BBC: Briti valitsus hävitas 1,4 miljardi naela väärtuses Covidi isikukaitsevahendeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuni 2024 kell 13:46Foto: Pexels

Briti valitsus on hävitanud või maha kandnud koroonapettuse ajal hangitud isikukaitsevahendid, mille väärtus on ligikaudu 1,4 miljardit naela (1,65 miljardit eurot – toim.), vahendab BBC. Vähemalt 1,57 miljardit isikukaitsevahendit, mida pakub Briti terviseameti NHS tarnija Full Support Healthcare, ei kasutata kunagi, seda hoolimata asjaolust, et seadmed valmistati õigete standardite järgi.

 

Briti tervishoiu- ja sotsiaalhoolekande osakond (DHSC) on aga teatanud, et ta “ei tunnista” 1,4 miljardi naela suurust kahjumit.

 

Väikesest ettevõttest sai Covidi ajal suur tegija

Northamptonshire’is asuv Full Support Healthcare sõlmis 2020. aasta aprillis 1,78 miljardi naela suuruse lepingu näomaskide, respiraatorite, kaitseprillide ja -põllede pakkumiseks.

See oli suurim Covidi isikukaitsevahendite tellimus ühelt tarnijalt, moodustades 13 protsenti valitsuse kogukuludest.

Uurimise osana esitasid BBC ajakirjanikud NHS-i tarneahelale mitmeid teabevabaduse taotlusi. Nad avastasid, et Full Support Healthcare’i 2,02 miljardist isikukaitsevahendist saadeti vaid 232 miljonit NHS-i või muudesse hooldusasutustesse.

Umbes 749 miljonit eset on juba põletatud või hävitatud, veel 825 miljonit on klassifitseeritud üleliigseks laovaruks, mis tuleb kõrvaldada või ringmajandusse suunata. Üldiselt tähendab see, et umbes 1,4 miljardi naela väärtuses Full Support Healthcare’i isikukaitsevahendeid ei kasutata.

Enne plandeemiat oli Full Support Healthcare väike, vaid 25 töötajaga ettevõte, mille aastane kasum oli 800 000 naela.

Kuid lepingu täitmisest saadud kasum pole teada, sest 2021. aastal asutasid abikaasadest kaasdirektorid Sarah ja Richard Stoute privaatsuse huvides ettevõtte Jerseys offshore’is.

Mahakandmisele läinud isikukaitsevahendid. Allikas: express.co.uk (ekraanikuva)

 

DHSC ei tunnista 1,4 miljardi naelase varu mahakandmist

„Meie seisukoht isikukaitsevahendite laoseisu kohta on kirjas riigikontrolli auditeeritud osakonna raamatupidamise aastaaruandes. „Isikukaitsevahenditega kindlustati pandeemia haripunktis, konkureerides ülekuumenenud maailmaturul, kus nõudlus ületas pakkumise massiliselt. Pea pool ülejäänud varudest müüdi, taaskasutati või annetas osakond ära. Kooskõlas meie ladustamis- ja kõrvaldamisstrateegia vähendamisega muudetakse kasutamata esemed jäätmetest saadavaks energiaks, mis toob osakonda täiendavad kulud tagasi.”

Varasemas avalduses ütles valitsus, et on pandeemia haripunktis tegutsenud kiiresti, et hankida isikukaitsevahendeid, konkureerides maailmaturul, kus nõudlus ületas oluliselt pakkumist.

Üleliigse varu ladustamiseks ja põletamiseks on alates selle ostmisest kulutatud vähemalt 100 miljonit naela maksumaksjate raha.

 

Mida arvavad Briti parlamendisaadikud

Tööpartei parlamendisaadik ja tervishoiu asesekretär Wes Streeting väitis, et kaotatud raha võidi kasutada 37 000 medõele palkade maksmiseks. “Me kõik teame, et pandeemia ajal raisati miljardeid korruptsioonile ja ebakompetentsusele, kuid see, mille BBC avastas, on halvim näide, mida ma kunagi näinud olen – 1,4 miljardit naela ühe lepingu pealt, makstes isikukaitsevahendite eest, mida kunagi ei kasutatud.

“See on jahmatav raiskamine ja ma arvan, et vajame täielikku ja ausat ülevaadet selle kohta, kuidas nii palju maksumaksjate raha maha visati.”

Liberaaldemokraatide pressiesindaja ütles, et nende partei “astub samme tagamaks, et selline kolossaalne avalike vahendite väärkasutamine ei korduks”.

Stoutesi esindavad advokaadid kommenteerisid: „Täieliku tugitervishoiu laovarud saabusid kiiresti 2020. aasta suveks, palju varem kui enamik ja suuremates kogustes. “Sellel oli kas kaks või kolm aastat säilivusaeg. See tähendab, et isikukaitsevahendite kasutusaeg on tõenäoliselt möödas.

Eelmisel suvel oli keskkonnaagentuur sunnitud kasutama jõulisi meetmeid, et koristada Hampshire’i farmis avastatud tuhandete kastide kaupa Full Support Healthcare’i tarnitud meditsiiniliste plastpõllede jäätmeid.

Valitsus müüs kaubaalused üleliigsete isikukaitsevahendite oksjonil eraettevõttele ning mingit vastutust üleliigsete varude eest endale ei võtnud.

 

Allikas: express.co.uk

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt