EL teelahkmel: kommunistlik plaanimajandus, sotsiaalne kasumlikkus ja kapitalismi surmakorin

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2022 kell 17:16



See, kas ettevõte on sotsiaalselt ja ökoloogiliselt kasulik, näiteks energia tootmisel, peaks Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni sõnul peagi olema aparatšikute (korrumpeerunud poliitikute – toim.), mitte-tasuvuse, nõudluse ja vajaduse küsimus. „Ennast kiitmast me ei väsi, rõõmsalt plaksutame käsi” – nii laulsid plaanimajandust ja üleüldist kaost ülistavad kommunistid ENSV-s. See, mida Ursula on pikka aega rääkinud Brüsselis ja Strasbourgis, peegeldab majanduslikus mõttes Walter Ulbrichti, ammu surnud Ida-Saksamaa riiginõukogu esimehe tagasihoidlikku visiooni, kes lasi 1961. aastal ehitada müüri, mida väidetavalt keegi ei planeerinud ega rajanud. Mis toimub, analüüsib achgut.com. Paralleele Eestiga tõmbab Hando Tõnumaa.

 

Euroopa Komisjoni president von der Leyen (kindlasti) “ei kavatse” luua plaanimajandust. Oma kõnes EL-i olukorrast 14. septembril teatas ta aga, et soovib elektritootjate kallinenud hindu ja liigset kasumit kodanike hüvanguks reguleerida. 140 miljardit eurot kavatseti korporatsioonide “liigkasumist” maha võtta ja ümber jagada.

Nii oma olekult, välimuselt kui ka jutu poolest sarnast ideoloogiat levitab meie kodumaal peaminister Kaja Kallas, kes teatas möödunud nädalal riigikogu infotunnis, et “mõned firmad võiksid energia säästmiseks oma uksed mõneks ajaks kinni panna”.

Kuna turumajanduse reeglite järgi see nii lihtne ei ole, võlgnevad nii Ur

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt