naiste-, laste-, seenioride-, tiimi- ja perearvestuses. Rada on jõukohane kõigile ning pakub võistluslusti nii väikelastega peredele kui proffidele. Peamine on võistlust nautida ja üheskoos üle-euroopalist autovaba päeva tähistada!

Eriliseks teeb selle orienteerumisvõistluse tõik, et punktide vahel liikumiseks soovitame igal võimalusel kasutada ühistransporti. Ühistransporti kasutades kehtivad tavareeglid — sisenemisel tuleb valideerida Ühiskaart, kuid kuna võistlus toimub autovabal päeval, on kõikidele on sel päeval ühistranspordi kasutamine tasuta (juhiloa ettenäitamisel). Linna on peidetud kokku 20 erineva väärtusega kontrollpunkti, mille läbimiseks on kokku aega 2 tundi.

Ühistranspordiga orienteerumise algne idee on pärit Portugalist Madeira saarelt, kus taolist kogupere üritust korraldatakse igal sügisel. Tegemist on linnaorienteerumisega, milles ühendatud meelelahutus, liikumine vabas õhus ja kerge hasart.

 

Autovaba päev Tartus

Rahvusvahelisel autovabal päeval, 22. septembril toimub Tartu kesklinnas pereüritus teemal “Kergliikleja, ole pimedas nähtav”.

Kell 11 – 15 on Küüni tänaval lastele ja täiskasvanutele avatud liikluslinnak, kus saab sõita rulluiskude, tasakaaluliikurite, jalgrataste ning tõukeratastega (kõik liikumisvahendid on kohapeal olemas). Töötubades meisterdatakse helkurehteid ja muud rattainventari ning lahedatakse liiklusteste. Kohapeal saab kontrollida oma ratta korrashoidu ja lasta vajadusel see töökorda seada. Vaadata saab stiilsete jalgrataste ja rattavarustuse näitust.

Kell 13 algab vanade jalgrataste oksjon, müük ja vahetus, kuhu oodatakse kauplema kõiki linlasi, ühistranspordi kasutajatele lubatakse üllatust.

 

Autovaba päev Pärnus

Pärnu linnavalitsus otsustas tänasel istungil, et pühapäeval, 22. septembril antakse Pärnu bussiliinidel tasuta sõiduõigus kõikidele ühistranspordi kasutajatele seoses rahvusvahelise autovaba päeva tähistamisega.

 

 

Allikad ja lisainfo: Maailmakool, BNS, Tallinna orienteeriumisvõistluse Facebook, Tartu linn, Pärnu Postimees

Pilt: bikewalkmontclair.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt