Uusberg: praegustest piirangutest mittevaktsineeritutele võiks esimesel võimalusel loobuda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. detsember 2021 kell 11:09Ka meie koroonakriisi vastutavad isikud on hakanud avalikult tunnistama, et praegune vaktsiinipassidega “nakkusohu vähendamine” on tegelikult läbi diskrimineerimise vaktsineerima “müksamine”. Valitsust nõustava teadusnõukoja liige käitumisteadlane Andero Uusberg ütles usutluses ERR-ile, et asjaolu, et koroona vastu vaktsineeritusest on saanud klubipääse, mis määrab inimese kuulumise mingisse rühma, ei aita vaktsineerituse taseme tõstmisele enam kaasa.

 

Praegustest piirangutest mittevaktsineeritutele võiks Uusbergi hinnangul esimesel võimalusel loobuda. Põhjendatud hüvede pakett vaktsineeritutele peaks olema selline, mis kedagi ei diskrimineeri.

“Kõigil inimestel peaksid põhimõtteliselt võimalused tegeleda oluliste asjadega elus avatud olema,” rääkis Uusberg. “Võib-olla vaktsineerimata inimesele võiksid need võimalused olla mõnevõrra ebamugavamad, aga see on ka kõik.”

“Kui konkreetsemalt rääkida, siis mulle tundub, et sellele kriteeriumile vastab päris hästi versioon vaktsiinipassist, mis kehtis enne kolmandasse lainesse jõudmist, kus oli võimalik teatud tegevustes osaleda kas siis vaktsineerimise, läbipõdemise või hiljutise testimise dokumendi najal,” selgitas Uusberg. “Ja see süsteem oleks veel parem, kui testid oleks Eestis odavamad. Ja sellisel juhul me oleksime sellises tasakaalupunktis, kus tegelikult ei saaks öelda, et kedagi diskrimineeritakse.”

Loodame, et mingi hetk jõuatkse oma arusaamistes ka sinnamaale, et need passid on täiesti mõttetud, seda enam, et juba igapäevaselt on ligi 40% uutest nakatunutest täisvaktsineeritud.

 

Varro Vooglaid: Tegelikult on aga probleem palju põhimõttelisem

“Probleem seisneb selles, et algusest peale on olnud tegu klubipääsme või parteipileti laadse nähtusega, mida ei oleks mitte kunagi tohtinud kasutusele võttagi,” kommenteerib Uusbergi sõnavõttu oma Facebooki lehel jurist Varro Vooglaid.

“Miks? Sel lihtsal põhjusel, et inimeste põhiseaduslike õiguste ja vabaduste piiramine mitte viiruse leviku tõkestamise, vaid neile mingite preparaatide süstimise pealesurumise eesmärgil on selgelt põhiseaduse vastane ja seega lubamatu.

Kas teadusnõukoja (ja valitsuse) liikmetele ei saaks teha põhiõiguste ja -vabaduste teemalist kiirkursust, et nad hakkaksid vähemalt ABC-st aru saama? Sellise totaalse ignorantsuse pinnalt ei tohiks üldse lubada inimestel valitsuse nõustaja rollis olla. Rääkimata riigivõimu teostamisest valitsuses.

Ehk saak õiguskantsleri kantselei siin abiks olla,” küsib Vooglaid lõpetuseks.

 

Allikas: ERR, lingid artikli sees

Foto: Priit Mürk/ERR

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt