Euroopa Parlament toetas tubakaseaduste karmistamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. oktoober 2013 kell 16:32Foto: Telegram.ee + Canva.com

Euroopa Parlament toetas teisipäeval tubakatoodete ja e-sigarettide turgu reguleerivate seaduste karmistamist, mida tubakatööstus nimetab tarbijaõiguste piiramiseks. Seadus võeti vastu lahjendatud kujul, kõik esialgsed ettepanekud toetust ei leidnud. Tubakakompaniid teevad aga seaduse vastast lobitööd: ainuüksi Philip Morris on investeerinud 1,4 miljonit eurot, veenmaks parlamenti mõnedest kavandatavatest piirangutest loobuma, vahendab BNS.

 

Europarlamendi konservatiivide fraktsiooni survel jäeti seadusest välja e-sigarettide määratlemine meditsiinitoodetena, mis oleks piiranud nende müüki üksnes apteekidega. Seadused näevad ette hoiatussilte sigaretipakkidel, mis katavad 65 protsenti pinnast.

Slim-sigaretid jäävad turule ning maitsetubakad keelustatakse alles kaheksa aastat pärast seaduse jõustumist. Tubakaseadused peavad heaks kiitma kõik 28 EL-i liikmesriiki.

Kõigi nende meetmete eesmärk on vähendada 500 miljoni elanikuga Euroopa Liidus (EL) järgmise viie aasta jooksul suitsetajate arvu kahe protsendi võrra, ütles Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Tonio Borg parlamendisaadikuid poolt hääletama kehutades.

Tegemist on esimeste suitsetamisvastaste sammudega rohkem kui 10 aasta jooksul, mis on suunatud esmajoones noortele, kuid need on toonud kaasa tubakatööstuse jõulise lobikampaania, mis seab hääletustulemuse ohtu. Parlamendiliikmete sõnul on ainuüksi Philip Morris investeerinud 1,4 miljonit eurot, veenmaks parlamenti mõnedest kavandatavatest piirangutest loobuma.

Möödunud reedel esinesid aga 16 EL-i liikmesriigi tervishoiuministrid üleskutsega seadus kiiresti vastu võtta. See pidanuks minema hääletusele juba septembris, kuid lükkus europarlamendi konservatiivide, liberaalide ja euroskeptikute palvel edasi.

Suitsetamisega seotud haiguste ravile kulub Euroopa Liidus 25 miljardit eurot aastas. EL-i hinnangul sureb igal aastal ühenduse 28 liikmesriigis suitsetamise tagajärjel 700 000 inimest.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Reuters, Deutsche Welle

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt