Ilves: Euroopa peab hakkama oma julgeolekut tõsiselt võtma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. aprill 2013 kell 15:43 

President Toomas Hendrik Ilves ütles reedel Slovakkias Bratislavas rahvusvahelisel julgeolekufoorumil Globsec paneeldiskussioonis, et Euroopa peab hakkama oma julgeolekut tõsiselt võtma, vastasel korral võivad Euroopa riigid leida end täbarast olukorrast. Eesti riigipea tuletas meelde, et möödunud nädalal lahkus Euroopast viimane Ameerika Ühendriikide tank, mis tähendab Euroopale senisest suuremat julgeolekualast vastutust ja vastutamist, teatas presidendi kantselei pressiesindaja BNS-ile. Vaadates ilmselt peagi puhkevat sõda Iisraeli ja Iraani vahel, on Ilvese sõnavõtt eriti paljutähenduslik.

 

“Meil endil tuleb võtta oma julgeolekut tõsiselt ning mõelda ja otsustada, mida edasi teha. Ohud ei ole maailmast kadunud. Me peame täiskasvanuks saama ja Euroopas lisaks majandusele ka julgeoleku tulevikku kujundama. Vastasel korral võime end ootamatult leida täbarast olukorrast,” hoiatas president Ilves.

Ta rõhutas, et Euroopal tuleb võtta tõsiselt ka enda kehtestatud reegleid ja norme, sest praegu on siin näha vastuolu kokkulepitu ja kokkulepete mittetäitmisel ometi kehtiva solidaarsuse vahel. “Peame selgemalt kokku leppima, milliseid reegleid tõepoolest kõik ühiselt järgime. Kui me seda ei tee, võib isegi Euroopa osutuda maailma jaoks liiga väikseks,” ütles Eesti riigipea.

Ilves märkis, et kui ühendada nelja Visegradi riigi, kolme Balti riigi ja veel Põhjamaade hääled, saab juba väga tugeva jõu toetamaks Euroopas enda jaoks olulisi asju – Euroopa Liidu laienemist, idapartnerlust ja tugevad Atlandi-üleseid suhteid. “Vajame vaid tihedamat poliitilist koostööd, et oma hääl kuuldavale tuua,” rääkis president Ilves.

Ilves lisas, et vaja on selgemat ühist arusaama, mida Euroopana mõista. “Kui keegi nõuab rohkem Euroopat, siis peaksime täpsemalt teadma, mida me Euroopa all mõtleme,” märkis ta.

Eesti riigipea kõneles julgeolekufoorumil Globsec koos Itaalia endise välisministri Franco Frattini, mõttekoja Centre for European Reform direktori Charles Granti, Euroopa Komisjoni asepresidendi Maroš Šefčoviči ja Slovakkia välisministri Miroslav Lajčákiga.

Reedel kõneleb president Ilves ka julgeolekufoorumi ametlikul õhtusöögil küberkaitse teemal. Kolmepäevane julgeolekufoorum Globsec koondab Euroopa välis- ja julgeolekupoliitikas olulisi avaliku arvamuse kujundajaid, poliitikuid ja mõttekodade esindajaid ning on Kesk-Euroopa esinduslikuim julgeolekufoorum.

 

Ilvese sõnavõtt läheb väga hästi kokku USA senati suure toetusega  anda Iisraelile luba Iraani rünnata. Venemaa ja Hiina on juba varem andnud mõista, et kui nende kahe riigi vahel läheb sõjaks, siis nemad toetavad Iraani. Iisraeli poolele astuvad loomulikult USA, NATO ja Euroopa Liit. Kui see ei ole III maailmasõda, siis mis veel on?

 

Allikad: BNS, Presidendi veebileht

Foto: Wikipedia

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt