Tänasest protestitakse igal teisipäeval Vabaduse väljakul Tartu rahu kaitseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. november 2013 kell 11:48rahvuslased19. novembrist kuni 10. detsembrini toimub igal teisipäeval kell 18 Vabaduse väljakul üritus “Tartu Rahu kaitseks”, mida korraldab Eesti Kodanike Komiteed2 (EKK2) algatusrühm Miina Hindi, Heiki Kortspärna, Hannes Vanaküla, Veiko Rämmeli, Osvald Sasko ja Jaan Hatto eestvedamisel.

 

EKK2 pöördumine: “Eesti on surmasuus, kuna võim tahab rahva tahte vastaselt loobuda Tartu Rahust, muutes seega meie põhiseadust! Leiame, et niisugune samm tähendab sisuliselt riigipööret ja Eesti riigi hävingut. Kuna valitsev võim pole reageerinud avalikele deklaratsioonidele, mis nõuavad Tartu Rahu kaitsmist ja piiriläbirääkimiste katkestamist, siis oleme loonud Eesti Kodanike
Komiteed2, mille ülesandeks on algatada üle Eesti rahumeelne vastupanuliikumine – nagu piketid, streigid, massiline lahkumine
võimuorganitest, k.a rahvavaenulikest erakondadest. Eesmärk on üleüldine streik, et viivitamatult läbi viia erakorralised Riigikogu
valimised! Meil on valida ainult kahe võimaluse – Eesti rahva elu ja surma vahel. Elu nõuab meilt uusi samme! Astume siis need sammud ja päästame üheskoos Tartu Rahu ja omaenda tuleviku!”

 eesti kaart

 

Siia teema juurde sobib avaldada ka Aasta Isa tiitliga pärjatud Aldo Kalsi kõne, mille ta kandis ette 10. novembril Estonia kontserdisaalis.

aasta isa“Väga austatud Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves, väga austatud Eesti Naisliidu esinaine pr Siiri Oviir. Kallid siinolijad, kallis Eesti rahvas kodudes.

Me viibime Eesti ajaloo pühamast pühamas paigas – sajand tagasi ehitatud Estonia teatrimaja kontserdisaalis. Jüripäeval 1919 tuli siin kokku riigivõimelise rahva Asutav Kogu, et koostada põhiseadust.

Ma ei arva sugugi, et mina olen see kõige kõige ja 2013. aasta isa, aga kui Eesti Naisliit on sellise valiku teinud, siis ma tänan selle tunnustuse eest. See aupaiste on saanud mulle osaks aga selle tõttu, et mul on tubli perekond, mul on tubli abikaasa Mall, pojad, nende perekonnad ja lapselapsed.

Tänasel pidupäeval tahan ma öelda paar sõna isadele, ka tulevastele isadele. Need, kes tegelevad noorsookasvatusega, võiksid järgida üht mõttetera: see, kes õpetab, aga ise oma õpetuse järgi ei ela, on kui põllumees, kes hoolega harib oma peenart, aga kunagi sinna midagi ei külva.

Tahaks soovida, et meie tulevased isad, aga ka tulevased emad, võtaksid koolipingist kaasa arusaamad Eesti ajaloo vähemalt neljast alustalast. Need on Eesti Vabariigi põhiseadus, Tartu rahuleping, Eesti Vabariigi õiguslik järjepidevus ja territoriaalne terviklikkus.

Oma ajaloo jutuga tahan ma jõuda aastasse 1940, kui me kaotasime oma riikliku iseseisvuse. Aga 1944. ja 1945. aastal lõigati Eesti küljest ära osa Petseri ja Viru maakonnast. See lõigatud maa-ala on üsna suur, võrdne Saaremaaga.

Kunagine isade põlvkond tunnistas 22 aastat tagasi, 12. septembril 1991 Eesti Vabariigi Ülemnõukogus õigustühiseks kõik omaaegse Eesti NSV Ülemnõukogu presiidiumi otsused, mis puudutasid piiriküsimust.

Näib nii, et selles küsimuses me liigume praegu teist rada mööda edasi. Me ei järgi oma riigi seadusandliku organi ettekirjutusi, vaid valmistame ette oma seadusliku territooriumi üleandmist, see territoorium ei ole üksnes meie oma, vaid ka Euroopa Liidu oma.

See on tragöödia tuhandetele Eesti isadele ja vanaisadele, kelle kodud on sealpool Piusa ja Narva jõge — ajaloolisel Setumaal ja Eesti Ingerimaal.

Kallid siinolijad, kallis Eesti rahvas kodudes.

Head isade- ja mardipäeva jätkumist teile, eriti aga isadele, vanaisadele ja tulevastele isadele Tartus, Pärnu-Jaagupis ja Muhu saarel!
Ma tänan Eesti Naisliitu tänase isadepäeva ürituse suurejoonelise läbiviimise eest!

 

 

Allikad: EKK2 pressiteade, Aasta Isa 2013 Aldo Kalsi kõne ERR-i lehel (viimased viis minutit)

Fotod: EKK2, ekraanikuva

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt