Vaktsineerimisfeil? Tõhustusdoose soovitatakse nüüd teha juba kolme kuu möödumisel vaktsineerimisest, mis edasi?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. detsember 2021 kell 17:28



Immunoprofülaktika ekspertkomisjon leidis, et arvestades omikroni tüve kiiret levikut Eestis ning teiste riikide ja uuringute esialgseid andmeid, võiks tõhustusdoosi teha juba kahe või kolme kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist. Komisjoni uute soovituste kohaselt tuleks Jansseni koroonavaktsiiniga vaktsineeritud täisealisel elanikkonnal teha tõhustusdoos kahe kuu möödumisel esimesest doosist. AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinud täisealisele elanikkonnale soovitab komisjon võimaldada tõhustusdoosi alates kolme kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist, vahendab ERR. Kogu selle aina segasemaks muutuva koroonakommunikatsiooni taustal jääb arusaamatuks, kas siis kaks-kolm kuud hiljem tuleb teha juba neljas doos?

 

Sotsiaalministeeriumi vaktsineerimise kommunikatsioonijuht Kadri Hansalu ütles, et vaktsiine on Eestis piisavalt, nii et kõik soovijad peaksid saama tõhustusdoosi lähiajal ära teha.”

“Omikroni variandi leviku valguses on oluline nii esmase vaktsineerimiskuuri kui ka tõhustusdoosidega hõlmatuse tõstmine ühiskonnas,” selgitas riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige Marje Oona.

“Me soovitame anda inimestele võimaluse end esimesel võimalusel tõhustusdoosiga kaitsta. Eriti oluline on kiirem tõhustusdoosi tegemine pärast Jansseni vaktsiiniga vaktsineerimist, sest tänaste andmete kohaselt ei anna selle vaktsiini üks doos mRNA vaktsiinidega samaväärset kaitset.”

Tõhustusdoosina soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon endiselt kasutada mRNA vaktsiine Pfizer/BioNTech ja Moderna, kuid erandjuhtudel võib vaktsineerija kasutada tõhustusdoosiks ka Jansseni vaktsiini.

Kuigi ka eksperdid Eestis ütlevad, et omikron tüvi ei too pigem kaasa rasket haigestumist, siis selle asemel, et kaaluda vaktsiinimasinale rahulikumate tuuride andmist, tõstetakse hoopis tempot. Mis siis edasi saab? Kas neljas doos tuleb teha juba kahe kuu pärast? Tundub, et ka vaktsineerimise sagedus kipub eksponentsiaalselt kasvama.

Või kardetakse hoopis, et uute vaktsiinide tulekuga (mis ei ole enam mRNA-vaktsiinid!) jäävad vanad kasutamata?

 

Allikas: ERR

Foto: Wikimedia Commons / Zacharie Grossen



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt