Venemaa valitsus kiitis piirilepingu Eestiga heaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2013 kell 20:23Eesti_kaart_688x410_IKVenemaa valitsus kiitis oma eilsel istungil heaks Eestiga sõlmitava piirilepingu ja Narva ja Soome lahes asuva merepiiri lepingu eelnõud. Sellest teatas venekeelsele “Aktuaalsele kaamerale” Vene föderatsiooni valitsuse pressiteenistus.

 

“Pärast seda, kui piirilepingute eelnõu sai mõlema riigi valitsuste heakskiidu, võivad välisministrid lepingud allkirjastada neile sobival ajal,” selgitas välisministeeriumi avalike suhete osakond. Enne seda peab president Vladimir Putin aga valitsuse ettepaneku ametlikult vastu võtma.

“Olen väga rõõmus, et see protsess on lõpuks finišisirgele jõudnud ja piirilepingu allkirjastamine ei ole enam mägede taga,” ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Eesti ja Venemaa välisministril Urmas Paetil ja Sergei Lavrovil on võimalus piirilepingu allkirjastamise ajas kokku leppida juba järgmisel nädalal USA-s ÜRO peaassamblee kuluaarides, arvatavalt allkirjastatakse piirileping Tallinnas. Pärast allkirjastamist tuleb lepe Eesti ja Venemaa parlamendis ratifitseerida. Lepingud jõustuvad 30 päeva möödumisel ratifitseerimiskirjade vahetamise päevast.

Eesti ja Venemaa vahetavad piirileppe jõustumisel piirijoone korrigeerimisel 128,6 hektarit maad, mõlemad pooled vahetavad piiriäärseid maatükke võrdses ulatuses.

“Piirileppe jõustumisel korrigeerivad pooled piirijoont, et see kulgeks looduses loogilisemalt. Vahetatakse suuremaid ja väiksemaid maatükke, kuid tulemus on lõppkokkuvõttes null ja kumbki pool ei saa teiselt rohkem maad juurde, kui ära annab,” on välisminister Urmas Paet varem BNS-ile öelnud.

Piirijoone kulgemises leppisid Eesti ja Venemaa kokku juba 2005. aastal allkirjastatud piirilepetes. Kõik kokkulepped, mis tehti seoses piirijoonega kulgemisega 2005. aastaks, jäävad ka uute lepingute allakirjutamisel piiri kulgemise aluseks, on välisministeerium BNS-ile kinnitanud.

Venemaaga saavutatud kokkuleppe järgi saab Eesti näiteks Võrumaal kulgeva piiri ääres Venemaalt 8,4 hektarit Valgemetsa talu maad. Põlvamaal kulgeva piiri ääres saab Eesti Venemaa käest Perdaku külas ühe hektari, Lutepää ja Sesniiku vahel Saatse saapana tuntud maa-alal 115,5 hektarit ning Lutepää lähedal 2,6 hektarit maad.

Venemaa saab Eesti käest näiteks Võrumaal kulgeva piiri ääres Marinova metsas 68,9 hektarit, Jemeljanova külas 12 hektarit, Lazareva lubjakivikarjääris 3,4 hektarit ning Ulanovo külas 1,8 hektarit maad. Põlvamaal kulgeva piiri ääres saab Venemaa Eestilt Grabilovo soos 33,9 hektarit ja Mustjõe juures 5,5 hektarit maad. Väiksemaid maatükke vahetavad riigid ka mujal.

Eesti välisminister Urmas Paet ja tema Venemaa kolleeg Sergei Lavrov allkirjastasid Eesti ja Venemaa piirilepped 18. mail 2005 Moskvas. Üks lepe sätestas Eesti ja Venemaa vahelise mere- ja teine maismaapiiri. Riigikogu ratifitseeris Eesti ja Venemaa piirilepped 2005. aasta 20. juunil 78 poolt- ja nelja vastuhäälega.

Viie fraktsiooni ettepanekul lisas riigikogu seadusele preambuli, mille kohaselt pidas Eesti parlament lepet ratifitseerides silmas, et piirileping muudab kooskõlas põhiseaduse 122. artikliga osaliselt 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga sätestatud riigipiiri joont, kuid ei mõjuta ülejäänud Tartu rahulepingut ega määra piirilepinguga mitteseotud kahepoolsete küsimuste käsitlemist.

2005. aasta juuni lõpus teatas Venemaa, et võtab oma allkirja Eestiga sõlmitud piirilepetelt tagasi. Vene ametiisikute sõnul võimaldab riigikogus piirilepetele lisatud preambul esitada Venemaale tulevikus territoriaalseid nõudmisi. Eesti on seda väidet korduvalt tõrjunud.

 

 

Allikad: ERR, BNS

Pilt: eesti.info

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt