Briti politsei kasutas surnud laste identiteete

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2013 kell 11:40The Guardian kirjutab, et Londoni politseinikud varastasid kümnete surnud laste isikuandmeid, mida kasutati salajastel operatsioonidel valeidentiteetidena. Nad tekitasid endale laste mineviku abil nn eluloo ja kasutusele võeti isegi nende nimedega passid.

 

See süüdistus on Scotland Yardi järgmine häbiplekk – varem on paljastatud, et politseiagendid olid oma uurimisalustega seksuaalvahekorras ja rasestasid vahi all olnud aktiviste.

Väidetavalt kasutas laste identiteete 80 agenti alates aastast 1968 kuni 1990-ndate keskpaigani, kui kõik andmed hakkasid juba arvutisse minema ja selline ID-vargus muutus raskemini teostatavaks. Kuid ühe lapse andmete kasutamise kohta on tõendeid veel aastast 2003.

 

Mõned politseinikud olid üht ja sama identiteeti kasutanud koguni kümme aastat. Loomulikult tehti seda ilma lapsevanemate teadmata ja identiteedivarguste väljatulek on tekitanud palju pahameelt. Scotland Yardi esindaja kinnitas, et viimastel aastatel ei ole sellise meetodi kasutamine nende poolt kindlasti enam heaks kiidetud.

Üks politseinikest, kes kasutas Pete Blacki nimelise lapse identiteeti, kirjeldas, mis tundeid temas selle 4-aastaselt surnud poisi nime kasutamine tekitas. “Osa minust küll mõtles, et mis siis oleks, kui keegi kasutaks minu surnud lapse identiteeti millegi sellise jaoks,” kommenteeris ta.

 

Mõned parlamendiliikmed on ajakirjanduse vahendusel kutsunud üles politseid lapsevanematega ühendust võtma ja neile selgitama, mis juhtus. “On vale, et nende eest on sellist infot varjatud,” ütles riigisiseste küsimustega tegelev spiiker Keith Vaz.

Politsei esindaja Patricia Gallan rääkis ajakirjandusele, et politsei mõistab vanemate muret ja tunneb neile kaasa, kuid neil ei ole võimalik ametlikult vabandada enne, kui politsei siseuurimine sel teemal on lõppenud.

 

Eile õhtul selgus, et ka teine salajane politseiüksus oli 1990-ndatel surnud laste identiteete kasutanud, vahendab The Guardian.

 

Allikad: The Guardian 1 ja 2, Evening Standard, ABC News, ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt