Iseseisvuspäeval toimub Tallinnas juba seitsmes rahvaalgatusmarss

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2014 kell 9:03009Rahvaalgatuse taastamise nõudmiseks korraldatakse 24. veebruaril 2014 kell 12 Tallinnas Tammsaare pargis kõnekoosolek ja kell 13 sealtsamast algav marss Toompeale. Mõlema üritusega tahetakse tähelepanu juhtida sellele, et olukord Eestis nõuab rahvaalgatuse taasseadustamist. Meid sunnitakse praegu abitult pealt vaatama, kuidas reeturid kingivad meie seaduslikud maa-alad ebasõbralikule naaberriigile.

 

Põhiseaduse §1 järgi on meil “kõrgema riigivõimu kandja rahvas”, § 56 lõige 2 järgi “kõrgemat riigivõimu teostab rahvas hääleõiguslike kodanike kaudu /-/ rahvahääletusega”.

Tegelikult aga pole Eestis rahval vähimatki võimalust algatada rahvahääletust, sest puudub sellekohane seadusandlus ehk siis seadustatud rahvaalgatus. Seega pole rahval võimalik teostada riigivõimu rahvahääletuse läbi, nagu seda näeb ette põhiseadus. Kui kõrgema võimu teostaja, s.o. rahvas peab oma kõrgema võimu teostamiseks enne loa saama, siis ei ole see kõrgema võimu teostamine; siis ei ole kõrgem võim mitte rahval, vaid on sellel, kes selleks annab loa. Selle asemel peab rahvas iga nelja aasta tagant üle ehk siis ära andma oma otsustusõiguse riigiasjade üle isikutele, kes meie silmis on kaotanud oma usalduse. Rahvalt on seadusevastaselt tema kõrgem võim ära võetud. Meie nõuame, et see rahvale tagasi antaks.

Sellele tuginedes nõuavadki noorteühendus Sinine Äratus ja Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) rahvaalgatuse taaskehtestamist, nagu see oli sätestatud Eesti Vabariigi 1920. aasta põhiseaduses.

Rahvaalgatusmarss toimub seitsmendat korda.

 

§ 31: „Rahvaalgatamise korras on kahekümnel viiel tuhandel hääleõiguslikul kodanikul õigus nõuda, et seadus antaks, muudetaks või tunnistataks maksvusetuks. Sellekohane nõudmine antakse väljatöötatud seaduseelnõuna Riigikogule. Riigikogu võib eelnõu seadusena välja anda või tagasi lükata. Viimasel juhtumisel pannakse eelnõu rahvale ette vastuvõtmiseks või tagasilükkamiseks rahvahääletamise korras. Tunnistab rahvahääletusest osavõtjate enamus eelnõu vastuvõetuks, omab ta seadusliku jõu.” (Allikas: Eesti Vabariigi esimene põhiseadus)

 

Allikad: Rahvaalgatusmarsi kodulehekülg, Rahvuslaste klubi

Foto: rahvaalgatusmarss.blogspot.com

 

Toimetas Liina Liisveld

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt