Austraalia valis üleilmses valuutasõjas poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. aprill 2013 kell 13:47Austraalia peaminister Julia Gillard teatas eelmisel nädalal Hiinas riigivisiidil olles, et Austraalia loobub Hiinaga arveldades USA dollarist. Nüüd kasutavad riigid omavahelistes arveldustes Hiina jüaani.

 

Tegemist on väga märgilise otsusega ja tervitatava arenguga Hiina jaoks, kes on juba pikemat aega püüdnud jüaani internatsionaliseerida ning dollari rolli maailma reservvaluutana kõigutada.

Gillard ütles, et Hiinast on saanud Austraalia suurim äripartner ja jüaani kasutuselevõtt on Austraalia jaoks suureks eeliseks.

See kahe suurriigi vahel sõlmitud kokkulepe pole aga ainus tagasilöök, mille USA dollar on viimasel ajal pidanud vastu võtma. 26. märtsil leppisid Hiina ja Brasiilia kokku, et lõpetavad USD kasutamise umbes poolte kaubandustehingute juures.

Vähem kui nädala pärast tuli teade, et Hiina ühineb riikide liidu BRICS-i (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna Aafrika) pangainitsiatiiviga. Loodav pank võib mõnede ekspertide sõnul pakkuda tulevikus konkurentsi nii USA poolt domineeritavale Maailmapangale kui ka Euroopa-mõjutustega Rahvusvahelisele Rahafondile.

Varem on USD jäetud välja Jaapani-Hiina, Venemaa-Hiina, Venemaa-Iraani, India-Iraani ja India-Jaapani kaubandussuhetest. USA jaoks tähendab dollari positsiooni nõrgenemine kõrgemaid intresse, suurt inflatsiooni ning süvenevat töötust.

 

 

Allikad: The Trumpet, CNN

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt