EVEA ettevõtjad soovivad valitsuselt koroonapiirangute lõppu ja kahju hüvitamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. jaanuar 2022 kell 10:16Foto: Ralf Roletschek – Üleslaadija oma töö, GFDL 1.2, Wikimedia Commons

20. jaanuari õhtul saatis Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon EVEA oma liikmete nimel Vabariigi Valitsusele pöördumise, milles tehakse ettepanekud hüvitada kahju koroonakriisi meetmete ja piirangute tõttu kannatanud ettevõtetele ning vaadata viivitamatult üle kõik täna kehtivad kellaajalised tegutsemispiirangud ja taaslubada immuniseerimistõendi kõrval ka testimist.

 

Energiakriis on võimendanud ettevõtete koroonakriisi kannatusi. Kui pandeemiapiirangud on võtnud paljude sektorite ettevõtjatelt sissetuleku, siis energia hinnaralli on samal ajal tõstnud kulud lakke. Energiahindade kasvul on laastav mõju ettevõtlussektorile: lisaks turismi- ja meelelahutussektorile surub see põlvili ka tootmis-, teenindus- ning põllumajandusettevõtted.

Riik peab tegelema mõlema kriisiga.

Majandus ja inimesed on kestvas kriisis üha enam polariseerunud. Kui osades sektorites (IKT, töötlev tööstus, e-kaubandus jt) toimub tugev kasv, siis mitmes valdkonnas ettevõtted hääbuvad.

Meie seisukohti ilmestavad näitajad:

Majutus Tallinnas – käibelangus 2021. 11 kuud vs 2019. 11 kuud – 60,7% * Käsitöö ja suveniirimüüjad – käibelangus 2021. 11 kuud vs 2019. 11 kuud – 62,8% *. MTÜ Suveniiride Müüjate ja Tootjate Liit andmetel on see näitaja samal perioodil keskmiselt 80%, kuna MKM valim ei hõlma kõiki sektori ettevõtjaid.

Turismiatraktsioonid – käibelangus 2021. 11 kuud vs 2019. 11 kuud – 37,5% * Suurte kontsertide ja festivalide korraldajad – käibelangus 4.kv 2021 vs 4.kv 2019 – 80-90% (MTÜ Eesti Suurkontsertide Korraldajate Liidu andmed).

Turismibusside operaatorid – käibelangus 4.kv 2021 vs 4.kv 2019 – 65% (MTÜ Turismibusside Ühing andmed) Muusikaklubid – käibelangus 4.kv 2021 vs 4.kv 2019 -73% (Öökultuuri MTÜ liikmete andmed), alates novembrist 2021.a. on 27 valdkonna ettevõtet täiesti suletud, ei ole riigi statistikas nähtavad, kuna kuuluvad toitlustuse EMTAK-koodi alla.

MTÜ Music Estonia haru Live Music Estonia hindab oma liikmete põhjal alates 2021. a novembrist kehtestatud kella 23.00 piirangu mõjuks 40–100% käibelangust sõltuvalt ettevõtte tegutsemisvormist – on ettevõtteid, kelle uksed on suletud ning need, kes saavad osaliselt tegutseda.

Spordiklubid ja jõusaalid – käibelangus 2021 vs 2019 terve aasta – 25% *

Toitlustus: Tallinna vanalinnas tegutsevate toitlustusettevõtete käibekaotus 10 kuud 2021 vs 10 kuud 2019 – 71,9% (MTÜ Tallinna Vanalinna Ettevõtjate Ühendus liikmete andmetel).

Kuni kehtivad kellaajalised tegutsemispiirangud ja (nakkuse leviku seisukohast ebapiisava) immuniseerimistõendita klientide teenindamise keeld, tuleb hüvitada nende piirangutega ettevõtetele tekitatav kahju.

Ettevõtjate esindusühinguna ootame ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministrilt, peaministrilt ja Vabariigi Valitsuselt järgmist:

  1. Koroonapiirangute ja -meetmete viivitamatut ülevaatamist ning sisutute (nakkuse levikut mittepidurdavate) piirangute lõpetamist;
  2. Piirangute jätkumisel kahju hüvitamise lahendusi piirangute tõttu kannatavatele ettevõtetele.

 

Väikeettevõtjad ootavad Vabariigi valitsuse, eriti aga peaminister Kaja Kallase ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutti seisukohti ja konkreetseid vastuseid saadetud ettepanekutele.

“Ettevõtlusvabaduse piirangud koos energiahindade hüppelise tõusuga on tööjõukulude kasvu surve tingimustes seadnud ettevõtjate igapäevase toimetuleku tugeva löögi alla,” kommenteerib tänast olukorda EVEA president Heiki Rits. Ta lisab: “Kui Eesti majandusel läheb näiliselt (numbrite keeles) hästi, siis seda ei saa ega tohi üle kanda piiratud tingimustes tegutsevatele ettevõtetele.”

* Majandus- ja Kommunikatsiooniministreeriumi andmed (06.01.2022, 19.01.2022)

 

Allikas: pressiteade, https://evea.ee/eesti-vaike-ja-keskmiste-ettevotjate-poordumine-vabariigi-valitsuse-poole/

 

Teksti toimetas EVEA

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt