Suurem osa tänapäeval kasvatatavast tubakast on GMO

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuni 2013 kell 20:33Ominous Tobacco Field at dusk. Notice two iny windmills visible on the horizonTubakasuitsu kahjulikkus ei tohiks kellelegi üllatuseks olla. Kuid on vähem teada asjaolu, et tubakataim on üks esimesi geenmuundatud taimi maailmas ning tänapäeval on suurem osa tubakataimedest GMO-d.

 

Kuna geenmuundatud taimede kasvatamine on ajapikku toonud kaasa ka tõrjevahenditele resistentsete kahjurputukate ja umbrohtude laialdase leviku, siis peavad tubakakasvatajad kasutama tänapäeval kümme korda suuremat kogust taimekaitsevahendeid kui varem.

Seega ei hinga suitsetajad sisse mitte ainult üle 4700 erineva mürgise aine, vaid nende hulgas ka erinevaid herbitsiidide ja pestitsiidide põlemise jääke, mis tekivad GM-taime põlemisel 1700 kraadi juures.

Kemikaalid, mida tubakatööstus tavapäraselt kasutab, häirivad inimese endokriinsüsteemi tööd, sealhulgas ka kilpnäärmehormoonide eritumist. Pikka aega ei olnud teada, kas pestitsiidid peavad vastu sigareti kõrgele põlemistemperatuurile ning jõuavad suitsuga inimese kopsu. Kuid teadlased on tõestanud, et vähemalt kolm taimekaitsevahendit on sigaretisuitsus kindlalt tuvastatavad.

 

Kolm tuvastatavat taimekaitsevahendit tubakasuitsus

1. Flumetraliin – häirib endokriinsüsteemi tööd ning on Euroopas tubaka kasvatusel keelatud.

2. Pendimetaliin – tuntud endokriinsüsteemi rikkuja, mõjutab kilpnäärme talitlust.

3. Trifluraliin – endokriinsüsteemi häiriv aine, mis mõjub suguhormoonidele ja ainevahetusele.

Viimaseid kahte peetakse ka kantserogeenseteks aineteks. Uuringut läbi viinud teadlane Kent Voorhees on öelnud, et puudub info nende ainete pikaajalise sissehingamise mõju kohta ning võimaliku sünergilise toime kohta koos ülejäänud üle 4700 koostisainega, mida tubakasuitsus tuvastatud on.

 

Valmis retsept kopsuvähi tekkeks

Mis juhtub, kui kokku segada valgendaja ja ammoonium ning see segu põlema panna? Tulemuseks on toksilise suitsuga tuli, mis ei kustu ka tugeva tuule korral. Ning just seda suitsetajad iga päev sisse hingavad. Valgendaja pärineb sigareti ümbrispaberist ja ammooniumi kasutatakse sigareti kangemaks töötlemisel. Tubakataime sisse on geneetilise muundamise käigus viidud geene, mis teevad need resistentseteks erinevatele putukatele ning taimekaitsevahenditele.

Suitsu sisse hingates jõuavad väikesed osakesed neist otse suitsetaja kopsu. Ning kui selle käigus muteerub mõne kopsuraku DNA, siis on see valmis retsept kopsuvähi tekkeks. Tubakataimedel kasutatav taimekaitsevahend Roundup on inimese rakkudele tappev, eriti embrüo, platsenta ja nabanööri rakkudele. See häirib hormonaalsüsteemi tööd, mis võib põhjustada üsasiseseid väärarenguid, madalat sünnikaalu ning isegi raseduse katkemist.

Tubakatööstuse ainus eesmärk on suurendada kasumit vahendeid valimata. Nende huvides on hävitada kahjurid, mis vähendavad nende saaki ning kui selleks tuleb inimese tervise hinnaga kasutada biotehnoloogiavahendeid, siis seda nad ka teevad. Tubakatööstusel on lubatud aeglaselt inimesi tappa. GM-tubaka tõelised riskid inimesele on teadmata, kuna ei ole tööstuse huvides neid välja uurida. Kuid ei ole kahtlust, et samamoodi, nagu GM-taimede söömine on kaasa toonud raskeid tervisekahjustusi, on GM-tubaka suitsetamise kahju tervisele palju suurem kui seni arvatud.

 

Allikad: Natural News 1, Natural News 2, Live Science, Scientific American

Foto: www.sgul.ac.uk

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.